Sovietinė tvenkinio etiketė nenuklijuojama

(7)

Nuo 2020 m. Klaipėdoje pradėtas tvarkyti tarp Mokyklos ir Kooperacijos gatvių plytintis ir miestiečių dėl jame telkšančio tvenkinio su būriais laukinių paukščių pamėgstas parkas neseniai pasipuošė naujais informaciniais stendais.

Prieigose, prie nutiestų pėsčiųjų ir dviračių takų galima išvysti informacinius skydus su užrašais „Malūno parkas“. Viename stende pateikiama medžiaga apie teritorijoje gyvenančius,  dažniausiai matomus paukščius. Kitame aprašomi išskirtiniai parko objektai.

Abiejuose stenduose pateikiamas ir žemėlapis su tvenkiniu, kurio pavadinimas – Malūno. Pagal šį hidronimą suteiktas vardas ir parkui.

Senosios kartos klaipėdiečiai minėtą vandens telkinį buvo įpratę vadinti Trinyčių prūdu. Tokia neoficialaus, liaudiško pavadinimo etiketė jam buvo priklijuota dėl šalia, prie Kooperacijos gatvės nuo pokario veikusio „Trinyčių“ tekstilės kombinato. 1993 m. tapęs privataus kapitalo įmone, po kurio laiko jis bankrutavo. Buvę įmonės pastatai į vakarus nuo tvenkinio 2008–2009 m. sulyginti su žeme.

Dar 2017-aisiais Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendė į viešąją erdvę oficialiai sugrąžinti istorinį tvenkinio pavadinimą: Malūno.

Šis vandens telkinys - labai įdomus uostamiesčio praeities reliktas. Ne dažnas klaipėdietis žino, kad tai – turbūt seniausias visame mieste, dirbtinai žmonių suformuotas vandens telkinys, kuris dokumentuose minimas dar nuo XVI a.

Jis įrengtas valdant išskirtinei asmenybei: paskutiniajam Vokiečių ordino didžiajam magistrui ir pirmajam Prūsijos kunigaikštystės kunigaikščiui, hercogui Albrechtui Brandenburgiečiui (1490-1568). Spėjama, kad šioje vietoje buvusi užpelkėjusi Dangės senvagė. XVI a., siekiant padidinti hercogo pajamas, tarp jos ir upės buvo pastatytas malūnas. Senvagė išvalyta ir patvenkta. Taip, įrengus užtvanką, ilgainiui susiformavo 6 ha ploto tvenkinys.

Natūralu, jog parko teritorijos tvarkytojai naudoja oficialiai įteisintą Malūno tvenkinio pavadinimą, tačiau dėl neaiškių priežasčių jis viešojoje erdvėje vis dar turi du vardus.

Ties Mokyklos ir Bangų gatvės kampu iki šiol (nors parkas jau baigiamas tvarkyti) stūkso senas, nusilupinėjusiu paviršiumi stendas su užrašu „Trinyčių tvenkinys“. Nuo 2017-ųjų miesto valdžia taip ir nesugebėjo pašalinti ne tik nusidėvėjusį, bet ir klaidinantį informacinį gatvės elementą.

NAUJI STENDAI. Baigiamo tvarkyti parko informaciniuose stenduose aiškiai įvardijamas Malūno pavadinimas, kurį padiktavo telkšančio tvenkinio hidronimas.

NAUJI STENDAI. Baigiamo tvarkyti parko informaciniuose stenduose aiškiai įvardijamas Malūno pavadinimas, kurį padiktavo telkšančio tvenkinio hidronimas.

„Buvo žinomas jau nuo XVI-XVII a. Nuo 1960 m. pradėtas vadinti Trinyčių tvenkiniu“, - rašoma išblukusioje lentoje taip patvirtinant, jog pavadinimas yra sovietinė atgyvena. Apie istorinį Malūno tvenkinio pavadinimą – nė užuominos.

Susisiekus su Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakaliene ši patikino, jog taip neturėtų būti.

„Pasidomėsiu, kodėl tas stendas vis dar nepašalintas, nors jau baigiami viso Malūno parko tvarkybos darbai ir stovi nauji stendai. Paprastai rangovai, suderinę su užsakovais, sprendžia, ką šalinti, ką palikti“, - „Vakarų ekspresui“ komentavo ji.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder