Kodėl stiklainiai sprogsta ir ką daryti, kad taip nenutiktų

Tikriausiai kiekvienai namų šeimininkei bent kartą sprogo stiklainiai su konservuotu turiniu, drumzlinu skysčiu. Papasakosime apie drumzliną skystį stiklainiuose ir stiklinių indų sprogimo priežastis ir ką daryti, kad taip neatsitiktų.

Netinkamas daržovių apdorojimas

Prieš konservuojant daržovės ar vaisiai būtinai turi būti kruopščiai nuplauti, plovimas po tekančiu vandeniu yra svarbiausia išankstinio daržovių apdorojimo sąlyga. O kad laikui bėgant daržovės netaptų pernelyg minkštos ir dėl pakitusios struktūros nepavirstų bakterijų dauginimosi darželiu, likus trims valandoms iki konservavimo jas reikia pamirkyti paprastame vandenyje.

Konservavimui jokiu būdu negalima naudoti daržovių ar vaisių su puvimo požymiais.

Recepto nesilaikymas

Dažniausiai sprogimo priežastis yra pagrindinio konservavimo ingrediento - acto - trūkumas. Jį į stiklainį svarbu įpilti pačioje pabaigoje, t. y. prieš pat konservavimą, kai stiklinis indas jau pripildytas.

Faktas tas, kad kaitinant actas garuoja, o jei jo įpilsite ir padėsite stiklainį sterilizuoti, būtent po procedūros stiklainio viduje acto sumažės. Tas pats pasakytina ir apie kitus marinato komponentus - cukrų ir druską.

Jei šių sudedamųjų dalių įdėsite nepakankamai, sūrymas arba marinatas taps drumstas. Taip pat actą galite pakeisti citrinos rūgštimi. Norint gauti 9 % acto, šaukštą citrinos rūgšties reikia sumaišyti su 14 šaukštų vandens. O norint gauti 6 %, reikia daryti tą patį, bet santykiu 1:22.

Konservų stiklainių sprogimo priežastis gali būti oro patekimas

Konservavimo metu, kai uždedate dangtelį ant stiklainio, į stiklainį gali patekti oro. O ten, kur yra deguonies - sąlygos mikroorganizmams vystytis.

Kad taip neatsitiktų:

  • Reikia užpildyti indą sūrymu arba marinatu iki kraštų, t. y. iki pat viršaus. Priešingu atveju stiklainyje susidarys vadinamoji oro pagalvė.
  • Jei sterilizavote pilnus stiklainius su dangteliais, išėmus indą su vaisiais ar daržovėmis iš sterilizatoriaus, dangtelio nuimti negalima. Jums tereikia „užsukti“ stiklainį. Taip pat nekeisti sterilizuoto dangtelio kitu.

Jei atsitiko taip, kad dangtelį vis dėlto reikia pakeisti kitu, reikia elgtis taip:

  • Naują dangtelį įmeskite į verdantį vandenį tiesiog kelioms minutėms.
  • Neišimkite stiklainio iš sterilizatoriaus.
  • Nuimkite senąjį dangtelį ir uždėkite naująjį, kad tarp marinato ir dangtelio nespėtų susikaupti oras.

Netinkamas indų sterilizavimas yra dažniausia sprogstančių stiklainių priežastis

Pirmiausia turite laikytis visų sterilizacijos taisyklių. Kažkas stiklainius sterilizuoja senoviniu būdu, kiekvieną indą pastatydamas ant puodo su verdančiu vandeniu ant specialaus dangtelio su skyle viduryje, kažkas sterilizacijai naudoja indaplovę.

Sterilizacija orkaitėje. Išplaukite stiklainius plovikliu ir padėkite juos ant rankšluosčio, kad nutekėtų visa perteklinė drėgmė. Į įkaitintą orkaitę, jei indas dar nespėjo visiškai išdžiūti, dėkite jį  dugnu aukštyn, o jei visiškai išdžiūvo - dugnu žemyn. Jei stiklainių nėra daug, palikite juos orkaitėje iki pat naudojimo. Jei dar reikia sterilizuoti antrąją stiklainių partiją, išimkite pirmąją, padėkite ant švaraus rankšluosčio, o antrąją apdorokite karštu oru ir palikite orkaitėje.

Sterilizavimas garais. Tai gali būti sterilizacija naudojant garintuvą, paprastą virdulį, puodą su specialiu dangčiu. Itin svarbu, kad stiklainis visiškai praėjęs jam skirtą apdorojimą. Pusės litro stiklainiui užtenka 10 minučių sterilizacijos, o trijų litrų indą reikėtų apdoroti bent pusvalandį.

Sterilizavimas verdančiame vandenyje. Kai kurios šeimininkės vis dar deda stiklainius į didelį dubenį su vandeniu ir skystį užvirina ant viryklės. Deja, šis būdas iš visų aprašytų yra mažiausiai veiksmingas. Pasiekti aukštesnę nei 100 laipsnių temperatūrą šiuo metodu neįmanoma, o tai yra didelis trūkumas.

Stiklainius, kurie buvo sterilizuoti, bet po procedūros nebuvo naudojami pusvalandį, būtina apdoroti pakartotinai.

Neteisingas, per trumpas pilnų stiklainių sterilizavimas

Pilnų stiklainių sterilizavimo taisyklės yra tokios pat kaip ir tuščių indų sterilizavimo taisyklės. Kuo mažesnis indas, tuo mažiau laiko reikia jam sterilizuoti, ir atvirkščiai. Pirmąsias penkias minutes svarbu palaikyti nedidelę ugnį ant viryklės, kad agurkais ar kitu turiniu pripildytas indas spėtų visiškai sušilti. Rodiklis, kad sterilizacija baigta sėkmingai, bus pakitusi indo turinio spalva.

Po sterilizacijos stiklainius reikia apversti ir suvynioti. Šiltuose stiklainiuose sterilizacijos procesas tęsiamas toliau. Kuo ilgiau stiklainiai atvės, tuo ilgiau truks šis procesas.

Šaltinis: www.tsn.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder