Klaipėdos turgaus prekeiviai ir pirkėjai. XX a. 4-asis dešimtmetis.

Praeito amžiaus klaipėdiečių kasdienybės erdvės

(1)

Gegužės 13-ąją, šeštadienį, Klaipėdos kultūrinės įstaigos ir muziejai kviečia švęsti Europos muziejų naktį ir sutiks lankytojus ypatingai pasirengę ir paruošę malonių netikėtumų. Vienas iš jų - Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelyje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 18 val. atidaroma fotografijų paroda „Kasdienybės erdvės“.

Šios ekspozicijos rengėja Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Zita Genienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad tai jau antroji lauko paroda, kurioje pristatomos fotografijos iš turtingo muziejaus ikonografijos rinkinio.

"Praėjusią vasarą eksponuotos senosios Klaipėdos fotografijos iš klaipėdiečio fotografo Makso Ehrhardto (Max Ehrhardt) stiklo negatyvų sulaukė didelio susidomėjimo. Žmonės rinkosi prie jų, diskutavo, aptarinėjo siužetus ir bandė identifikuoti tas pačias vietas šių dienų mieste. Šiemet nusprendėme gražią miesto praeities vaizdų pristatymo tradiciją tęsti.

Šiemet parodą skiriame Klaipėdos krašto metams. Jos tema - kasdienybės erdvės - atskleidžia Klaipėdos miesto ir krašto žmonių gyvenimo XX a. pirmojoje pusėje kasdienybę, padeda pajausti vietos dvasią", - sakė Z. Genienė.

Anot pašnekovės, parodai atrinkti visai nematyti arba mažiau matyti siužetai.

"Fotografijose užfiksuoti dirbantys, poilsiaujantys, švenčiantys pajūrio žmonės. Linksmos ir liūdnos jų gyvenimo akimirkos, ir pribloškiantys vaizdai. Pavyzdžiui, Luizės gimnazijos aulos interjero fotografija. Niekada neregėta, nepaprasto grožio salė!

Vestuvių fotografijoje galima pasigrožėti, kaip tais laikais atrodė nuotaka, jaunikis ir pabroliai. Arba konfirmacijos šventė.

Iškalbingos ir turgaus scenos.

Labai gražūs, nematyti ir daug sakantys miesto panoraminiai vaizdai, užfiksuoti iš Smiltynės.

Juose - kaip ant delno tiek istorinė miesto dalis į šiaurę nuo Dangės, tiek Smeltės vaizdai apie 1938-uosius metus", - komentavo Z. Genienė.

Prekyba rūkytomis žuvimis Nidos gatvėse. Apie 1935-1938 m.

Prekyba rūkytomis žuvimis Nidos gatvėse. Apie 1935-1938 m.

Komentarai iš tarpukario spaudos

Pasak pašnekovės, visos parodoje „Kasdienybės erdvės“ eksponuojamos fotografijos sukurtos XX a. pirmoje pusėje.

„Yra keletas fotografijų, kurios sukurtos dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Jose galima pasižiūrėti, kaip tada atrodė mūsų miesto gatvelės, parduotuvės. Kiti vaizdai - daugiausiai iš tarpukario laikotarpio“, - sakė parodos sudarytoja.

Daugumą ekspozicijos vaizdų muziejui parūpino mecenatė Marina Kulčinskaja. Ši kolekcininkė Klaipėdos miesto senąsias fotografijas perka aukcionuose.

"Paprastai prie jų nebūna jokio komentaro. Rengdami šią parodą ieškojome informacijos, kuri apibūdintų, papildytų vaizdus.

Kai kuriuos iš jų pavyko iliustruoti žiniomis iš tuometinės spaudos. Pavyzdžiui, apie laivo „Perkūnas“ nuleidimo į vandenį šventę Lindenau laivų statykloje arba apie pirmuosius rinkimus į Klaipėdos krašto seimelį 1935 metais, kurių nuotraukos yra labai gražios ir įdomios.

Yra ir tokių nuotraukų, kurios liko be komentarų. Tad žiūrovai galės susikurti savo istoriją, o gal kas nors atpažins nufotografuotus žmones, situacijas", - vylėsi Z. Genienė.

Klaipėdos celiuliozės fabriko direktoriaus A. Vorbecko gyvenamojo namo interjeras.

Klaipėdos celiuliozės fabriko direktoriaus A. Vorbecko gyvenamojo namo interjeras.

Vežimas su žuvų rūkykla

Kadangi paroda „Kasdienybės erdvės“ skirta Klaipėdos krašto metams, joje, anot pašnekovės, yra ne tik Klaipėdos, bet ir Nidos vaizdų iš ilgamečio Klaipėdos celiuliozės fabriko komercijos direktoriaus Adamo Forbeko (Adam Vorbeck) šeimos archyvo.

„Tai labai gražios fotografijos, kuriose užfiksuota, kaip buvo klojamas nendrių stogas, kaip statoma valtis, kaip prekiaujama rūkytomis žuvimis ir kitos senųjų nidiškių gyvenimo scenos. Nufotografuotas net vežimas su žuvų rūkykla“, - intrigavo Z. Genienė.

Iš viso Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus ekspoziciją „Kasdienybės erdvės“ sudaro 17 lauko stendų, kuriuose pateikta apie 40 išdidintų fotografijų.

Pasak Z. Genienės, ši paroda nereikalauja iš žiūrovo istorijos studijų, neliepia įsiminti ar pasikartoti žinių, o apeliuoja tik į žiūrovo emocijas.

Lauko paroda Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelyje veiks visą vasarą.

Pajūrio krašto puošmena - vėjo malūnai Sakūčiuose (vok. Michel Sakuten). Apie 1925 m. M. Ehrhardto nuotr.

Pajūrio krašto puošmena - vėjo malūnai Sakūčiuose (vok. Michel Sakuten). Apie 1925 m. M. Ehrhardto nuotr.

Atnaujintos muziejaus erdvės

O Muziejų nakties lankytojai gegužės 13-ąją pirmieji išvys atnaujintas kai kurias Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus erdves.

Pasak Z. Genienės, iš esmės keičiama salė, kurioje anksčiau buvo eksponuojami numizmatikos ir kartografijos pavyzdžiai.

„Salėje jau atliktas remontas ir šiuo metu rengiama nauja ekspozicija. Muziejų nakties renginio metu lankytojai šioje salėje išvys Luizės suknelę ir kitus išskirtinius eksponatus, retas knygas, kronikas, reprezentuojančias Ordino laikotarpį, taip pat papildytą numizmatikos kolekciją“, - sakė Z. Genienė.

Klaipėdos uostamiestis - miesto vaizdas iš Smiltynės.

Klaipėdos uostamiestis - miesto vaizdas iš Smiltynės.

Išskirtinio vakaro programoje lankytojų laukia ir daugiau Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kartu su Etnokultūros centru organizuojamų renginių.

19 val. filmų ciklo „Ką mes bevalgėm. Klaipėdos krašto tradiciniai valgiai“ pristatymas, dalyvauja režisierė ir scenarijų autorė prof. dr. Dalia Kiseliūnaitė.

Klaipėdos geležinkelio stoties muitininkai. 1937 m.

Klaipėdos geležinkelio stoties muitininkai. 1937 m.

20 val. filmo „Klaipėdos liuteronų kunigas Reincholdas Moras“ peržiūra, dalyvauja Klaipėdos miesto evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras.

21-22.30 val. Tradicinių šokių klubo (vadovė Rita Šukienė) šokių vakaras.

Nuo 18.30 val. iki 22.30 val. renginio dalyviai, lankydamiesi ekspozicijose, galės susikurti įvairių užduočių kupiną knygelę, kurią patys susiriš ir papuoš grafikos staklėmis atspaustu specialiai Muziejų nakties proga sukurtu antspaudu.

 Balsavimas rinkimuose į Klaipėdos krašto seimelį. 1935 m. spalio 8 d.

Balsavimas rinkimuose į Klaipėdos krašto seimelį. 1935 m. spalio 8 d.

Nuotraukos iš Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus archyvo.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder