Ramūnas Pocevičius, „Senosios Hansos“ savininkas, „Vakarų ekspresui“ sakė labai besidžiaugiantis, kad yra tvarkomos senamiesčio gatvės.
Anot jo, iš pradžių trūko informacijos apie gatvių tvarkymo terminus, situaciją. Tačiau po to, kai klausimas buvos aptartas Savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitete, daug kas pasidarė aiškiau.
„Kai tik darbininkai pradėjo tvarkyti Teatro gatvę, pasikviečiau darbų vadovus, pavaišinau arbata“, - sako R. Pocevičius.
Jis teigia, kad gatvę tvarkančius darbininkus ne tik kasdien vaišina arbata, bet ir suteikė nuolaidą maistui kavinėje.
„Noriu, kad žmonėms nereikėtų iš namų neštis suvyniotų sumuštinių, o galėtų vietoje pavalgyti šviežiai pagaminto maisto“, - sako R. Pocevičius.
Jis pastebi, kad Teatro gatvę tvarkantys Plungės VVARFF vyrai dirba labai sparčiai.
„Nežinau, kaip kitose gatvėse, Žvejų gatvėje gal ilgiau, tačiau prie mūsų darbai vyksta labai sparčiai“, - džiaugiasi R. Pocevičius.
Anot jo, gatvės remonto metu klientų sumažėjo gal tik 10-15 procentų.
„Neateina tie, kuriems svarbu su automobiliu privažiuoti prie pat durų“, - sako „Senosios Hansos“ savininkas.
Terminai ilgesni
Senamiesčio verslininkai daugiausia klausimų kelia dėl Žvejų gatvės rekonstrukcijos, kur darbus vykdo Šilutės statybos bendrovė „Kavesta“, terminų.
Savininkams ištuštėjusiose patalpose teks ieškoti nuomininkų, tačiau į tokią išraustą gatvę niekas nenorės įsikelti. Verslui yra labai svarbu žinoti darbų pabaigos terminus, nes reikia planuoti veiklą.
Anot Klaipėdos savivaldybės Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vedėjo Valdo Švedo, senamiesčio gatvių remontas truks iki kitų metų gegužės-rugpjūčio.
„Žvejų gatvės pabaiga yra numatyta kitų metų rugpjūčio 15 d., Daržų - liepos 15 d. Didžiosios Vandens - birželio 15, Teatro - gegužės 15 d. Žinoma, tie terminai didoki. Kalbamės su rangovu, kad darbus spartintų ir didžioji dalis jų būtų baigti iki kitų metų pavasario“, - sakė V. Švedas.
Darbus sutrikdė aptikti radiniai, archeologiniai tyrimai, tad rangovas darbų atlikti nevėluoja. Terminai nusikėlė dėl aplinkybių, kurios privertė stabdyti darbus.
„Kavesta“ akcentuoja, kad vykdant kapitalinį gatvių remontą susidūrė su problemomis - projektuotojų sprendinių neatitikimais, archeologiniais tyrimais. Darbus teko atlikti rankiniu būdu, nes mechaniškai kasti neleista.
Situacija neblogėja
Dalis Klaipėdos senamiesčio verslininkų skundžiasi dėl per ilgai atliekamų gatvių remonto darbų. Neva Klaipėdoje ne tik sumažėjo lankytojų srautai, bet ir užsidaro parduotuvės ir barai.
Klaipėdos verslininkų senamiesčio sąjungos (KVSS) vadovė Aurelija Petkūnienė sako, kad tikslios statistikos neturi, tačiau atkreipia dėmesį, jog nesunku pastebėti, kad miesto centrinėje dalyje nemažai tamsių langų.
Tiesiog ant kavinių langų, kitų patalpų kabo skelbimai, kad ieškomi nuomininkai.
„Nėra vienos priežasties. Verslui smūgį sudavė ir išaugusios elektros kainos. Tačiau negalima sakyti, kad situacija blogėja. Tiesiog matome vietas, kur būtų galima padaryti geriau“, - „Vakarų ekspresui“ sakė A. Petkūnienė.
Anot jos, akivaizdu, kad žmones į senamiestį pritraukia renginiai, nes nemažai klaipėdiečių gyvena priemiesčiuose ir į miestą nelinkę vykti be preteksto, tiesiog į kavinę.
„Vien kavinių neužtenka. Žmonių yra ir juos traukia renginiai. Todėl turėtų būti aiškus jų grafikas. Gal net kiekvieną savaitgalį į miesto centrą atvykę lankytojai žinotų, kad kažkas vyks“, - svarsto A. Petkūnienė.
Ji sako, kad KVSS palaiko ir prisideda prie renginių ir iniciatyvų, kurios vyksta senamiestyje, tačiau tikrai neplanuoja tiesiogiai organizuoti renginių.
KVSS vienija 24 narius. Tai daugiausia verslininkai, kurie valdo nekilnojamąjį turtą Klaipėdos centrinėje dalyje.
„Nuomos kainos Klaipėdos senamiestyje yra tikrai mažos. Tiltų gatvėje kvadratinio meto kaina prasideda nuo 3 eurų. O juk reikia turtą prižiūrėti, atnaujinti“, - sako A. Petkūnienė.
Anot jos, verslui nereikia paramos (Savivaldybė suteikia nekilnojamojo turto mokesčio lengvatas. - Autor. past.), verslui riekia sąlygų dirbti ir užsidirbti.
A. Petkūnienė atkreipia dėmesį, kad senamiesčio problemos ypač rūpi nekilnojamojo turto savininkams, nes nuomininkai lengvai gali išsikraustyti.
„Atvažiuoja iš Vilniaus, iš Kauno išsinuomoja, pabando ir išvažiuoja“, - pažymi A. Petkūnienė.
Priežasčių daug
Kad sparčiai vyksta Teatro gatvės rekonstrukcija, pastebi ir UAB „Nesė“ direktorė Inga Česnakienė.
Tačiau „Vakarų ekspresui“ ji sakė, kad gatvės rekonstrukcija visgi atsiliepė verslui.
„Pietaujančių sumažėjo gal apie 20 procentų, tačiau šventinio laikotarpio renginiai, įmonių vakarėliai jau suplanuoti ir įvyks“, - sako I. Česnakienė.
Anot jos, „Pramogų bankas“, lyginant su kitomis maitinimo įstaigomis, yra gana prieinamoje vietoje. Vietose, kur iškasta, yra padaryti laikini takai, tačiau ne visi nori per juos eiti.
Žmonės, norėdami pavalgyti, mieste renkasi alternatyvias vietas.
Didesnė problema senamiestyje dabar yra ne privažiuoti automobiliu, bet jį pasistatyti.
I. Česnakienė taip pat pastebi, kad nemažai verslų Klaipėdos senamiestyje užsidaro. Tačiau ji to nelinkusi sieti vien su senamiesčio tvarkymo darbais.
Daug didesnė problema yra išaugusios energijos, ypač elektros, kainos, kurios šoko kelis kartus.
Akivaizdu, kad šventiniu laikotarpiu dabar veikiančios maitinimo įstaigos darbo nepritrūks. Tačiau uždarymų bangą I. Česnakienė prognozuoja sausio-vasario mėnesiais.
Nesupranta nepasitenkinimo
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis nesupranta verslininkų nepasitenkinimo.
Anot jo, su verslu ne vieną kartą buvo derintas gatvių tvarkymo grafikas. Specialiai rudenį buvo nukelta Teatro gatvės rekonstrukcija.
Verslininkų prašymu Žvejų gatvė remontuojama etapais, kad galėtų veikti maitinimo įstaigos, ir taip paveiktos COVID-19 pandemijos. Uždarius visą gatvę iškart, į ją nebūtų buvę galima patekti.
Administracijos vadovas įtaria, kad kritikos ir nepasitenkinimo banga gali nenuslopti iki kitų metų kovą vyksiančių savivaldos rinkimų.
Tačiau jis akcentuoja, jog senamiestis yra jautri teritorija, atsakingai prižiūrima paveldo sergėtojų.
Visada egzistuoja tikimybė, kad vykdant žemės kasimo darbus bus atrasti reikšmingi archeologiniai radiniai. Dėl to darbai gali užtrukti.
„Planuojame, kad iki ateinančio sezono bus sutvarkyta Žvejų gatvės atkarpa nuo Teatro g. iki Biržos tilto. Vasarą nepatogumų gali kilti tik Dramos teatrui“, - sako G. Neniškis.
Jis džiaugiasi, kad įgyvendinus projektus bus sutvarkytos ne tik gatvės, bet ir lietaus nuotekų sistema. Būtent Žvejų gatvė periodiškai būdavo užliejama, o vanduo patekdavo ir į šalia esančių namų rūsius.
Taip pat bus pasiektas ir kitas tikslas. Senamiesčio gatvės taps draugiškesnės pėstiesiems.
Pabaigus visus darbus, šalia sutvarkytų gatvių esančių pastatų rinkos vertė taip pat tikrai išaugs.
Pastebi broką
Kultūros pavaldo departamento Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas Almantas Mureika sako, kad nė viena iš šiuo metu tvarkomų senamiesčio gatvių dar nėra oficialiai „priduota“.
Tačiau jis sako, kad departamento specialistai stebi, kaip vyksta darbai. Ypač didelis dėmesys tenka grindiniui.
Anot A. Mureikos, klojant senus grindinio akmenis Didžiojo Vandens gatvėje pastebėta, kad kai kuriose vietose jie netinkamai sutaikyti. Tarpai tarp akmenų per dideli.
„Parodome rangovui, darbininkai operatyviai patvarko“, - sako A. Mureika.
Jis pažymi, kad tvarkant senamiestį pavyksta išsaugoti senąjį grindinį. Vietose, kur tai galima daryti, klojamas naujas tašytų akmenų grindinys. Taip pat įrengiami patogūs akmens plokščių šaligatviai ir perėjos.
Sukilėlių gatvėje net atsirado naujas šaligatvis kairėje kelio pusėje, kur jo anksčiau visai nebuvo.
Akivaizdu, kad visos proceso pusės sutaria, kad senamiestį reikia tvarkyti. Periodiškai kyla tik klausimai, ar tai daroma tinkamai ir laiku.
Rašyti komentarą