5 veiksmingi pratimai, kurie padės palengvinti nugaros skausmą

Nugaros skausmas yra viena dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų. Maždaug devyni iš dešimties suaugusiųjų patiria įvairius nugaros skausmus tam tikru savo gyvenimo laikotarpiu. Tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių lėtinio skausmo priežasčių ir viena iš pagrindinių priežasčių darbingumo praradimui.

Dažnai nugaros skausmas pasireiškia maudžiamais raumenimis, ar deginančiu, aštriu skausmu nugaros zonoje. Kai kuriais atvejais skausmas juntamas kairėje arba dešinėje kojoje. Taip pat skausmas gali būti juntamas nuo nugaros apačios iki kaklo viršaus.

Nugaros skausmas klasifikuojamas į keturis segmentus, tai skausmai kaklo srityje, skausmai vidurinėje nugaros dalyje, skausmai apatinėje nugaros dalyje, ir skausmai kryžkaulio (arba kitaip uodegikaulio) srityje.

Pajutus skausmą nugaroje svarbu nepanikuoti, tik labai retais atvejais tai gali signalizuoti rimtus stuburo pažeidimus ir nėra susijęs su nugaros smegenų pažeidimais. Aišku, tai yra labai nemalonus pojūtis, kuris įtakoja gyvenimo kokybę, tačiau dažniausiai nugaros skausmas yra pakankamai lengvai išgydomas.

5 pratimai, kurie padės palengvinti nugaros skausmą

1.   Fiziniai pratimai

Reguliarūs žemo arba vidutinio intensyvumo fiziniai pratimai yra nugaros skausmo gydymo pagrindas. Fiziniai pratimai tai vieni iš pirmųjų gydymo būdų, kuriuos turėtumėte išbandyti, prižiūrimi savo gydytojo ar fizioterapeuto.

Nuolatinis mankštos režimas namuose ar kartu su fizioterapeutu padės sustiprinti nugaros raumenis, viso kūno ištvermę bei pajėgumą, ir palaikys raumenų tonusą. Ypač svarbu stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, taip susikuriant tvirtą kūno pagrindą. Stiprūs raumenys aplink stuburą sukuria apsauginį skydą ir taip sumažina stuburo pažeidimų tikimybę.

Pasirinkite tuos fizinius pratimus, kurie jums patinka, taip bus lengviau palaikyti fizinę formą, pavyzdžiui: plaukimas, vaikščiojimas, joga, pilatesas ar sporto klubas.

Kūnas turi būti aktyvus, kad jis išliktų sveikas. Profilaktiškai rekomenduojama paplaukioti upėje, ežere ar baseine. Tikriausiai visi žinome, kad plaukiojant stiprėja nugaros raumenys, tuomet stuburui tenka mažiausias krūvis. Naudinga plaukioti ant nugaros.

2.   Taisyklinga sėdėsena ir stovėsena

Gera laikysena gali gerokai sumažinti nugarai tenkantį spaudimą ir stresą. Sėdėdami namuose, darbe ar automobilyje stenkitės išlaikyti gerą laikyseną.

Pavyzdžiui, buvimas nepatogioje padėtyje, dirbant ar vairuojant, paveikia minkštuosius nugaros audinius, kurie palaiko stuburą, ir taip padidina skausmą bei gijimo laiką. Nerekomenduojama sėdėti toje pačioje pozicijoje ilgiau nei pusvalandį.

Kaip išlaikyti taisyklingą stovėseną?

Pasitempkite, įsivaizduokite, kad per stuburą eina tiesi styga iki pat galvos viršaus, pečiai turi būti atlošti atgal. Smakras lygiagretus grindims. Pilvas įtrauktas ir šiek tiek suspausti sėdmenys, klubų nereikia išriesti nei pirmyn, nei atgal.

Jeigu reikia ilgiau pastovėti, kūno svorio centrą perkelkite nuo kulnų ant pirštų ir atvirkščiai.

Kaip išlaikyti taisyklinga sėdėseną?

Pabandykite sėdėti tiesiai, pečius šiek tiek atmetus atgal. Kūno svoris vienodai turi tekti abiem klubams. Kojos turi siekti žemę ir pėdos turi remtis visu plotu.

Jeigu sėdėti tenka ilgiau, kas 20-30 min pabandykite daryti pertraukas, atsistokite ir pavaikščiokite.

3.   Pasitelkite karštį ir šaltį

Tyrimais įrodyta, kad šaltis ir karštis yra efektyvūs būdai sumažinti nugaros skausmui. Karštas kompresas padeda kai skauda nugaros raumenis. Sumažina skausmą ir raumenų sustingimą. Galima naudoti įvairius šildymo prietaisus, pavyzdžiui, šildančią paklodę, kurią galite įsigyti vaistinėje.

Arba galite paprasčiausiai prisipilti karšto vandens į butelį ar guminę pūslę ir pridėti prie skaudamos vietos. Taip pat šilta vonia ar karštas dušas gali turėti panašų raminamąjį efektą.

Šaltas kompresas padeda iš karto po traumos, pavyzdžiui, kai pasitempiate nugarą. Įvyniokite ledo pakelį į rankšluostį ir pridėkite prie nugaros. Šaltis sumažina uždegimą ir numalšina staigų ir labai intensyvų skausmą.

Svarbu elgtis atsargiai, nes tiek karštis, tiek šaltis gali pakenkti odai. Ir būtinai apsaugokite odą nuo tiesioginio sąlyčio su karščiu ar ledo paketais, tam kad išvengtumėte odos nudegimų ar sudirgimų. 

Paprastai užtenka palaikyti šaltą ar karštą kompersus apie 15 - 20 minučių.

4.   Gydymas intravenine terapija

Intraveninė terapija (lašelinės) efektyvi procedūra gydant nervinį nugaros skausmą. Šis būdas yra labai efektyvus ir taikomas tada, kai nugaros skausmas yra labai intensyvus ir ypač skausmingas, kai geriamos tabletės neduoda norimo rezultato. Lašelinės yra ne tik saugus ir greitas gydymas, bet ir puiki priemonė imuniteto stiprinimui, energijos bei aktyvumo didinimui.

Ši terapija padeda atpalaiduoti įsitempusius nugaros raumenis, mažina skausmą ir kovoja su uždegimu. Intraveninę terapiją gali atlikti tik kvalifikuotas gydytojas ir tik po išsamios jūsų būklės įvertinimo.

Esant dideliam nugaros skausmui, patartina vengti fizinės mankštos ir masažų. Tik sumažinus skausmą, galima pradėti po truputį mankštintis.

Intraveninės terapijos trukmė ir dažnumas priklauso nuo skausmo pobūdžio ir intensyvumo, bei jūsų būklės. Paprastai terapija trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

5.   Sveikas svoris

Jeigu turite viršsvorio, pabandykite sureguliuoti savo kūno svorį. Valgykite subalansuotą maistą, daugiau daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų ir sveikųjų riebalų (avokadai, riebi žuvis (skumbrė, lašiša)). Reguliariai užsiimkite fizine veikla (vaikščiokite, plaukiokite, važinėkite dviračiu). 

Papildomas svoris išvargina nugaros raumenis ir jie tampa dar labiau pažeidžiami. Kūno svorio sureguliavimas palengvina stuburui ir nugaros raumenims tenkančią apkrovą ir taip sumažina skausmo riziką.

Apibendrinimas

Nugaros skausmas gali būti labai varginantis ir neigiamai veikti gyvenimo kokybę. Yra daugybė būtų, padedančių sumažinti nugaros skausmą ir vėl džiaugtis kasdienine veikla. Tačiau, jeigu nugaros skausmas trunka ilgiau negu savaitę, kreipkitės pagalbos į šeimos gydytoją.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder