Sprogimai aidėjo ir Klaipėdoje: pristato karinių pratybų rezultatus

Gegužės 6–20 d. Baltijos jūroje Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje vykotarptautinė nesprogusios amunicijos paieškos ir nukenksminimo operacija „Open Spirit 2022“ (liet. „Atvira dvasia 2022“).

Tuo pačiu metu vyko ir tarptautinės narų išminuotojų pratybos „EODEX 2022“. Operaciją ir pratybas organizuoja Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos.

Dalyviai. Operacijoje „Open Spirit 2022“ ir pratybose „EODEX 2022“ dalyvavo 12 karinių laivų, 9 narų-išminuotojų komandos ir kitų specialistų iš 14 NATO šalių: Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Belgijos, Nyderlandų, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Norvegijos, Danijos, Kanados ir Rumunijos.

Struktūra. Operacijai ir pratyboms vadovavo kmdr. Andrius Širvys, kurį rėmė štabas, sudarytas Lietuvos KJPpersonalo pagrindu su Rumunijos ir Švedijos atstovais. Operacijoje ir pratybose dalyvaujantys vienetai (laivai, narų komandos) buvo suskirstyti į tris vadovaujamas grupes.

1-ą grupę sudarė NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I-os grupės vadovybė ir laivai („Virsaitis“ (Latvija), „Schiedam“ (Nyderlandai), „Primula“ (Belgija), „Sakala“ (Estija), „Hinnoy“  (Norvegija), „Bad Bevensen“ (Vokietija)) bei grupei operacijos metu priskirtas Prancūzijos priešmininis laivas „Cassiopee“ – viso 7 laivai.

2-ą grupę sudarė Baltijos šalių karinių laivų junginio BALTRON vadovybė ir laivai („Jotvingis“ (Lietuva), „Admiral Cowan“ (Estija), „Kuršis“ (Lietuva), „Talivaldis“ (Latvija)) bei priskirtas Lenkijos laivas „Kormoran“ – viso 5 laivai.

3-ią EODEX pratybų grupę sudarė 9 narų išminuotojų komandos (JAV, Kanados, Estijos, Latvijos, Jungtinės Karalystės, Danijos, Belgijos ir dvi Lietuvos (KJP ir Sausumos pajėgų)).

Tikslas. Tarptautinės nesprogusios amunicijos paieškos ir nukenksminimo operacijos „Open Spirit“ yra tęstinės Baltijos šalių - Lietuvos, Latvijos ir Estijos - pastangos kartu su kitais tarptautiniais partneriais išvalyti trims šalims priklausantį Baltijos jūros dugną nuo I ir II pasaulinių karų ir pokario laikotarpio likusių jūrinių minų ir kitų sprogstamųjų užtaisų.

Išminavimo operacijomis siekiama sumažinti riziką jūrinei laivybai, žvejybai ir kitai ekonominei veiklai Baltijos jūroje. Šios operacijos Baltijos šalyse rotacijos principu vykdomos kasmet nuo 1997 metų.

Rezultatai. Šiemet išminavimo operacijos metu Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje kariniai laivai išžvalgė apie 240 km² jūros plotą ir jūros dugne aptiko 7  jūrines minas ir 1 mokomąją priešlaivinę raketą, 175 minų inkarus, 1 laivo nuolaužas. Rasti sprogmenys buvo sunaikinti vietoje – jūros dugne.

Nuo 1997 m. Lietuvos vandenyse buvo vykdyta 17 didelio mąsto tarptautinių išminavimo operacijų, kurių metu buvo rastos ir nukenksmintos 203 jūrinės minos ir kiti sprogstamieji užtaisai, išžvalgytas daugiau kaip 1600 kvadratinių jūrmylių jūros dugno plotas. Minėtų operacijų metu jūros dugne taip pat buvo aptikti 17 nuskendusių laivų ir 2 lėktuvų liekanos.

I-ojo ir II-ojo pasaulinių karų metais dabartinėse Lietuvos teritorinių vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje buvo išdėstyta 15 jūrinių minų laukų su daugiau nei 1600 jūrinių minų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder