6 geriausi būdai, kaip išlaikyti sveikas smegenis senstant

Kognityvinių gebėjimų specialistas dalijasi geriausiais smegenų veiklą gerinančiais patarimais.

1 Judėkite

"Kaiser" teigia, kad jei tik vieną dalyką darote dėl savo smegenų sveikatos, turėtumėte skirti laiko reguliariems fiziniams pratimams. "Šokinėkite, pritūpkite, žygiuokite, kelkite rankas", - sako jis.

"Reguliaraus fizinio aktyvumo nauda tokia didelė - ypač smegenų sveikatai - kad tam tikra prasme mankšta yra artimiausias stebuklingas vaistas."

Nors Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduoja per savaitę bent 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinių pratimų, Kaiseris sako, kad smegenų veiklą gerinanti nauda prasideda nuo daug žemesnio lygio.

"Net dešimties minučių trukmės pratimai gali duoti puikių rezultatų", - sako jis.

"Jei norite gauti papildomą naudą, pasidarykite šokių treniruotę, nes tyrimai rodo, kad pratimai, kuriuose derinami fiziniai ir pažintiniai iššūkiai, gali ypač pagerinti atmintį ir smegenų sveikatą."

2 Gerai maitinkitės

Be fizinio aktyvumo, sveika mityba taip pat gali padėti jūsų smegenims išlikti sveikoms.

"Tai, ką valgome, atlieka lemiamą vaidmenį nustatant mūsų sveikatą ir gerovę, o kalbant apie smegenų sveikatos palaikymą, - sako A. Kaiseris ir priduria, kad "ūkyje" rasite geriausius vaistus".

Jis turi omenyje, kad valgant daug viso augalinio maisto, pavyzdžiui, "žalių lapinių daržovių, uogų ir kitų maisto produktų, kuriuose gausu fitonutrientų - cheminių medžiagų, kurias augalai gamina tam, kad išliktų sveiki - gali būti neuroprotekciniai ir sumažinti Alzheimerio ligos riziką".

3 Praktikuokite sąmoningą kvėpavimą

Tyrimai parodė, kad gilaus kvėpavimo pratimai gali turėti tiek psichologinį, tiek fiziologinį poveikį smegenims.

"Sąmoningas kvėpavimas - paprasčiausias dėmesio sutelkimas į kvėpavimą ir akimirkos įvertinimas gyvenimo - gali sukelti labai teigiamą įvykių kaskadą mūsų protui ir kūnui", - aiškina A. Kaiser.

"Ši paprasta praktika iš tikrųjų gali atskleisti meditacijos galią ir padėti pažaboti stresą, kartu inicijuodama "atsipalaidavimo reakciją" jūsų kūne - sulėtėja širdies ritmas, atsipalaiduoja kraujagyslės ir sumažėja kraujospūdis, sustiprėja imuniniai veiksniai, sumažėja cukraus kiekis kraujyje, pagerėja nuotaika ir kt."

4 Palaikykite ryšį

Socialinių ryšių palaikymas yra labai svarbus norint išsaugoti sveikas smegenis.

"Socialinė izoliacija ir vienatvė turi neigiamą poveikį sveikatai, prilygstantį nutukimui, fiziniam pasyvumui ir 15 cigarečių per dieną rūkymui", - pažymi Kaiser ir priduria, kad jie taip pat susiję su maždaug 50 proc. didesne demencijos rizika.

"Jis sako, kad vien tai, jog skirsite akimirką pabendrauti su kitu žmogumi - net ir trumpas skambutis telefonu - gali sumažinti vienatvės, nerimo ir depresijos jausmą ir apsaugoti smegenis.

Nežinote, kur kreiptis, kad pajustumėte ryšį? Kaiseris siūlo pradėti nuo savanorystės.

"Dovanojimas ir stiprus gyvenimo tikslo jausmas yra slapti sveiko senėjimo ingredientai ir vieni iš galingiausių būdų, kuriais galime pagerinti savo smegenis."

5 Išreikškite save

Pomėgių palaikymas taip pat gali padėti kovoti su pažintinių gebėjimų silpnėjimu senstant, sako Kaiseris "Best Life".

"Dainavimas, grojimas kokiu nors instrumentu, tapyba ir eilėraščio rašymas - tai tik keli kūrybinės raiškos pavyzdžiai, gerinantys smegenų sveikatą.

Ir nors tam tikra veikla, pavyzdžiui, grojimas instrumentu visą gyvenimą, siejama su mažesne demencijos rizika, menai ir kūrybiškumas naudingi bet kuriame amžiuje", - sako jis ir priduria: "Niekada nevėlu išbandyti ką nors naujo!"

6 Pirmenybę teikite miegui

Galiausiai, reguliarus miegas gali turėti didžiulę įtaką jūsų neurologinei sveikatai - ypač vyresniame amžiuje. Todėl "Kaiser" rekomenduoja nustatyti nuoseklią miego rutiną, į kurią įeina elektroninių prietaisų išjungimas ankstyvą valandą, šviesos ir termostato išjungimas ir, jei įmanoma, reguliaraus miego grafiko laikymasis.

"Miego kiekis ir kokybė - reikalingi, kad išsivalytų šiukšlės, atsistatytų neuronų tinklai ir įvairios smegenų sistemos galėtų ilsėtis - turi didelį fiziologinį poveikį, kuris daro įtaką mūsų kasdieniam mąstymui, atminčiai ir nuotaikai, taip pat ilgalaikei kognityvinių funkcijų pablogėjimo ir demencijos rizikai", - sako M. Kaiseris.

Pasikalbėkite su gydytoju ir sužinokite daugiau apie kognityvinės sveikatos palaikymą vėlesniame amžiuje.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder