Rusas apie tautiečius Lietuvoje: normalūs europiečiai ir Putino belaukiantys. Pastarųjų daug daugiau

(14)

„Lietuvoje yra 2 rusų tipai – dažniausiai jauni ir išsilavinę žmonės, gyvenantys europietiškai ir besijaučiantys Lietuvos visuomenės dalimi. Jų aš mačiau gana mažai. Likusieji – dažniausiai menkai išsilavinę, lyg per prievartą tapę Lietuvos piliečiais, o nuo Rusijos atskilę tik dėl istorinių aplinkybių“, – portalui Alfa.lt sakė rusų žurnalistas Eugenijus Titovas, prieš 5 metus turėjęs bėgti iš Rusijos, nes rašė korupciją atskleidžiančius straipsnius. 

Tokių žmonių Lietuvoje – dešimtys. Į Lietuvą jie bėgo nuo tėvynėje neišvengiamo kalėjimo, o kai kurie – net ir mirties. Gali pasirodyti keista, tačiau šie žmonės dažnai nesutaria su tautiečiais, gimusiais Lietuvoje.

Neretai dėl to, kad atvirai sako, kad yra dėkingi mūsų šaliai už galimybę gyventi laisvai, o apie Putiną svajojantiems tautiečiams tiesiai pasiūlo bent porą metų pagyventi Rusijoje ir „pasidžiaugti“ tenykštės valdžios žmonėms teikiamomis „gėrybėmis“.

Lietuvoje jis puikiai prisitaikė, gretai išmoko kalbą ir vėl ėmėsi žurnalistikos. B eto, prisidėjo prie kitų Lietuvoje gyvenančių rusų pabėgėlių ir yra Vilniuje veikiančio Europietiškojo rusų judėjimo narys.

Daug keliaudamas po Lietuvą, darydamas vaizdo reportažus ir bendraudamas su žmonėmis, jis susidarė nuomonę apie mūsų krašto žmones ir nesibodi ja dalintis.

Neseniai jis apie tai viešai prabilo savo paskyroje feisbuke ir sutiko plačiau paaiškinti, kodėl susidarė tokią nuomonę apie Lietuvoje gyvenančius tautiečius. 

Du tipai

„Gyvenu Lietuvoje 5 metus ir pagaliau matau daug aiškesnį visuomenės paveikslą, nei anksčiau. Manau, kad panašiai yra ne tik Lietuvoje, bet ir kitose buvusiose sovietinėse šalyse, o gal net ir visoje Europoje.

Pažinau rusus, kurie dirba IT srityje, gydytojais arba užsiima kitais paklausiais darbais. Jie jaučiasi pilnaverčiais visuomenės nariais. O yra kitas tipas – besijaučiantys taip, lyg būtų įvykusi kažkokia istorinė klaida ir viską reikia grąžinti į senus laikus“, – svarstė E. Titovas.

Anot jo, pastarieji Lietuvos rusai laukia, kad Rusija „grįžtų“ į Lietuvą ir galbūt pasamoningai mano, kad tuomet jie įgytų aukštesnį socialinį statusą, pakiltų laipteliu aukščiau visuomenėje.

„Kas jiems negerai? Labai sudėtingas klausimas. Net nežinau. Turbūt jiems nepatinka tai, kad visuomenėje jie yra anaiptol ne ant aukščiausios pakopos ir dėl to kalta Lietuva arba tas „nesusipratimas“, kad jiems teko čia gyventi.

O štai ateitų „kita valdžia“ ir jie pasijustų daug geriau – taptų „aukštesnės rūšies“ žmonėmis. Manau, kad jie galvoja būtent taip“, – sakė žurnalistas.

E. Titovas ironizavo, kad dauguma tokių žmonių kažkodėl visai nenori persikraustyti į Rusiją, nors anot jo, tai būtų geriausias vaistas visiems, svajojantiems apie Vladimiro Putino valdžią – įsikurti Rusijoje ir pamėginti ten dirbti ir gyventi bent keletą metų.

„Pamatytų, kas yra Rusijos policija, medicina, keliai ir visa kita. Po poros metų grįžtų ir nebesvajotų apie naujas valdžias Lietuvoje“, – juokėsi Alfa.lt pašnekovas, toliau sarkastiškai teigęs, kad daugelis rusų ir Lietuvoje, ir kitose šalyse yra linkę Rusiją mylėti „iš toli“.

Jis svarstė, kad toks žmonių mąstymas yra gana keistas, nes jie mielai naudojasi visomis vakarietiškos visuomenės teikiamomis laisvėmis, bet tuo pačiu metu jas neigia ir tvirtina, kad tai – blogybės.

Pasak E. Titovo, Lietuvoje yra rusų, kurie puikiai įsitvirtinę šiuolaikiškoje visuomenėje ir tam tikra prasme galima sakyti, kad yra labiau asimiliavęsi, supanašėję su lietuviais.

„Jie geba skirti propagandą nuo tikros informacijos, mąstyti savo galva. Deja, jų sutikau daug mažiau, nei antrojo tipo atstovų. Man susidarė įspūdis, kad priklausymą vienam arba kitam tipui labai įtakoja išsilavinimas ir amžius.

Kuo žemesnis išsilavinimas ir kuo vyresnis žmogus – tuo dažniau jie skundžiasi ir jaučiasi nuskriausti, – teigė žurnalistas.

„Išdavikas. Šiukšlė“

Tokius žodžius E. Titovui teko ne kartą girdėti iš sovietinę nostalgiją jaučiančių tautiečių. Jų nuomone, iš Rusijos dėl persekiojimo pabėgęs žurnalistas yra tėvynės išdavikas ir nepaisant viso jų nepasitenkinimo Lietuva, šie žmonės leidžia sau patarinėti, ką Lietuva turėtų priimti, o ko – ne.

„Lietuva priima visokias šiukšles. Čia jie apie mane. Išdavikas, išgama. Ko tik negirdėjau“, – juokėsi E. Titovas.

Žurnalistas pasakojo, kad tokių žmonių jam teko sutikti labai įvairiose situacijose. Netgi vakarėliuose, į kuriuos susirinkdavo tiek vietiniai, tiek ir iš svetur atvykę rusai.

„Viename vakarėlyje prasidėjo kalbos apie Rusiją, virtusios šūkiais, kad tie, kas prieš Putiną – išdavikai. Sutinku tokius žmones tiek gyvai, tiek ir feisbuke. Viena moteris man parašė komentarą, kad aš nieko neišmanau apie Lietuvą, nes čia trumpai gyvenu.

Ne, mielieji. Aš labai gerai pažinau Lietuvą, Rusiją – dar geriau. Aš ten 39 metus pragyvenau“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

Eugenijus iki šiol svarsto, iš kur kyla kai kurių čionykščių rusų nemeilė Lietuvai ir juokauja, kad yra girdėjęs įvairiausių paaiškinimų, įskaitant tokius pareiškimus, kad „Lietuva būtų nieko, bet neturi lėktuvnešių“ ir todėl „Rusija – kietesnė“.

Žurnalistas juokėsi, kad tokiems žmonėms visai netrukdo faktas, kad tiesą sakant, nė vieno lėktuvnešio neturi ir Rusija. „Man tai sakęs žmogus gyvena Lietuvoje, dirbti važinėja į Norvegiją, turi geras pajamas. Bet štai lėktuvnešiai…“, – juokavo E. Titovas.

Beje, daug pietryčių Lietuvoje dirbęs E. Titovas pastebėjo, kad šiame krašte dažnai sutiko, kaip jis apibūdina, „atitrūkusiais“ besijaučiančių žmonių.

Net ir lenkais arba baltarusiais save laikantys žmonės neretai gyvena rusiškos televizijos sukurtoje informacinėje erdvėje ir savęs nesieja ne tik su Lietuva, bet ir pavyzdžiui Lenkija.

Kaip įveikti tokį „atitrūkimą“? Eugenijus sakė, kad gali tik svarstyti apie galimus „vaistus“. Jo nuomone, iš dalies tai yra ir Lietuvos valdžios kaltė, nes ilgą laiką į tokius žmones nebuvo kreipiama jokio dėmesio. Jų nuoskaudas palikta kurstyti prorusiškiems politikams.

„Kiek kartų Dalia Grybauskaitė lankėsi Visagine? Aš to neprisimenu. Iš dalies ir lietuviai į tokius žmones žvelgia su nepasitikėjimu. Man labai patiko, kad Ingrida Šimonytė vyko į rusakalbių gausiai gyvenamas vietas, bendravo su jais.

Galbūt kaip tik to ir trūksta. O gal tiesiog turi praeiti daugiau laiko, turi pasistūmėti asimiliacija. Jaunoji Lietuvos rusų karta neretai man įkvepia optimizmo“, – svarstė Alfa.lt pašnekovas.

Paklaustas, kaip pats jaučiasi Lietuvoje, E. Titovas atsakė „visiškai normaliai“, nes jam tereikia palyginti žmogaus laisvės lygį Rusijoje ir mūsų šalyje, kad įvertinti čionykščius privalumus. „Imkime, kad ir žiniasklaidą. Rusijoje žurnalistus valdžia nuolat spaudžia ir verčia paklusti, o mano kolegos Lietuvoje su tuo nesitaikytų. Žodžio laisvė čia yra būtent žodžio laisvė. Taip kad su Rusija Lietuvos nėra ko lyginti“, – tvirtino žurnalistas.

„Man pasisekė. Gyvenu normalioje šalyje, normaliai uždirbu. Vilniuje jaučiuosi, kaip namie ir neturiu jokių problemų. Rusijoje aš rašiau straipsnius ir literatūrą, kovojau prieš korupciją. Stengiausi kažką pakeisti.

O ką gero Rusijos labui nuveikė tie, kas taip ją „myli“ čia – Lietuvoje? Kurie keikia Lietuvą, o mane vadina išdaviku?“, – klausė Alfa.lt pašnekovas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder