Saulės ratas: Antaninės - laikas pjauti šieną

Birželio 13-ąją - šv. Antano dieną - senovės kaimuose prasidėdavo šienapjūtė.

Buvo tikėta, kad nupjauta žolė gerai atželia, jeigu ji pjaunama per jauną mėnulį.

Juokauta, kad jei žolę šienausi sode visai prie pat obels, antaniniai obuoliai išaugs kamuolio didumo.

Šią dieną moterys neverpdavo linų, nes manyta, kad tokiu atveju juos užpuls kenkėjai. Jei šią dieną pastebimas gandras, pievoje varliaujantis, kita diena bus saulėta, giedra.

Nuo Antaninių kaimuose tradiciškai prasidėdavo jaunimo naktigonės. Jaunimas pernakt vakarodavo, dainuodavo aplink laužus. Kepdavo lašinius, žuvį, gaudydavo ir virdavo vėžius.

Naktį laukuose būdavo palikti arkliai. Jei patekėjęs mėnuo apšviesdavo kaštonės kumelės kaktą, tai buvo laikoma geru ženklu, kad kaimenėje bus daug kumeliukų.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei, šienapjūtės šventė sutapatinta su Antano varduvėmis.

Šv. Antanas Paduvietis (1190-1232) gimė Lisabonoje, Portugalijoje, turtingoje ir kilmingoje šeimoje. Būdamas 16 metų įstojo į Šv. Augustino vienuolių ordiną, vėliau perėjo į pranciškonus.

Vėliau keliaudamas po šalis garsino Evangeliją. Antanas mirė būdamas 35 metų, 1231 m. birželio 13 d. Po metų popiežius Grigalius II paskelbė jį šventuoju. 1263 metais Padvoje buvo pastatyta bažnyčia ir pavadinta šv. Antano vardu. Ten saugomas jo karstas.

Pasakojama, kad vieną kartą Antanas nusivedė netikinčiuosius prie jūros ir ten pradėjo sakyti pamokslą žuvims. Žuvys buvo iškėlusios galvas iš vandens ir atrodė tarsi jo klausytųsi.

Šv. Antanas vadinamas miesto, moterų, sužadėtinių globėju, jo pagalbos šaukiamasi ką nors pametus. Šv. Antanas lietuvių mene dažniausiai vaizduojamas su rudu pranciškonų abitu, rankose laikantis kūdikėlį Jėzų. Toks vaizdavimas atsirado iš legendos, kad, šv. Antanui meldžiantis savo kambaryje, jam pasirodžiusi Švč. Mergelė Marija su kūdikėliu Jėzumi ant rankų.

Šv. Antano atlaidai Lietuvoje švenčiami Kretingoje visą šią savaitę, o savaitgalį vyks pagrindiniai jų renginiai.

Šv. Antanas vadinamas miesto, moterų, sužadėtinių globėju, jo pagalbos šaukiamasi ką nors pametus. Vyto JAUGĖLOS skulptūra.
Šv. Antanas vadinamas miesto, moterų, sužadėtinių globėju, jo pagalbos šaukiamasi ką nors pametus. Vyto JAUGĖLOS skulptūra.

Šv. Antano atlaidai ir Kretingos miesto šventė

Birželio 10 d., penktadienį, prasidės visą savaitgalį vyksiantis tarptautinis berniukų futbolo turnyras „Kretingos taurė 2022“ bei dvi dienas (penktadienį ir šeštadienį) truksianti tautodailės ir amatų šventė „Nežiopsosi - nestokosi“. Kretingos muziejaus partere, prieš Antanines pražydus bijūnams, tradiciškai bus rengiama floristikos paroda - „Bijūnų žiedais pražydo vasara“. Taip pat kretingiškiai ir miesto svečiai galės apžiūrėti parodą „Miesto grindinio paslaptys“, kurioje bus pristatomi archeologų rasti radiniai rekonstruojant vieną pagrindinių Vilniaus gatvių. Archeologai aptiko 18 amžiaus statinių liekanų, per tūkstantį įvairiausių radinių, iš kurių penktadalis - muziejinės vertybės. Tądien prie Kretingos rajono kultūros centro bus atidengtas simbolinis atminimo suolelis, skirtas Rimanto Antano Kviklio 90-osioms gimimo metinėms, o kretingiškius muzikai suburs jau tradiciniu tapęs bardų vakaras „Baltas paukštis“.

Šeštadienis prasidės Rotušės aikštėje Lietuvos kariuomenės orkestro koncertu, Kretingos miesto, vienuolyno ir bažnyčios įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus atminimo pagerbimo ceremonija, kurios metu vyks iškilminga Lietuvos Didžiojo kunigaikščio štabo bataliono Garbės kuopos parodomoji programa. Tądien taip pat vyks tarptautinis liaudiškų kapelų festivalis „Grok, Žemaiti“ bei programa šeimoms - „Erdvė šeimoms: nuotykiai tęsiasi“ prie viešosios bibliotekos. Šeštadienio vakarą į koncertą pakvies grupė „Big Al&The Jokers“ kartu su atlikėjais - Aija Vytuolinia ir Algirdu Šuminsku bei viena ryškiausių šalies repo grupių - „8 kambarys“. Vakaro kulminacija - šokantis fontanas.

Sekmadienį, birželio 12-ąją, šv. Mišios Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje bus aukojamos 8.00 val., 10.30 val. ir 12.30 val., o po 10.30 val. šv. Mišių, 11.30 val., bažnyčioje vyks Jurgos Kazakevičiutės (vargonai), Klaipėdos brass kvinteto ir solistės Beatos Ignatavičiūtės koncertas. Pasibaigus koncertui, vyks Kretingos rajono Garbės piliečio vardo suteikimo ir Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno premijų laureatų apdovanojimo ceremonija. Aštuonių dienų šventinę programą užbaigs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų šokio ir muzikos performansas „Čia nieko nėra mūsų“.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder