česnakai

Kaip ir kada pavasarį sodinti česnakus: ką rekomenduoja sodininkai 

Kas yra pavasariniai česnakai, kuo jie skiriasi nuo žieminių, kada juos geriau sodinti ir kaip tai daryti.

Ar galima sodinti česnakus pavasarį? 

Galima, ir daugelis daržininkų jį sodina lygiai du kartus per metus. Tačiau pavasarį jie sodina ne žieminius, o pavasarinius česnakus. Kuo jie skiriasi vienas nuo kito, kada ir kaip teisingai sodinti česnakus - papasakosime toliau.

Pavasariniai ir žieminiai česnakai - skirtumai

Atrodytų, kad česnakai - tai česnakai, tačiau pavasariniai ir žieminiai česnakai skiriasi vienas nuo kito:

pavasariniai česnakai yra švelnesnio skonio nei žieminiai;

pavasariniai česnakai mažiau serga ligomis ir beveik neturi kenkėjų;

pavasariniai česnakai laikosi geriau nei žieminiai;

žieminiai česnakai duoda geresnį derlių nei pavasariniai;

žieminiai česnakai subręsta greičiau.

Šias dvi česnakų rūšis labai lengva atskirti: žieminiai česnakai turi dideles skilteles, padengtas rausvai violetiniu apvalkalu ir susitelkusias aplink stiebą. Pavasariniai česnakai turi mažas skilteles be kotelio (nors yra veislių su koteliu).

Kada sodinti pavasarinius česnakus? 

Patyrę daržininkai pataria šiuo atveju visada atkreipti dėmesį į orus: žemė turi būti pakankamai įšilusi (iki 6-8 °C). Paprastai tai įvyksta balandžio mėnesį, kartais - gegužės pradžioje.

Neatidėliokite sodinimo - pavasarinių česnakų vegetacijos periodas ilgesnis (90-100 dienų) nei žieminių česnakų (75-90 dienų), todėl jiems reikės laiko įgyti jėgų augti.

Kur sodinti česnakus pavasarį

Pasirinkite saulėtą, nuo skersvėjų apsaugotą vietą. Jei lysvė nebuvo tręšta rudenį, likus dviem savaitėms iki sodinimo į dirvą galima įberti organinių medžiagų - maždaug 1 kibirą komposto 1 kvadratiniam metrui lysvės - ir ją perkasti.

Jei dirva rūgšti, įberkite kalkių, jei šarmingesnė - pelenų. Prieš sodinimą dar kartą gerai išpurenkite dirvą - česnakai ją mėgsta.

Patarimas: česnakus geriau sodinti į lysves, kuriose pernai augo agurkai, kopūstai, ankštiniai augalai, moliūgai. Neverta sodinti ten, kur augo svogūnai (dar bent 3 metus), taip pat pomidorai ir bulvės - jiems būdingos bendros ligos ir kenkėjai.

Kaip sodinti česnako skilteles

Pirmiausia reikia išsirinkti didžiausias ir sveikiausias skilteles, nepažeistas - jas reikia sodinti. Tada atliekame šiuos veiksmus:

suvyniojame skilteles į drėgną skudurėlį ir savaitei padedame į vėsią vietą (galima padėti ant šaldytuvo lentynos) - taip pagreitinsime dygimo procesą;

dieną prieš sodinimą išimkite skilteles ir pamerkite jas į šiltą vandenį (ne ilgiau kaip 12 valandų);

jei yra galimybė - galite mirkyti kalio permanganato tirpale.

Viskas - galite pereiti prie sodinimo.

Kaip sodinti česnakus pavasarį: į gerai sudrėkintą ir purią dirvą - dugnu žemyn į 3-4 cm gylio vagutes, maždaug 5-6 cm atstumu. Atstumas tarp eilučių turėtų būti 15 cm. 

Lysves galite mulčiuoti, pavyzdžiui, šiaudais, drožlėmis arba pjuvenomis. Mulčias išlaikys drėgmę dirvoje, apsaugos ją nuo šalčio ir neleis augti piktžolėms. Pavasariniai česnakai sudygs maždaug po 1,5-2 savaičių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder