Švariausia Žemės vieta: pagrindinė jos paslaptis - ypatingi debesys

Kur mūsų planetoje dar galima kvėpuoti idealiai švariu oru, ir kur yra švariausia Žemėje vieta? Galbūt koks nors aukštai kalnuose esantis kaimas, juk kalnai visada asocijuojasi su puikia ekologija?

Galbūt tai Kanada, Peru druskos kasyklos ar neįžengiami Sibiro miškai? Visai ne.

Australijos mokslininkų tyrimai rodo, kad ieškant tyro oro reikia vykti į visai kitą vietą.

Australų mokslininkų klimatologų duomenimis, ideali aplinka dar išliko Pietų pusrutulyje, ir norint pajusti, koks jausmas kvėpuoti idealiai tyru oru, reikia traukti į Antarktidos pusę.

Specialistai teigia, kad Pietų vandenyno oras - vienas švariausių Žemėje, ypač žiemos laikotarpiu.

Ideali oro sudėtis pirmiausia yra susijusi su tuo, kad jame praktiškai nėra teršalų, lemtų žmogaus veiklos, tai logiška. Šių vietų žmogus dar „neokupavo", į šias vietas sudėtinga nusigauti ir pakenkti gamtai.

Bet tai - ne vienintelė priežastis. Didelės reikšmės turi ir tai, kad čia vyrauja didelis debesuotumas ir labai dažnai iškrenta kritulių.

Pietų vandenyno rajone paprastai vyrauja aukštieji ribinio sluoksnio debesys, o nedideli krituliai su dulksna, iškrentantys iš aukštųjų debesų vandenyno pietryčiuose, yra įprastas reiškinys.

Debesų sluoksnis virš Antarktidą skalaujančio Pietų vandenyno pasižymi ypatinga korėta struktūra. Kiekviena tokio debesies „ląstelė" pagamina kelis kartus daugiau lietaus negu kitose pasaulio vietose. Sniegas ir lietus išplauna kenksmingas daleles, kurių čia ir taip beveik nėra. Oras tampa idealiai švarus.

Be to, mokslininkai atkreipia dėmesį į specifinį vietos vandenyno fitoplanktono ir dimetilsulfidų išmetimo į atmosferą ryšį. Planktono gyvybinė veikla, dėl kurios vandens paviršiuje susidaro daugybė mažų burbuliukų, veikia ir debesų kokybę, ir lašų kiekį juose.

Jūros (šiuo atveju - vandenyno) sudėtis formuoja oro kokybę virš jos. O dar švaresnis vietos oras tampa kiekvieną kartą, praslinkus šaltajam frontui. Mokslininkai tai lygina su drabužių skalbimu skalbyklėje.

Dėl visų šių veiksnių derinio ši Žemės vieta faktiškai tampa planetos priešindustrinės praeities pavyzdžiu - tos pirmykštės švarios aplinkos, kurioje gyveno tolimi šiuolaikinių žmonių protėviai.

Mokslininkai sako, kad Pietų vandenynas gali būti natūralus bandymų poligonas aerozolių, debesų ir kritulių sąveikai tirti.

Tirti oro sudėtį ir Pietų vandenyno klimato ypatumus specialistams padėjo palydovinės nuotraukos bei duomenys, kuriuos gavo bazinės oro užterštumo stebėsenos stoties Kenauke (Tasmanijos šiaurės vakarų krantas) darbuotojai.

Apie tai, kad Pietų vandenyno aplink Antarktidą teritorija - švariausias mūsų planetos kampelis, kalbėjo ir tarptautinės mokslininkų grupės nariai straipsnyje, prieš keletą metų paskelbtame leidinyje „Proceedings of the National Academy of Sciences".

Taigi atsakymas į klausimą, kur oras yra švariausias", dabar yra akivaizdus.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder