Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų – pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, stiklinės šių nebrangių kruopų užtenka paruošti skanius ir maistingus pusryčius visai šeimai.

„Kruopos – maistingos, nebrangios ir tvirtai įaugusios į lietuvių maisto kultūrą, todėl atsiduria dažno pirkėjo krepšelyje. Jos populiarios ištisus metus, visgi vėsiuoju metų laiku jų nuperkama daugiau. Populiariausios yra klasikinės, dažnam pažįstamos dar nuo vaikystės – tai ryžiai, grikiai, avižinių kruopų gaminiai, perlinės kruopos. Pirkėjai taip pat dairosi įvairovės, atranda soras, bulgurą, kuskusą. Kadangi košės dažnai yra ir svarbi vaikų, sveikata besirūpinančių žmonių mitybos dalis, matome, kad populiaru jas rinktis ekologiškas“, – pastebi V. Budrienė.

Puikia alternatyva įprastinėms kruopoms gali tapti ir soros. Jos yra lengvai virškinamos, skanios ir nebrangios, jose gausu naudingų medžiagų. Didelis sorų privalumas yra tas, kad jose nėra glitimo, todėl jas gali vartoti net jo atsisakę žmonės.

„Soras kaip naudingą maisto šaltinį žmonės atradę prieš tūkstančius metų, o ypač vertino kinai. Jos yra ne tik vienos seniausių, bet ir vienos sveikiausių kruopų pasaulyje. Soros pasižymi šarminiu poveikiu ir, be kita ko, yra vertingas geležies, magnio, cinko, vario, B grupės vitaminų, vitamino E, lecitino ir silicio šaltinis. Beje, B grupės vitaminų kiekis sorose yra didžiausias tarp visų kruopų“, – atkreipia dėmesį „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Be to, nors yra lengvai virškinamos ir neturi glitimo, puikiai sušildo organizmą ir leidžia greitai pasijusti sotiems. Soros yra sportininkų ir didelio fizinio aktyvumo žmonių sąjungininkės. Jos puikiai tinka kaip pagrindinio valgio po treniruotės elementas.

Dėl didelio šarminių elementų kiekio soros pasižymi ir šarminančiu poveikiu. Dažnai valgomos jos gali padėti reguliuoti rūgštingumo lygį organizme ir atkurti bei palaikyti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą.

„Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad vien sorų – ar bet kokio kito produkto – valgymas neišgydo jokios ligos ir neapsaugo nuo sveikatos sutrikimų, tačiau reguliarus jų vartojimas gali teigiamai prisidėti prie sveikatos stiprinimo“, – sako maisto žinovė.

Prieš virimą – svarbus žingsnis

Soros yra švelnaus skonio, tačiau pasitaiko, kad išvirtos jos gali būti šiek tiek kartokos. To išvengti visai lengva – tereikia padaryti vieną veiksmą prieš virimą.

„Yra trys būdai užtikrinti, kad šios kruopos būtų kuo malonesnio skonio. Norint atsikratyti kartumo, prieš verdant soras pakaitomis nuplaukite šaltame ir karštame vandenyje, tada užpilkite verdančiu vandeniu ir tik tuomet virkite ant silpnos ugnies. Kitas metodas – sausas soras trumpai (1-2 minutes) apkepti sausoje keptuvėje, kol pajusite lengva riešutus primenantį aromatą. Tuomet nuplaukite ir virkite kaip įprasta“, – pasakoja kulinarijos technologė.

Trečiasis būdas – pravartu kelias valandas ar net pernakt pamirkyti soras šaltame vandenyje su citrina.

Ką ruošti iš sorų?

Kaip ir kitos kruopos, soros tinka tiek saldiems, tiek pikantiškiems patiekalams. Jos gali būti ir garnyras, ir sotus bei sveikas pagrindinis maistas, salotų pagrindas. Sorų kruopos gali būti patiekiamos kaip priedas prie mėsos ir žuvies patiekalų, taip pat prie vegetariškų, jos dera su daržovėmis, ypač – ankštinėmis. Jos naudojamos troškiniams, sriuboms, jomis galima pakeisti mėsos įdarus, pvz., balandėliuose ar koldūnuose. Taip pat skanu ruošti vegetariškus kotletukus.

Soros verdamos taip: 1 puodelį sorų užpilkite 2,5 puodelio vandens, įdėkite šiek tiek druskos ir virkite pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Atsargiai pamaišykite tik virimo pradžioje, kad jos nepriliptų prie dugno. Soros dažnai verdamos su pienu, nes tuomet yra švelnesnio skonio.

„Populiarus, maistingas ir labai skanus patiekalas yra paprasčiausia soros su pienu ar augaliniu gėrimu. Tereikia 50 g sausų, nuplautų kruopų virti ant silpnos ugnies maždaug 300 ml pieno. Jei tokį patiekalą praturtinsite cinamonu, kardamonu ir riešutais, paruošite šildančius pusryčius žiemos rytams. Į juos taip pat galite įdėti džiovintų vaisių, obuolių“, – siūlo G. Urbonavičiūtė.

Iš sorų lengva pasigaminti ir maistingą užkandį. Išvirtas soras sumaišius su kokoso drožlėmis, medumi ir kokosų pienu, susidarys masė, iš kurios galima paruošti vadinamuosius „energijos kamuoliukus“. Iš masės suformuotą rutuliuką galima apvolioti kakavoje arba smulkintuose riešutuose. Paruoštus rutuliukus reikia kelioms valandoms padėti į šaldytuvą, kad sukietėtų. Kulinarijos technologė siūlo ir eksperimentuoti su skoniais – pavyzdžiui, į masę įmaišyti riešutų sviesto ar spanguolių.

Sorų blynai

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 45 min.

Reikės: 100 g sorų, 2,5 puodelio pieno arba augalinio gėrimo, 1 obuolio, 3 kiaušinių, 3 šaukštų miltų, 1 šaukštelio cukraus, 1 šaukštelio kepimo miltelių, aliejaus.

Gaminame:

  1. 1-2 minutes pakepkite soras sausoje keptuvėje, retkarčiais pamaišydami. Apkepintas kruopas supilkite į sietelį ir nuplaukite. Sudėkite į puodą, supilkite pieną ir cukrų. Užvirkite, kartais pamaišydami. Sumažinkite ugnį iki silpnos ir virkite apie 15 minučių.
  2. Sudėkite kruopas į dubenį ir šiek tiek atvėsinkite. Į jas įmuškite kiaušinius ir sudėkite tarkuotą obuolį. Kruopščiai išmaišykite. Suberkite miltus, kepimo miltelius ir vėl gerai išmaišykite.
  3. Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Šaukštu dėkite dalį tešlos ir formuokite apvalius blynus. Kepkite ant vidutinės ugnies iš abiejų pusių po 3 minutes. Iškeptus sorų blynus dėkite ant popieriniu rankšluosčiu išklotos lentelės, kad sugertų riebalų perteklių. Patiekite šiltus su natūraliu jogurtu, medumi, uogiene ar šviežiais vaisiais.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder