Antikūnai prieš vėžį: Izraelio mokslininkai sukūrė būdą, kaip padėti imuninei sistemai

Veizmano instituto mokslininkai sukūrė naują metodą agresyviausiai krūties vėžio formai gydyti.
Jis pagrįstas imuninės sistemos gebėjimu atpažinti ir naikinti naviko ląsteles, kurios išoriškai mažai kuo skiriasi nuo sveikų ląstelių.

Straipsnis apie šiuos tyrimus paskelbtas žurnale „Cell Reports“.

Anksčiau tradiciniais vėžio gydymo būdais, tokiais kaip chemoterapija ir spindulinė terapija, buvo siekiama sunaikinti pačias piktybines ląsteles. 

Tačiau pastaraisiais metais paaiškėjo, kad ne tik pačios ląstelės, bet ir jų mikroaplinka, ypač jų sąveika su imunine sistema, vaidina svarbų vaidmenį vystantis navikams.

Idito Šaharo (Idit Shahar) laboratorijoje nustatyta, kad kraujo vėžio ląstelės geba „suklaidinti“ imunines ląsteles, priversdamos jas sukurti specialias struktūras - „molekulinius tiltus“, kurie neleidžia joms atakuoti naviko.

Mokslininkai nustatė, kad CD84 baltymas atlieka pagrindinį vaidmenį kuriant šiuos tiltelius. 

Jis gali sąveikauti su panašiais kitų ląstelių baltymais, sudarydamas ryšius, kurie trukdo normaliam imuninės sistemos veikimui. 

Kraujo vėžio atveju vėžinės ląstelės aktyviai ekspresuoja CD84. 

Siekiant su tuo kovoti, buvo sukurtas naujo tipo antikūnas, skirtas šiems ryšiams suardyti, ir gauta teigiamų rezultatų pelių modeliuose.

Mokslininkai ėmėsi tirti, ar šį mechanizmą būtų galima pritaikyti kitų rūšių vėžiui, ir pradėjo bendradarbiauti su Kalifornijoje esančiu „City of Hope“ centru. 

Pasak Idit Shahar, daktaras Stephenas Rosenas pasiūlė ištirti trigubai neigiamą krūties vėžį, kuris yra vienas sunkiausiai gydomų tipų. 

Viena iš priežasčių, kodėl šio tipo vėžį taip sunku gydyti, yra ta, kad nėra matomų požymių, kuriuos būtų galima aptikti ir sunaikinti.

Tyrimais nustatyta, kad CD84 kiekis naviką supančioje aplinkoje yra gerokai didesnis nei įprastai. 

Nors pačios krūties vėžio ląstelės šį baltymą išreiškia mažesniais kiekiais, jos suaktyvina imunines ląsteles gaminti šį baltymą ir taip sukuria apsauginius tiltus.

Dėl to imuninė sistema užsiblokuoja ir nepuola naviko. 

Naujasis gydymas nėra nukreiptas prieš pačias naviko ląsteles, bet sunaikina šiuos tiltus, todėl imuninė sistema vėl gali atlikti savo apsauginę funkciją.

Bandymai su krūties vėžiu sergančiomis pelėmis parodė, kad dėl įvestų antikūnų labai sulėtėjo naviko augimas, o kai kuriais atvejais jis visiškai pasveiko.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder