Sovietmečio anklavui Klaipėdoje ruošiamas apynasris

Tris kartus per savaitę uostamiestyje veikiančiame Tilžės turguje jau daug metų atviroje vietoje, viešai yra prekiaujama įvairiausia sovietine ir nacistine atributika nuo ordinų, medalių, ženkliukų iki vėliavų kotų antgalių, diržų sagčių, antsiuvų ir kt. Daugiausia tuo užsiima rusakalbiai klaipėdiečiai, bet yra ir lietuvių.

Didžiulė dalis šių šimtais skaičiuojamų kolekcinių prekių ar originalų kopijų yra paženklintos Lietuvoje viešai demonstruoti draudžiamais sovietiniais kūjo ir pjautuvo, raudonos penkiakampės žvaigždės, nacistiniais svastikos, SS ženklais.

Tokia veikla lyg niekur nieko visu pajėgumu vyksta ir dabartinio kruvino Rusijos Ukrainai paskelbto karo metu.

Tačiau situacija keisis kardinaliai. „Vakarų ekspresui“ bendrovės Tilžės turgaus vadovybė pažadėjo griežtai paprašyti pardavėjų paslėpti nuo lankytojų akių, nuimti nuo improvizuotų prekystalių visą sovietinę ir nacistinę atributiką.Dar daugiau, Seime bus inicijuojamos ir Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisos, kurios apskritai uždraus viešose vietose prekiauti minėtos specifikos prekėmis.

Nacistinė simbolika

Gana gausią rusakalbių žmonių diasporą turinčioje Klaipėdoje įvairiausios sovietinės atributikos viešai įsigyti galima lengvai.

Pagrindinis taškas - Tilžės turgus, kurį galima būtų sąlyginai padalinti į dvi zonas: dengtų paviljonų su parduodamais rūbais, avalyne bei kt. kasdienės reikmės prekėmis ir atvirą aikštę su vadinamuoju blusturgiu.

Vos į pastarąją įžengus tarsi patenkama į kitą laiko juostą, mat dešimtys prekeivių ant žemės, stalų išrikiuoja daugybę senienų.

Šioje pardavėjų grupėje išsiskiria įvairiausia sovietine ir vokiška atributika prekiaujantys žmonės, kuriuos „maitina“ specifinių daiktų kolekcininkai.

Galima įsigyti ir įvairių laikotarpių monetų, indų, knygų, vinilinių plokštelių, atvirukų, ženkliukų, rūbų, darbo įrankių ir kt.

Tačiau bene labiausiai akį rėžia itin gausiai pardavinėjamos sovietinės atributikos oazės.

Nacistinės Vokietijos daiktų įsigyti galima taip pat, tačiau jų - šimteriopai mažiau nei tarybinių. Jais dažniausiai prekiauja rusakalbiai vyriškiai.

Pradėkime nuo vokiškų kolekcinių atributų: originalų ir kopijų. Prekiaujama Geležinio kryžiaus (vok. Eisernes Kreuz) apdovanojimais, kurie iš pradžių, Prūsijos karalystės laikais, nuo 1813 m. buvo įsteigti karaliaus Friedricho Wilhelmo III Napoleono karų metu.

Tačiau buvęs Vokietijos kancleris Adolfas Hitleris, atkurdamas minėtą ordiną, 1939 m. įsakė vietoje savo inicialų į kryžiaus centrą įtraukti svastiką, kuri turėjo parodyti, jog nacionalsocialistinė valstybė yra šio apdovanojimo pagrindas.

Tilžės turguje galima įsigyti geležinių kryžių ir su 1813 m., ir su 1939 m. datomis, o ant pastarųjų ordinų jau yra svastikos. Greta tokių reliktų kopijų (būna ir originalų) - apdovanojimai ir su pavaizduota svastika, ir liūdnai pagarsėjusios Antrojo pasaulinio karo metu atsakingos už daugybę nusikaltimų prieš žmoniją sukarintos nacistinės Vokietijos organizacijos SS simboliu.

Rasime ir įvairiausių ženkliukų, medalių su Trečiojo reicho erelio variacijomis, kalaviju, tankais, kt., ir visuose juose bus svastikos.

STABAS. Sovietiniai ženkliukai su Sovietų Sąjungos įkūrėjo Lenino profiliu.

Tarybinė simbolika

Sovietų Sąjungos laikų atributikos Tilžės turgaus sendaikčių aikštėje - nors vežimu vežk. Ir vėl: yra ir brangiai kainuojančių originalų, ir pigesnių jų kopijų.

Eilute išrikiuoti apdovanojimai su vadinamosiomis Georgijaus apsaugos juostomis, dar vadinamomis „koloradkėmis“, kuriomis masiškai puošiasi Klaipėdos rusakalbiai, gegužės 9-ąją minintys sovietų armijos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines Skulptūrų parke esančiame karių palaidojimo memoriale.

Juodų ir oranžinių linijų juostos ištakos - tai Šv. Georgijaus (šv. Jurgio) Nugalėtojo ordinas, kuris atsirado Rusijos imperijoje dar XVIII amžiuje.

Tačiau Antrojo pasaulinio karo metu šis spalvų derinys 1941 m. buvo pervadintas sovietų gvardijos juostele. Pastaroji tapo pergalės dienos vadinamojo Didžiojo Tėvynės karo metu simboliu.

Jos motyvais išdažyti ir dabartinės Ukrainą užpuolusios Rusijos naujausio modelio tankai.

Valstybės, kuriai vadovauja tarptautiniu karo nusikaltėliu galintis oficialiai būti pripažintas prezidentas Vladimiras Putinas.

Tilžės turgaus sendaikčių asortimente: medaliai ir su kraugeriško Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino profiliu ir rusišku užrašu „Наше дело правое. Мы победили“ (liet. „Mūsų reikalas teisingas. Mes nugalėjome“).

Kitoje medalio pusėje - „За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г.“ (liet. „Už pergalę prieš Vokietiją Didžiojo Tėvynės karo metu 1941-1945 m.“).

Yra medalių ir su Sovietų Sąjungos įkūrėjo, net ir dabartinėje Rusijoje stabu laikomo Vladimiro Iljičiaus Lenino profiliu.

Galima nusipirkti sovietinių karių diržų sagčių su pavaizduota penkiakampe žvaigžde bei kūju ir pjautuvu jos viduryje. LTSR (Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos) ženkliukų su tuomete okupuotos mūsų šalies vėliava.

Rajono, miesto tarybos deputatų ženkliukų, kurie pagaminti LTSR vėliavos pagrindu, o raudoname fone - penkiakampė žvaigždė bei kūjis su pjautuvu.

Tarybinių varžybų nugalėtojų ordinai su raudonomis žvaigždėmis, Komunistinio darbo pirmūno, spaliukų, pionierių, komjaunuolių ženkliukai su Lenino profiliais. Proginiai apdovanojimai SSRS įkūrimo (1922 m.) 40-ies, 50-ies, 60-ies metų proga su Sovietų Sąjungos herbu, vėliava.

Visų tarybinius laikus siekiančių kolekcinių daiktų išvardyti neįmanoma, nes jų - daugybė. Yra net sovietų armijos oro desantininkų antsiuvų, įvairiausių antpečių ir kt. Visur - kūjai ir pjautuvai, raudonos žvaigždės.

Įdomu tai, kad kai kurie Tilžės turgaus prekeiviai sąmoningai nepermatomais lipdukais uždengė draudžiamus simbolius. Pavyzdžiui, tas vietas diržų sagtyse ar medaliuose, kuriose yra pavaizduoti kūjis su pjautuvu. Tiesa, tokie atvejai - vos keli.

Pernai vasarą buvo pardavinėjamas ir metalinis ažūrinis vėliavos antgalis su kūju ir pjautuvu, šalia - pionierių vėliavėlė, vadinamasis vimpelas su pavaizduotu Leninu, penkiakampe žvaigžde ir užrašu „Всегда готов!“ (liet. „Visada pasiruošęs!“).

 

Įstatymas nedraudžia

Remiantis ANK straipsniu, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimas, naudojimas susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitoks demonstravimas, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas užtraukia baudą nuo vieno šimto penkiasdešimt iki trijų šimtų eurų.

2017-ųjų vasarą Klaipėdoje policija minimalia 75 eurų pinigine bauda nubaudė 1983 m. gimusį Latvijos pilietį, kuris girtas šlitinėjo miesto centre, dėvėdamas marškinėlius su sovietine simbolika.

Ant jų buvo Tarybų Sąjungos herbas ir rusiškas užrašas „Gimęs SSRS“.

Tačiau minėtame kodekse aiškiai parašyta, jog „Pagal šį straipsnį neatsako asmenys, kurie padaro šio straipsnio 1 dalyje nurodytas veikas <...> kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais <...>“.

Klaipėdos miesto policijos komisariato viršininkė Rasa Bekėžienė dėl situacijos Tilžės turguje atsakė, jog teisiškai sovietine ir nacistine atributika viešoje vietoje prekiaujančių asmenų bausti nėra pagrindo.

„Viešas komunistinės simbolikos naudojimas, kuris nėra traktuotinas kaip atitinkamo totalitarinio režimo propaganda, t. y. tokios simbolikos platinimas ir naudojimas muziejų veiklos, visuomenės informavimo apie istorinius įvykius, švietimo, mokslo, meno, kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais, nėra baudžiamas“, - teigė ji.

Reakcija bus

Savo ruožtu nuotraukas su pardavinėjamais sovietine, nacistinės Vokietijos simbolika paženklintais daiktais išvydęs Tilžės turgaus direktorius Ramūnas Petraitis sakė, jog dabartinių geopolitinių įvykių kontekste prekyba karą vasario 24-ąją Ukrainoje pradėjusios ir jį tęsiančios Rusijos sovietinės praeities reliktais yra mažų mažiausiai netoleruotina.

"Pažadu, kad artimiausiu metu bus griežtai pakalbėta su konkrečiais prekeiviais. Paprašysime jų nuimti nuo prekystalių, žemės, viešai matomų vietų visus sovietinius, nacistinės Vokietijos daiktus.

Lai paslepia po prekystaliu. Kam reikia, tas ateis ir pasiteiraus.

Bet viešai demonstruoti šiuos daiktus tuo metu, kai Ukrainoje liejasi nekaltų žmonių kraujas, o Rusija beatodairiškai atakuoja civilius gyventojus, bombarduoja miestus, yra labai nepadoru.

Į tą patį turgų ateina ir Klaipėdoje prieglobstį radę ukrainiečiai karo pabėgėliai, tad kaip jie turi jaustis, matydami agresoriaus istorinę simboliką?" - retoriškai klausė verslininkas.

Jis pridūrė, jog ir patys lietuvaičiai dabar daug jautriau reaguoja į su Rusija, tuo labiau - Tarybų Sąjunga susijusius dalykus.

Viešojoje erdvėje vis dažniau nuskamba frazės, jog kritus Ukrainai kitu Rusijos taikiniu gali būti būtent mūsų šalis, vos prieš 32 metus išsivadavusi iš sovietinės priespaudos.

Verslininko manymu, atviros, viešos erdvės - ne vieta aptariamų kolekcinių daiktų prekybai. Tai galima daryti privačiai, naudojantis socialiniais tinklais, internetinės prekybos platformomis, specializuotose, uždarose patalpose vykstančiose mugėse ir pan.

Panašiai mąsto Kolekcininkų ir sendaiktininkų asociacijos administratorius Rimantas Aleksiūnas. Jis teigė, jog bent Vilniuje sovietine ir nacistine atributika prekiaujantys kolekcininkai stengiasi tai daryti subtiliai.

„Nesiafišuoja. Žinote, kai pamato žmonės viešai išdėliotus tuos visus daiktus su sovietine simbolika, ypač dabartinių įvykių Ukrainoje metu, mus išvadina “vatnikais", Kremliaus pakalikais, rusofilais ir pan. Nors tokie nesame.

Todėl ir nusprendėme slėpti tas prekes. Kolekcininkai gali paklausti prekeivio, ar turi dominančių reliktų, juos apžiūrėti, įsigyti arba grąžinti atgal po prekystaliu. Visiems demonstratyviai rodyti jų nereikia. Apskritai reikėtų uždrausti prekybą sovietiniais daiktais, kol vyksta karas Ukrainoje", - samprotavo jis.

INICIATYVA. Seime bus siūloma pakeisti teisinę bazę taip, kad sendaikčių pardavėjams, kolekcininkams nebūtų galima viešose vietose atvirai prekiauti sovietine ir nacistine simbolika paženklintais daiktais.

Siūlys pakeitimus

Seimo narys Vytautas Kernagis teigė, jog dabar yra palikta akivaizdi teisinio reguliavimo spraga ANK 524 str. 2-ojoje dalyje.

"Ačiū, kad atkreipėte dėmesį į tokį reiškinį kaip vieša prekyba sovietine, nacistine simbolika paženkintais daiktais.

Jau tariausi su padėjėjais, vyks konsultacijos su teisininkais, nes tą kodekso dalį reikia patobulinti. Teiksiu naują jos redakciją parlamentui svarstyti.

Esmė - tokia: dabar taikoma išimtis kolekcininkams, antikvarinių daiktų prekeiviams turėtų būti papildyta naujomis išlygomis. Jie galėtų toliau prekiauti aptariamais daiktais, tačiau jokiu būdu ne viešosiose vietose, kas dabar nėra draudžiama.

Būtina šią problemą išspręsti. Lai prekiauja privačiai, o ne demonstruodami visą tą simboliką bet kuriam praeiviui turguje, gatvėje, skvere", - sakė parlamentaras.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas „Vakarų ekspresą“ informavo, kad Tilžės turgaus vadovybė jau sureagavo dėl jo teritorijoje esančios rusiško kapitalo prekybos tinklo „Mere“ parduotuvės reklamos.

„Pašalino ją. Neabejoju, kad bus reaguojama ir tų sendaikčių pardavinėtojų atžvilgiu. O gal kažkam yra naudinga apsimesti kolekcininku ir pardavinėti sovietinę, rusišką simboliką propagandiniais tikslais? Gal tų medalių su “koloradkėmis" kopijų reikia prorusiškiems veikėjams įvairioms provokacijoms gegužės 9-ąją?

Supraskime, kad pasaulis dabar keičiasi, gyvename jau kitokioje realybėje, kurioje Ukrainą užpuolusi ir visam civilizuotam Vakarų pasauliui branduoliniu ginklu grasinanti Rusija nesiliauja eskalavusi karo. Visuomenė ir taip yra įsiaudrinusi, jautri, tad kam dar ją erzinti visokiais medaliais su Stalinu, Leninu, „koloradkėmis“ ir kitokia sovietine atributika?" - komentavo V. Grubliauskas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder