Septyni dažniausiai kylantys klausimai apie būsto paskolą

Sprendimas skolintis pinigų iš banko būstui pirkti – rimtas žingsnis. Paskola yra svarbus ir ilgalaikis įsipareigojimas, kuris gali turėti įtakos jūsų ir jūsų šeimos gerovei ateityje.

Todėl visiškai suprantama, kad galvoje gali kirbėti daugybė įvairiausių klausimų. Svarbiausia – atsakymus į visus rūpimus klausimus išsiaiškinti dar prieš sudarant paskolos sutartį.

Į visus klausimus, susijusius su būsto paskola, visada atsakys banko darbuotojai.

Su jais galėsite aptarti, kokią pinigų sumą galėtumėte pasiskolinti ir kuriam laikui, aptarti palūkanų normą, svarbiausias sąlygas ir kitas svarbias detales.

Būsto paskolos sutartį rekomenduojama sudaryti tik tada, kai su banko specialistu aptarsite visas sutartyje jums nustatytas sąlygas ir keliamus reikalavimus.

Kilus klausimų vėliau, paskolos suteikimo procesas gali užtrukti arba, laiku neįvykdžius įsipareigojimų, netgi galite rizikuoti netekti savo įsigyto būsto.

Toliau pateikiame atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie būsto paskolas.   

1. Kas nutiks, jei būsto paskolą panaudosiu kitiems tikslams?

Bankas suteikia būsto paskolą konkrečiam tikslui – būstui pirkti, statyti ar remontuoti.

Sudarę kredito sutartį, jūs įsipareigosite gautus pinigus naudoti tik pagal sutartyje nustatytą lėšų panaudojimo paskirtį.

Todėl būstui pirkti pasiskolintų pinigų jūs negalėsite išleisti, pavyzdžiui, atostogoms užsienyje ar naujam automobiliui pirkti.

Atminkite, kad paskolą suteikęs bankas turi teisę patikrinti, kam buvo panaudoti pinigai.

Taip pat banko darbuotojai gali paprašyti pateikti pinigų panaudojimą pagal paskirtį liudijančius dokumentus, pavyzdžiui, būsto įsigijimo dokumentus, suremontuoto buto nuotrauką ar kitus įrodymus. 

2. Ar privalau turėti sąskaitą tame banke, iš kurio imu būsto paskolą?

Taip, nes taip yra patogiau jums, būsto paskolos gavėjui. Kai įmokos automatiškai pervedamos iš to paties banko sąskaitos į būsto paskolos sutartyje nurodytą sąskaitą, paskolos gavėjui nereikia rūpintis lėšų pervedimu įmokos mokėjimo dieną.

Tereikia sąskaitoje turėti pakankamą likutį įmokai sumokėti, o įmokų dieną reikiama suma automatiškai pervedama į nurodytą banko sąskaitą.

Būsto paskolos gavėjui nereikia nerimauti, kad įmokos už paskolą iš kito banko sąskaitos nebus pervestos laiku ar bus pervesta neteisinga suma.

Skolintis iš savo banko patogiau. Savo klientams bankas gali suteikti nemokamą prieigą prie interneto banko, pasiūlyti palankesnes skolinimosi sąlygas.

Be to, tiems klientams, kurie negauna darbo užmokesčio į SEB banką, galima suteikti galimybę naudotis nemokama riboto naudojimo mokėjimo sąskaita, kuri skirta kredito ir palūkanų grąžinimui.

Iš šios sąskaitos taip pat nurašomos ir visos kitos mokėtinos sumos pagal sutartį (pvz., mokesčiai ar delspinigiai, jei taikomi, ar kt.). 

3. Kas atsitiks, jei laiku nepervesiu paskolos mėnesio įmokos?

Jei nebus sumokėta būsto paskolos sutartyje nustatytu laiku, bankas turės teisę skaičiuoti sutartyje nustatytus delspinigius ir taikyti kitas sutartyje numatytas sankcijas, pavyzdžiui, didinti palūkanų maržą ar taikyti baudas.

Nepadengus skolų ilgesnį laiką, bankas gali nutraukti paskolos sutartį, jums gali tekti grąžinti visą pasiskolintą sumą,  jūs rizikuosite prarasti įkeistą turtą.

Todėl visada atkreipkite dėmesį į pranešimą, perspėjantį apie įmokos vėlavimą, ir sumą, kurią turite sumokėti.

Laiku nemokamos įmokos turėtų neigiamą įtaką  jūsų kredito istorijai, nes informaciją apie skolininką ir jo skolą bankai perduoda skolų registrui.

Skolų informacija yra prieinama ne tik bankams, bet ir kitoms įvairias paslaugas išsimokėtinai teikiančioms įmonėms.

Jos atsargiau vertintų galimybę paskolinti jums pinigų ir dėl neigiamos kredito istorijos jums ateityje būtų sunkiau ir brangiau pasiskolinti iš Lietuvos bankų ir kitų įmonių kitoms reikmėms, pavyzdžiui, naujiems baldams. 

Jei per paskolos grąžinimo laikotarpį paskolos gavėjo pajamos sumažėjo, pavyzdžiui, vienam šeimos nariui staiga praradus darbą, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į banko specialistus ir kartu aptarti tolesnius veiksmus, kurie padėtų prisiimtus finansinius įsipareigojimus vykdyti ir toliau.

4. Ar galiu grąžinti paskolą anksčiau?

Paskolą galima grąžinti anksčiau, negu nustatyta sutartyje. Jeigu paskola grąžinama palūkanų keitimo dieną, tai galima padaryti nemokamai.

Jeigu pinigai grąžinami ne palūkanų keitimo dieną,  paskolos gavėjas turi sumokėti teisės aktuose numatytą mokestį (Kompensacijos apskaičiavimo taisyklės), bet ne daugiau kaip 3 proc. grąžinamo kredito ar jo dalies sumos.

Galimybė grąžinti paskolą anksčiau aptariama paskolos sutartyje. Sutartyje nustatyta, kokius veiksmus reikia atlikti norint grąžinti paskolą pirma laiko ir koks už tai yra taikomas mokestis.

Dažniausiai šis mokestis apskaičiuojamas atsižvelgiant į paskolos ar palūkanų galiojimo laikotarpį, anksčiau grąžinamą sumą, palūkanų rūšį ir normą. 

Banko specialistai pataria – jeigu dar prieš sudarydami sutartį žinote, kad jūsų finansinės aplinkybės pasikeis ir jūs artimiausiu metu praturtėsite, pavyzdžiui, pardavę savo turimą turtą, o gauta suma norėsite padengti būsto paskolą, numatykite tokią galimybę paskolos sutartyje.

Taip galėsite sutaupyti – jums nereikės mokėti papildomo mokesčio už neplanuotą paskolos grąžinimą anksčiau, negu yra nustatyta.   

5. Ar sudaręs sutartį galiu atsisakyti paskolos?

Taip. Jeigu jau sudarėte būsto paskolos sutartį, tačiau persigalvojote ir nusprendėte, kad jums nebereikia skolintis, turite teisę per 14 dienų nuo sutarties sudarymo dienos kreiptis į banką ir atsisakyti paskolos. 

Tokiu atveju turite per 30 dienų grąžinti bankui kreditą ir sumokėti iki grąžinimo dienos apskaičiuotas palūkanas. 

6. Ką reiškia bendraskolių atsakomybė?

Visi, kurie pateikia prašymą gauti būsto paskolą, turi žinoti, kad, perkant būstą kartu su bendraskoliu, pavyzdžiui, sutuoktiniu, abu skolininkai įsipareigoja vykdyti sudarytą sutartį.

Tai reiškia, kad abu bendraskoliai yra vienodai atsakingi už finansinių įsipareigojimų vykdymą – laiku mokamas mėnesio įmokas ir paskolos grąžinimą.

Nevykdydami finansinių įsipareigojimų, abu bendraskoliai rizikuoja prarasti įsigytą turtą.

7. Ar galiu pakeisti būsto paskolos sutarties sąlygas? 

Keisti sutarties sąlygas po to, kai ji jau sudaryta, galima tik bendru – paskolos gavėjo ir banko – susitarimu.

Abi šalys sudaro paskolos sutarties pakeitimą. Jei sutartis keičiama paskolos gavėjo prašymu, taikomas mokestis už sutarties sąlygų pakeitimą.

Turėkite omenyje, kad, keičiant tam tikras paskolos sąlygas, gali būti keičiamos  jūsų jau sudarytos paskolos sąlygos.

Būtinai aptarkite visas būsto paskolos sutarties sąlygas ir reikalavimus su banko specialistais, o prieš sudarydami sutartį, atidžiai ją dar kartą perskaitykite.

Jeigu jums vis dar kažkas neaišku ir kyla klausimų, nebijokite klausti dar kartą.

Jei jau esate nusižiūrėję savo svajonių būstą ir apsisprendėte jį pirkti, užpildykite būsto paskolos paraišką.

Tą padaryti galite net keliais būdais: internetu, apsilankę banko interneto svetainėje, atspausdintą dokumentą užpildę namuose ir atvykę į banko skyrių.

Norėdami pirmiausia aptarti skolinimosi galimybes, užsiregistruokite į specialisto konsultaciją.

Jos metu banko specialistai patars, kaip teisingai užpildyti paraišką, paaiškins, kokie galimi kredito grąžinimo metodai, kokios yra palūkanų rūšys, kokie jų skirtumai, kokios nuosavų lėšų sumos jums reikės pradinei įmokai.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder