Alzheimeris

Alzhaimerio ligos prevencija: sukurta programėlė ligos požymiams nustatyti

Japonijos mokslininkai sukūrė išmaniojo telefono programėlę, kurioje kalbos analizė naudojama ankstyviesiems Alzheimerio ligos požymiams nustatyti.

Japonijos Tsukubos universiteto ir IBM Research mokslininkai įkvėpė gyvybę Alzheimerio ligos ir lengvo pažinimo sutrikimo nustatymo programėlės koncepcijai, sukūrę unikalią programėlę, kurioje kalbos analizė naudojama bauginančiai ligai aptikti, rašo "New Atlas".

Alzheimerio liga tyko maždaug 75 % sergančių žmonių, kurie vis dar nežino apie savo būklę.

Pirmieji Alzheimerio ligos požymiai dažnai pasireiškia kalbos sutrikimais: žmogus gali staiga užsikirsti, sunkiai parinkti žodžius arba užsikirsti vidury sakinio.

Supratę šių pokyčių potencialą, mokslininkai į pagalbą pasitelkė technologijas.

Jų tikslas - padėti gydytojams kuo anksčiau diagnozuoti Alzheimerio ligą ir lengvą kognityvinį sutrikimą.

Juk kuo anksčiau nustatoma liga, tuo geriau galime bandyti sulėtinti jos žiaurų žygį.

Tačiau tai nėra lengva užduotis, nes nustatyti vyresnio amžiaus žmonių kalbos pokyčius yra didelis darbas.

Jų darbo rezultatas - daug žadantis išmaniojo telefono programėlės prototipas.

Programėlė yra pakankamai išmani, kad analizuotų naudotojo kalbą ir rastų subtilius Alzheimerio ligos ir lengvo kognityvinio sutrikimo požymius.

Norėdami patikrinti savo išradimo tikslumą, mokslininkai kreipėsi į 114 savanorių dalyvių - tarp jų buvo žmonių, kuriems diagnozuota Alzheimerio liga, lengvas kognityvinis sutrikimas ir grupė psichiškai sveikų žmonių.

Tylioje patalpoje dalyviai atsakinėjo į iš anksto įrašytus klausimus, pateiktus iPad įrenginyje.

Programėlėje dalyviams buvo pateiktos penkios kalbos užduotys, įskaitant skaičiavimą atbuline tvarka, skaičių atėmimą ir paveikslėlių aprašymą.

Vėliau šie atsakymai buvo perduoti į IBM automatinio kalbos atpažinimo paslaugą, kuri garso įrašus transkribavo į duomenis.

Šie duomenys, kuriuos sudarė tokie kalbos elementai kaip trumpalaikiai garso aukščio ir garsumo pokyčiai, kalbos tempas, intonacija ir pauzės, buvo analizuojami taikant mašininį mokymąsi.

Svarbiausi tyrimo rezultatai - aiškūs sveikų žmonių kalbos modelių skirtumai, palyginti su Alzheimerio liga ar lengvu kognityviniu sutrikimu sergančių žmonių kalbos modeliais.

Jų mašininio mokymosi modelis sugebėjo nustatyti Alzheimerio ligą ir lengvą kognityvinį sutrikimą atitinkamai 91 % ir 88 % tikslumu.

Šie rezultatai rodo, kad tai pirmas tokio pobūdžio tyrimas, rodantis, kad galima naudoti automatizuotą, savarankiškai valdomą priemonę šioms būklėms nustatyti naudojant kalbos analizę.

Tačiau tyrėjai supranta, kad programos patikimumui įvertinti reikia papildomų bandymų, kad būtų galima koreliuoti kalbos pokyčius su realiais pokyčiais pacientų smegenyse.

Komanda pripažįsta tam tikrus savo tyrimo apribojimus.

Pavyzdžiui, laboratorinės sąlygos galėjo turėti įtakos dalyvių atsakymams, o mažas imties dydis gali turėti įtakos plačiam išvadų taikymui.

Tačiau šis tyrimas atskleidžia daug žadančią kalbos analizės su patogia išmaniojo telefono programėle panaudojimo tokiems silpninantiems susirgimams tirti ateitį.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder