Reaguodami į ženklų ir vis augantį Rusijos Federacijos piliečių judėjimą į Europos Sąjungą ir Šengeno erdvę bei vertindami tai kaip grėsmę visuomenių saugumui ir bendrai Šengeno erdvei, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos ministrai pirmininkai bendru pareiškimu pažymi – keliavimas po Europos Sąjungą yra privilegija, o ne žmogaus teisė, rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.
Pareiškimo šalys sutaria dėl bendro regioninio požiūrio ir, siekdamos kovoti su grėsmėmis viešajai tvarkai ir saugumui, juo išreiškia savo politinę valią ir tvirtą ketinimą nustatyti nacionalines laikinąsias priemones ES vizas turintiems Rusijos piliečiams bei apriboti turizmo, kultūros, sporto ir verslo tikslais keliaujančių Rusijos piliečių atvykimą į Šengeno erdvę.
„Tarp į ES ir Šengeno erdvę atvykstančių Rusijos piliečių yra asmenų, kurių atvykimo tikslas yra pakenkti mūsų šalių saugumui, nes trys ketvirtadaliai Rusijos piliečių remia Rusijos agresijos karą Ukrainoje. Mūsų sienos apsaugos tarnyboms reikia didžiulių išteklių, kad Europa būtų saugi ir kad į Šengeno erdvę atvykstantys Rusijos piliečiai nekeltų grėsmės bendram mūsų visuomenių saugumui ir stabilumui. Nepriimtina ir tai, kad valstybės agresorės piliečiai gali laisvai keliauti po ES, o tuo metu žmonės Ukrainoje yra kankinami ir žudomi. Didžioji dalis vizų Rusijos piliečiams buvo išduota prieš Rusijos plataus masto agresiją Ukrainoje esant kitokioms geopolitinėms sąlygoms ir aplinkybėms“, – sakoma keturių valstybių premjerų bendroje deklaracijoje.
Šalys palankiai vertina sprendimą sustabdyti ES ir Rusijos vizų režimo supaprastinimo susitarimo galiojimą kaip būtiną pirmąjį žingsnį, tačiau pažymi, kad reikia imtis dar griežtesnių priemonių ir ženkliai sumažinti išduodamų vizų (visų pirma turistinių vizų) skaičių bei Rusijos piliečių srautą į Europos Sąjungą ir Šengeno erdvę.
„Pabrėžiame, kad tai nėra visiškas uždraudimas atvykti, toliau galios teisėtos išimtys, dėl kurių bendrai susitarta, disidentams, humanitariniams atvejams, šeimos nariams, leidimų gyventi šalyje turėtojams, išimtys, susijusios su krovinių ir transporto paslaugų teikimo supaprastinimu, diplomatinėmis atstovybėmis, Kaliningrado asmenų tranzito supaprastinimu ir t. t. Mes visiškai palaikome būtinybę toliau remti Putino režimo priešininkus ir sudaryti jiems galimybes išvykti iš Rusijos“, – sakoma pareiškime.
Bendru požiūriu grindžiamos nacionalinės laikinosios priemonės turėtų įsigalioti kiekvienoje iš keturių deklaraciją paskelbusių valstybių atskirai, kai bus priimti atitinkami teisės aktai. Lietuvos Vyriausybė trečiadienį pritarė nutarimo dėl nepaprastosios padėties įvedimo teksto projektui, kurį teikia Seimui.
Latvija, Lenkija, Lietuva ir Estija sutarė, kad priemonės nustatomos remiantis bendru siekiu apsaugoti viešąją tvarką ir vidaus saugumą, taip pat užtikrinti mums bendros Šengeno erdvės saugumą. Pareiškime pabrėžiama, kad šalys ir toliau siekia bendro požiūrio ES lygmeniu ir paprašė Europos Komisijos pasiūlyti atitinkamas priemones dėl vizų ir atvykimo apribojimų, kurias vieningai galėtų įgyvendinti visos Europos Sąjungos valstybės narės ir Šengeno asocijuotosios šalys.
Rašyti komentarą