5 vaistai, kuriuos po 60-ies reikėtų vartoti itin atsargiai

(4)

Visi vaistai turi vienokį ar kitokį šalutinį poveikį, kuris gali pasireikšti juos vartojančiam žmogui. Senstant keičiasi kūno fiziologija, medžiagų apykaita, todėl net nekalčiausi atrodę vaistai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, jeigu juos vartojate neatsakingai.

Priešuždegiminiai vaistai

Diklofenakas, ibuprofenas, ketoprofenas ir kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo yra analgetikai, kitaip tariant, skausmą malšinantys vaistai. Juos gana plačiai vartoja vyresnio amžiaus žmonės. Šių vaistų galima lengvai įsigyti ir be recepto.

Tačiau šios grupės vaistai kelia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų ir virškinamojo trakto kraujavimo riziką, kuri su amžiumi tik didėja. Taip pat šie vaistai gali didinti ir kraujospūdį.

Patariama pirmenybę teikti kitiems mažesnės rizikos analgetikams, pvz., paracetamoliui.

Kraują skystinantys vaistai

Šie vaistai vartojami siekiant išvengti kraujo krešulių susidarymo. Jie skiriami sergant flebitu (venų uždegimu), arba tais atvejais, kai laukia operacija. Jie gali būti skiriami žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ritmo sutrikimo.

Tačiau kraują skystinantys vaistai, ypač tie, kurių sudėtyje yra varfarino, padidina kraujavimo riziką tuo atveju, jeigu žmogus susižeidžia. Ypač aktualus yra kritimo pavojus. Tyrimai rodo, kad daugiau nei kas trečias 65 metų sulaukęs žmogus per metus nukrenta bent vieną kartą.

Antihipertenziniai vaistai

Jei vartojate vaistus nuo aukšto kraujospūdžio ar nuo hipertenzijos, reikėtų sekti kraujospūdį judant ir esant ramybės būsenoje. Taip ne tik galima išsiaiškinti vaistų veiksmingumą, bet ir išvengti galimos ortostatinės hipotenzijos, kurią šie gydymo būdai gali sukelti.

Nustatyta, kad per didelis kraujospūdžio sumažėjimas atsikėlus padidina griuvimų ir lūžių riziką, ypač po 65 metų.

Diuretikai

Šie vaistai skatina šlapimo susidarymą inkstuose ir jo išsiskyrimą iš organizmo. Juos vartojant svarbu saugotis kalio praradimo rizikos, dar vadinamos hipokalemija.

Vadinamieji tiazidiniai diuretikai (hidrochlorotiazidas arba chlortalidonas) kelia mažesnę riziką. Visgi vartojant diuretikus, būtina stebėti kalio kiekį kraujyje.

Migdomieji vaistai

Kartais nuo nemigos skiriami migdomieji vaistai, tokie kaip zolpidemas, eszopiklonas ar zaleplonas.

Tačiau vaistus nuo nemigos vyresniame amžiuje reikėtų vartoti labai atsakingai, nes jie padidina pažinimo sutrikimų, sumišimo, griuvimo ir lūžių riziką. Šie vaistai turėtų būti vartojami tik trumpą laiką, arba patartina paieškoti alternatyvų.

Parengta pagal užsienio spaudą

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder