Po Kalėdų neišmeskite vištienos bei daržovių likučių: pasigaminsite gardų patiekalą sotiems pietums

Saldžios, aštrios, žalios, raudonos ar geltonos, šviežios bei džiovintos – paprikos yra vienas universaliausių virtuvės produktų ir esminė Viduržemio jūros regiono mitybos dalis. 

Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, sveikatai palankioje mityboje svarbi spalvų bei skonių įvairovė, todėl ji rekomenduoja į racioną įtraukti įvairių spalvų paprikų.

Šios skanios daržovės ne tik papuoš lėkštę, bet ir bus naudingos sveikatai.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip išsirinkti šviežias paprikas bei kaip tinkamai jas laikyti namuose ir kviečia sumaniai panaudoti po švenčių likusius vištienos bei daržovių likučius, pasigaminant skanų bei pigų patiekalą pietums.

Ląstelienos, mineralų ir vitaminų šaltinis

Paprikos kilusios iš Meksikos, Bolivijos ir Peru teritorijos.

Labiausiai paplitusi versija, kad į Europą jas atvežė Kolumbas, 1493 m. vykdamas į Ameriką. Iki XVI a. jos paplito visoje Ispanijoje, iš kur, bendradarbiaujant Portugalijai, buvo išplatintos po visą Europą ir pasaulį.

Tačiau šiandien plačiai vartojamos paprikų veislės buvo išvestos tik XX a. pradžioje.

Paprikų įvežimas į Europą buvo didelis proveržis kulinarijoje, jos papildė ir net pakeitė kitą plačiai vartojamą prieskonį – juoduosius pipirus, turėjusius didelę komercinę reikšmę tarp Rytų ir Vakarų.

Kaip teigia gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė, paprikos yra labai mažos energinės vertės daržovė.

Pagrindinė šio maisto produkto sudedamoji dalis yra vanduo, po jo seka angliavandeniai. Baltymų jose labai mažai, o riebalų beveik nėra. Be to, tai geras ląstelienos, mineralų ir vitaminų šaltinis.

„Šiose daržovėse gausu vitaminų A, C, E, mineralų bei įvairių antioksidantų.

Vitaminas A būtinas regėjimui, sveikai odai, plaukams, kaulams ir tinkamam imuninės sistemos veikimui. Iš mineralinių medžiagų verta pažymėti kalį, nes jo yra daugiausia (nepaisant to, kad tai nėra viena iš daugiausiai kalio turinčių daržovių).

Magnio, fosforo ir kalcio taip pat yra, nors ir mažesniais kiekiais. Tam, kad gautume kuo daugiau vitaminų, paprikas reikėtų vartoti termiškai neapdorotas.

Nepaisant to, skaidulos ir mineralinės medžiagos paprikose išlieka net ir jas kaitinant, o terminis apdorojimas leidžia atsiskleisti ir tam tikroms papildomoms paprikų skonio savybėms“, – pažymi dr. E. Gavelienė.

Pasak gydytojos dietologės, skirtingų atspalvių paprikos ne tik papuoš lėkštę, bet ir praturtins mitybos racioną įvairiais karotinoidais.

Pavyzdžiui, žalios spalvos paprikose gausu liuteino, geltonos ir oranžinės spalvos paprikose – betakaroteno, o raudonos spalvos paprikose – zeaksantino.

Be to, raudonosiose paprikose labai daug vitamino C. Tai net du kartus didesnis kiekis nei tokiuose vaisiuose kaip apelsinai, braškės ir kiviai.

„Vitaminas C yra ne tik stiprus antioksidantas, bet ir dalyvauja kolageno, raudonųjų kraujo kūnelių, kaulų ir dantų formavimesi, taip pat skatina geležies įsisavinimą iš maisto ir didina atsparumą infekcijoms.“

Populiariausia – raudonoji paprika

Paprikų veislės pagal skonį skirstomos į dvi pagrindines grupes: saldžiąsias ir aštriąsias. Nors jos taip pat grupuojamos pagal formą, spalvą, dydį ir gastronominius skirtumus.

Vienos ar kitos rūšies pasirinkimas priklausys nuo to, kokį patiekalą norime paruošti, ir, žinoma, nuo mūsų skonio.

„Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad labiausiai lietuviai mėgsta saldžiąsias paprikas, o populiariausia jų – raudonoji paprika.

„Paprikų populiarumą užtikrina ryški spalva, įnešanti į patiekalus dar daugiau spalvų, traškumą bei ryškų skonį.

Pastebėjome, kad daugiausiai šių daržovių nuperkama šaltuoju sezonu – nuo spalio iki kovo mėnesių, kai žmonės yra pasiilgę spalvų gamtoje ir gamina daugiau troškinių su įvairiausiomis daržovėmis.

Pailgosios ir apvaliosios saldžiosios raudonosios paprikos asortimente yra vienos populiariausių, tuo tarpu aitriąsias paprikas ir pipirus pirkėjai renkasi ne taip dažnai“, – pasakoja O. Suchočeva.

Anot komercijos operacijų vadovės, paprikos naudojamos daugelyje patiekalų. Saldžiosios paprikos – universali daržovė, tinkanti ir kaip pagrindinis patiekalas, ir kaip garnyras, o taip pat – kaip sriubų, salotų, įvairiausių troškinių, padažų, užtepėlių komponentas.

Be to, jos papildo ir suteikia spalvinį kontrastą lapinėms salotoms, kuriose galima maišyti raudonąją, geltonąją, oranžinę ir žaliąją paprikas.

Įsigijimas ir laikymas namuose

Renkantis saldžiąsias ir aitriąsias paprikas prekybos vietose, „Rimi“ komercijos operacijų vadovė pataria atkreipti dėmesį į jų išvaizdą.

„Gerų pipirų odelė turi būti ryški, lygi ir blizganti, be iškilimų, raukšlių ar suglebimų. Ant jų paviršiaus neturėtų būti minkštų dėmių bei įpjovimų, o stiebo dalyje – pelėsio ženklų.“

O. Suchočeva taip pat atkreipia dėmesį, kad įsigytas paprikas namuose geriausia laikyti šaldytuve, specialiame daržovių stalčiuje.

„Šaldytuve jas galima laikyti iki 15 dienų, jei laikomasi tam tikrų taisyklių.

Tačiau verta turėti omenyje, jog paprikos nemėgsta temperatūrų pokyčių ar per didelio šalčio bei drėgmės.

Kadangi jose yra daug vandens, paprikos greitai užšąla, todėl šaldytuve jas reikėtų laikyti kuo atokiau nuo sienelių.“

Ekspertė primena, jog sutaupyti sumaniai apsiperkant paprikų bei kitų produktų padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.

O kuo daugiau apsipirksite „Rimi“ parduotuvėse, tuo daugiau „Mano Rimi“ pinigų uždirbsite kitą mėnesį –  nuo 1 iki 2,5 proc.

„Mano Rimi“ lygiai nustatomi pagal sumą, kuri buvo išleista praėjusį kalendorinį mėnesį. Be to, nuo šiol „Rimi“ galima rasti daugiau nei 700 prekių bene žemiausia įprasta kaina rinkoje.“

„Rimi“ kviečia panaudoti po švenčių likusius vištienos bei paprikų likučius ir pasigaminti vištiena įdarytas paprikas. Šis patiekalas yra labai lengvai paruošiamas, todėl puikiai tiks skaniai vakarienei su šeima ar draugais.

RECEPTAS

Vištiena įdarytos paprikos

Patiekalui reikės:

  • 2 arbatinių šaukštelių aliejaus;
  • ½ stiklinės šaldytų paprikų ir svogūnų mišinio;
  • 2 stiklinių smulkintos virtos vištienos – šviežia viščiukų broilerių šlaunelių mėsa be antibiotikų „Rimi“, A klasės 5,99 € / 1 kg;
  • 1 ryšulėlio susmulkintų lapinių kopūstų
  • ¼ stiklinės trupinto ožkos sūrio;
  • ¼ arbatinio šaukštelio česnako miltelių;
  • 1 žiupsnelio kajeno pipirų;
  • 1 žiupsnelio druskos;
  • 4 paprikų  (su pašalintomis viršūnėlėmis ir sėklomis) – raudonos saldžiosios paprikos (70+mm),1kl 2,49€ /kg ;
  • 1 šaukšto kokosų aliejaus (pasirinktinai);
  • 2 griežinėlių „Havarti“ sūrio.

Gaminimo eiga:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsnių.
  2. Įkaitinkite aliejų nedidelėje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies. Įkaitintame aliejuje pakepinkite paprikų ir svogūnų mišinį, kol svogūnai taps permatomi (apie 7-10 minučių).
  3. Dubenyje sumaišykite kepintų paprikų ir svogūnų mišinį, vištieną, kopūstus, ožkos sūrį, česnakų miltelius, kajeno pipirus ir druską; šaukštu sudėkite į paprikas, kad jos būtų perpildytos. Išdėliokite įdarytas paprikas kepimo inde. Jei reikia, paprikų išorę patepkite kokosų aliejumi.
  4. Kepkite paprikas įkaitintoje orkaitėje, kol suminkštės (apie 30-40 minučių). Ant kiekvienos paprikos uždėkite po pusę griežinėlio sūrio ir kepkite toliau, kol sūris išsilydys.

Skanaus!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder