7 požymiai, kad esate slapta dehidratuotas (ir tai neturi nieko bendra su troškuliu)

7 požymiai, kad esate slapta dehidratuotas, bet tai neturi nieko bendra su troškuliu

Šie psichiniai ir fiziniai dehidratacijos požymiai reikalauja gerti daugiau vandens.

Kad gerai jaustumėtės ir galėtumėte dirbti kuo geriau, labai svarbu būti gerai hidratuotam. Atsižvelgiant į tai, kad organizmą sudaro vidutiniškai 60 proc. vandens (nors šis kiekis skiriasi priklausomai nuo žmogaus), jam reikia vandens, kad jis galėtų funkcionuoti įvairiais lygmenimis.

Kad suskaičiuotumėte, kiek nuostabių dalykų vanduo atlieka jūsų organizme, jums prireiktų daugiau nei dviejų rankų, tačiau kai kurie iš pagrindinių vandens funkcijų yra atliekų ir toksinų šalinimas, kūno temperatūros reguliavimas, sąnarių sutepimas ir ląstelių, audinių bei organų būklės gerinimas.

Kitos užduotys - padėti gaminti seiles, tinkamai virškinti ir tiekti deguonį į visą organizmą.

Per dieną natūraliai naudojame ir prarandame vandenį - prakaituojame, tuštinamės, iškvepiame - ir patys negalime jo pasigaminti daugiau.

Todėl, norėdami jį tinkamai papildyti, pasikliaujame išoriniais šaltiniais. Kai netenkate daugiau vandens, nei jo suvartojate, esate laikomas dehidratuotu.

Tačiau tikriausiai nestebite, ar esate dehidratuoti, stebėdami suvartojamo ir išskiriamo vandens kiekį - greičiausiai laukiate, kol pajusite troškulį. Bet štai kas yra svarbiausia - jei jaučiate troškulį, vadinasi, jau esate šiek tiek dehidratuoti.

Nors troškulys yra dažniausiai pasitaikantis dehidratacijos signalas ir jo būtinai turėtumėte paisyti, yra keletas kitų, ne tokių akivaizdžių būdų, kaip nustatyti, ar jums trūksta vandens, įskaitant kai kuriuos psichinius ir emocinius požymius, kurie gali jus nustebinti.

Blogą burnos kvapą lemia daug priežasčių, tarp jų ir dehidratacija

Kodėl? Nes seilės turi antibakterinių savybių, o seilėms susidaryti reikia vandens. Kai esate dehidratuotas, seilių gamyba sulėtėja, nes organizmas turi imtis tam tikro skysčių paskirstymo ir nukreipti skysčius į svarbesnes vietas.

Gebėjimas kovoti su burnoje esančiais kvapus sukeliančiais mikrobais gali būti neefektyvus, kai esate dehidratuoti, todėl atsiranda blogas burnos kvapas.

Jaučiatės alkani

Pirmiausia - gali būti, kad iš tikrųjų esate alkani, tokiu atveju valgykite! Tačiau būna atvejų, kai jaučiatės išalkę arba pastebite potraukį (dažnai sūriam maistui), nes iš tikrųjų esate ištroškę.

Svarbu atkreipti dėmesį į savo kūną ir suprasti skirtumus - ne todėl, kad neturėtumėte valgyti, o todėl, kad jūsų kūnas bando jums pasakyti, jog jam reikia vandens.

Kitą kartą, kai pajusite alkį, bet nebūsite tikri, kodėl - galbūt, ką tik valgėte arba paprastai tokiu metu nesijaučiate alkani - paklauskite savęs - ar aš dehidratuotas?

Išgerkite stiklinę vandens ir palaukite apie 15 minučių. Dažniausiai žmonės yra ištroškę, bet nejaučia tikro poreikio valgyti. Ir atkreipkite dėmesį, kad galite būti ištroškę ir išalkę, todėl pasiimkite stiklinę vandens ir sotų užkandį.

Jūsų galva plyšta

Nėra aiškaus paaiškinimo, kodėl galvos skausmai atsiranda dėl dehidratacijos, tačiau ekspertai turi keletą prielaidų.

Viena iš teorijų yra susijusi su skausmo receptoriais galvos smegenyse, kurie yra sujungti su smegenų dangalais (membranos sluoksniais, saugančiais galvos ir nugaros smegenis).

Dėl dehidratacijos skysčiai gali pasišalinti iš galvos smegenų, spaudžiant smegenų dangalus ir dėl to suaktyvinant skausmo receptorius.

Sutrikęs dėmesys

Jei jums sunku sutelkti dėmesį, būtų protinga atsigerti vandens. Dėl dehidratacijos gali sutrikti gebėjimas susikaupti, todėl gali kilti trumpalaikių sunkumų atliekant užduotis, susijusias su motoriniais ir regos įgūdžiais.

Net ir nedidelė dehidratacija gali sukelti kognityvinių problemų, todėl ji rekomenduoja per dieną nustatyti žadintuvus, kurie primintų, kad reikia atsigerti.

Jums užkietėjo viduriai

Vidurių užkietėjimas yra blogiausia. Tai apibūdinama kaip mažiau nei trys tuštinimosi kartai per savaitę.

Vienas iš vidurių užkietėjimo kaltininkų gali būti dehidratacija. Vanduo padeda virškinimui ir galiausiai yra vienas naudingiausių veiksnių, padedančių palaikyti peristaltiką ir reguliarumą.

Esate irzlus

Nors miego trūkumas dažniausiai lemia neigiamą nuotaiką, dehidratacija taip pat gali turėti įtakos jūsų savijautai. Jaučiatės irzlūs, nekantrūs ar susierzinę?

Dehidratacija gali sukelti neurologinį padarinį, dėl kurio atsiranda dirglumas. Taigi, kai kitą kartą pyksite ant partnerio ar vaikų, tai gali būti susiję ne tiek su jų elgesiu, kiek su vandens poreikiu.

Jūsų oda mažiau elastinga

Nors sausa oda nebūtinai yra tiesioginis jūsų hidratacijos lygio požymis, odos elastingumas yra. Norėdami  patikrinti, ar jums trūksta vandens, dviem pirštais suspauskite odą ant rankos viršaus, apatinės rankos dalies arba pilvo. Jei esate hidratuoti, ji turėtų susitraukti ir atsipalaiduoti, tuoj pat sugrįžti į savo vietą.

Kita vertus, kai esate dehidratuoti, oda praranda dalį elastingumo, kuris jai reikalingas, kad tuoj pat sugrįžtų atgal.

Kiek vandens turėtumėte išgerti?

Trumpas atsakymas - tai priklauso nuo to, kiek vandens reikia.

Plastesnis atsakymas? Tyrimais nustatyta, kad nėra vienintelio konkrečiam žmogui reikalingo vandens kiekio per parą.  Nėra lengva tiksliai pasakyti, kiek jums jo reikia, nes tai iš tiesų priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant kūno dydį ir sudėtį, fizinio aktyvumo lygį, klimatą ir mitybą.

Pavyzdžiui, jei laiką leidžiate karštyje arba atliekate įtemptus fizinius pratimus, dėl prakaitavimo prarastus skysčius turėsite pakeisti gerdami dar daugiau vandens (nepamirškite papildyti ir prarastus elektrolitus).

Kai kurie ekspertai rekomenduoja išgerti maždaug pusę savo kūno svorio vienetais (t. y. jei sveriate 160 kg, turėtumėte išgerti apie 80 vienetų vandens).

Ir tikriausiai esate girdėję rekomendaciją per dieną išgerti maždaug aštuonias 8  stiklines vandens.

Tačiau nėra mokslinių įrodymų, leidžiančių teigti, kad šios rekomendacijos yra visiems tinkamos ir galutinės.

Užuot kankinęsi dėl stiklinių, stenkitės reguliariai gerti vandenį visą dieną ir atidžiai įsiklausykite į natūralius organizmo signalus.

Nepamirškite, kad prie jūsų hidratacijos prisideda ne tik vanduo (arbata, pienas, kokteiliai!), bet ir daugelis kitų maisto produktų (švieži vaisiai ir daržovės!) bei gėrimų (arbata, pienas, kokteiliai!). 

Šaltinis: https://www.realsimple.com

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder