Nerimaujate dėl savo vaikų saugumo socialiniuose tinkluose? Štai keli patarimai

Volstryto žurnale publikuotos tyrimo išvados, kurios atskleidė, kad nuotraukų dalijimosi platformos gali neigiamai paveikti jaunuosius programėlių vartotojus, ypač merginas, privertė tėvus ir įstatymų leidėjus ne juokais sunerimti.

Pasak tyrimo rezultatų,  kas trečia Instagram naudojanti paauglė mergina prasčiau suvokia realistišką kūno formų sampratą. Taip pat tarp paauglių, kurie pripažino, kad galvojo apie savižudybę, buvo 13 proc. britų ir 6 proc. amerikiečių kurie teigia jog gali savo mintis susieti su Instagram socialiniu tinklu.

Savo ruožtu Facebook kuriam ir priklauso Instagram platforma, publikavo atsakymą kuriame teigia kad „tyrimai, atliekami vertinant socialinių tinklų įtaka, yra vis dar ganėtinai netikslūs ir kol kas išsamaus atsakymo tikėtis neverta.“  Instagram  pranešime minėjo, kad socialiniai tinklai - tai lyg lazda su dviem galais. Vieną dieną galima pasisemti neigiamų emocijų, o jau kita gali būti džiugi ir pozityvi.

Kai kurie tėvai nebuvo nustebinti tokių tyrimų rezultatais, kadangi matė patys, jog šiame socialiniame tinkle vyrauja tendencija dalintis akivaizdžiai redaguotomis nuotraukomis. Ir  tai skatino užduoti sau klausimą. Ką aš galiu padaryt, kad apsaugočiau savo atžalą nuo žalingų pasekmių?

Keletas ekspertų pasiūlė pagalbą paauglių, kurie naudojasi internetu ar dar tik ruošiasi įsigyti išmanųjį telefoną/planšetinį kompiuterį, tėveliams.

Neskubėkite

„Vietoje to kad dovanotumėte savo mylimai atžalai asmeninį išmanųjį telefoną iš pradžių leiskite jam/jai bendrauti su draugais, klasiokais ar giminaičiais bendru šeimyniniu įrenginiu“ - siūlo Debora Haitner, „Padėkime vaikams klestėti internetinėje erdvėje“ knygos autorė. 

Vertėtų rimtai apsvarstyti kokio amžiaus jūsų vaikas jau galėtu savarankiškai naudotis socialiniais tinklais, atsižvelgiant į jūsų atžalos būdą, brandumą ir impulsyvumą. „Leiskite jam/jai naudotis iš pradžių viena iš pasirinktų programėlių, kai, jūsų manymu, jis yra tam pasiruošęs vietoje to, kad leistumėte visas iš karto “- minėjo Dr. Heitner.

,,Jei jūsų dukra turi įvaizdžio problemmų, Instagram programėlė galbūt ne būtų jai pati tinkamiausia“ - sakė psichologijos profesorė ir ,, iGen“ knygos apie paauglių ir jaunųjų suaugusiųjų santykius su naujomis technologijomis autorė, Jean M. Twenge iš San Diego universiteto.

Dr. Heitner taip pat sakė: „Jūsų vaikas gali norėti naudotis Snapchat programėle vien dėl to, kad didžioji dalis jo/jos dragų taip pat ja naudojasi nepaisant to, kad šios kompanijos nuostatais jie yra per jauni. Tad jei taip nutiko ir jums, galite pabandyti susisiekti su kitais tėveliais, kad kartu galėtumėte atrasti saugesnę alternatyvą jūsų vaikų bendravimui. “

Dr. Twenge, trijų vaikų motina, turi vieną labai svarbią taisyklę: vaikai iki dvylikos metų neturėtu būti registruoti socialiniuose tinkluose. Jos žodžiai yra net įstatymiškai pagrįsti. 

Nei viena socialinė platforma neturi teisės rinki ar rūšiuoti vaikų, kuriems trylika ir/ar mažiau metų, asmeninės informacijos, o tai reiškia, kad šio amžiaus vaikai negali susikurti asmeninių paskyrų nei viename iš socialinių tinklų. „Žinoma, ne paslaptis, kad vaikas gali lengvai išvengti šių apribojimų paprasčiausiai nenurodant tikslaus savo amžiaus “ - sako jaunimo medijos ir gerovės tyrimų laboratorijos direktorė Linda Charmaraman iš  Veleslio koledžo.

2019 metais pirmuoju tyrimų etapu buvo apklausti 773 moksleiviai, iš kurių daugiau nei  90 proc. turėjo nuosavus išmaniuosius telefonus. Pasak šiuos tyrimus iniciavusios Dr. Charmaraman, beveik trys iš keturių paauglių jau pradėjo naudotis Instagram ir Snapchat ir šiek tiek daugiau nei 40 proc. teigė jog pradėjo jomis naudotis būdami 10 metų ar net jaunesni.

„Facebook“, kuris jau kuria programėlę 13 metų ir jaunesniems vaikams, teigia, kad tai padės vaikams išlikti saugiems ir tuo pačiu apsaugos nuo patekimo i pagrindinę programą. Tačiau  įstatymų leidėjams, vartotojams ir valdantiesiems tai kelia nepasitikėjimą.

Nustatykite laiko ribojimus

Pats faktas kad jūsų atžalai sukako 13 metų, dar nėra pakankamas rodiklis kad ji/jis jau yra pasiruošęs atsakingai valdyti asmeninę paskyrą socialiniuose tinkluose. Vis gi yra net ir suaugusiųjų kuriems kyla su tuo susijusių sunkumų.

Dr. Heitner pataria nustatyti laiko limitą, kuris padės jums pagarbiai įtvirtinti socialinių tinklų naudojimosi etiketą. Verčiau bandykime būti palaikančiais ir rūpestingais, nei kontroliuojančiais ir nekantriais stebinčiais kiekvieną atliktą veiksmą jų paskyrose.  

Ekspertė tikina, kad kai jūs nusprendėte jog jūsų atžala jau yra pasiruošusi naudotis savo asmenine paskyra, nevertėtu leisti naudotis socialiniais tinklais visas 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

„Nakčiai vertėtu paimti visus išmaniuosius prietaisus iš jūsų atžalos kambario. Ir jei jūsų paauglys naudojasi telefonu kaip žadintuvu, vertėtų įsigyti žadintuvą, kuris nėra prijungtas prie interneto“ - minėjo Dr. Twenge.

Pasirinkite programėlę ir nustatykite laiko limitą. Pavyzdžiui, galite pasakyti savo vaikui, kad leidžiate naudotis tik 30 minučių per dieną. Šį nustatytą laiką galite įgalinti naudodami specialias programėles, kurios užblokuos norimą programėlę po tam tikro laiko naudojimosi. Įprastai šios programos yra pasiekiamos tiek Apple, tiek Android operacinėse sistemose išmaniesiems telefonams. Apple išmanieji taip pat turi įdiegtas programas, kurios neleis savarankiškai parsisiųsti naujų programų, kol tėvai nepatvirtins.

„Žinoma, jūsų atžala gali būti ir daug labiau techniškai išprususi ir gali mėginti perrašyti ar apeiti turimas saugos programėles. Tokiu atveju vertėtų tiesiog paimti išmanųjį įrenginį, kai jūsų nustatytas laiko limitas naudojimuisi išsenka“ - sako Dr. Heitner.

Jūs taip pat galite nupirkti mobilųjį telefoną be interneto.

„Common Sense media“ 2019 metais paskelbė ataskaitą: dauguma mokyklinio amžiaus vaikų, kurie naudojasi išmaniaisiais telefonas ir planšetiniais kompiuteriais, nesinaudoja programomis, kurios ribotų laiką, praleista internete ar socialiniuose tinkluose. Ekspertų nuomone, tokio pobūdžio programos galėtų būti naudingos tiek suaugusiems, tiek paaugliams.

„Jeigu jūs vis dėlto renkatės nekontroliuoti paauglių praleidžiamo laiko socialiniuose tinkluose, jūs galėtumėte bent jau paprašyti padėti išmaniuosius įrenginius, kol vaikas ruošia namų darbus ar yra susikoncentravęs ties kita veikla., “ tęsia Dr. Twenge.

„Svarbu, kad vaikai, o taip pat ir suaugusieji, suprastų, kad kuo daugiau dėmesio mes skiriame išmaniesiems įrenginiams, tuo mažiau energijos mes skiriame savo įprastam gyvenimui, todėl šis tampa vis mažiau patrauklesnis“ - sako Anna Lembke, Stanfordo priklausomybių ir diagnostikos klinikos vadovė.

Prie pietų stalo ar tiesiog būnant namuose vertėtų savo dėmesį nukreipti vieniems i kitus, kad šeimos tarpusavio santykiai liktų šilti ir stiprūs laikui bėgant. Pirmiausia reikėtų prisipažinti sau, kad ir mums kartais nelengva atsitraukti nuo medijos. Darykime skaitmenines pertraukas ir skatinkime savo atžalas taip pat kartas nuo karto atsijungti nuo skaitmeninės tikrovės.

„Socialiniai tinklai buvo tikslingai sukurti išvystyti priklausomybę. Ir tai nėra individuali problema, o veikiau kolektyvi.“ - sako Dr. Twenge.

Padėkime atžalai sąmoningai rūšiuoti rekomendacinius pranešimus

2016 metais paviešintas mokslinis darbas atskleidė, kad mažiau nei pusė apklaustų tėvų reguliariai aptaria socialinių tinklų turinį su savo mokyklinio amžiaus vaikais.

Tačiau ekspertai teigia, kad būtina kalbėti su savo vaiku apie jo sekamus žmones ir kaip jų paskyros veikia juos.

Dr. Heitner perspėjo, kad paaugliai turėtų itin atsargiai vertinti tinklapius apie lieknėjimą ir dietas, nes būtent jie gali užpildyti visą rekomendacijų sąrašą jų socialinių tinklų puslapyje ir potencialiai paskatinti žalingas mintis apie lieknėjimą . Algoritmai pateiks galimus ryšius ir informaciją, susijusią su  jūsų vaiko stebimu turiniu.

Laura Tierney, Socialinės įstaigos, kuri padeda jaunimui tinkamai valdyti savo socialinių tinklų puslapius, įkūrėja ir generalinė direktorė, pataria paaugliams tikrinti savo paskyros nustatymus - kodėl kai kurių programų reklamos pasirodo rekomendacijų sąraše.

Pradėkite nuo Instagram  programos nustatymų, po to pasirinkite saugumą, toliau - prieinamus duomenis. Ties užrašu dominančios programėlės jūs galite matyti visus pasiūlymus, kuriais Instagramas bando jus sudominti remiantis jūsų asmenine informacija. Ir, pasak  Lauros Tierney’s, dauguma moksleiviu net nenutuokia apie tai.  

Ji taip pat siūlo pagelbėti jūsų paaugliui surasti išties šaunių  žmonių, į kuriuos verta lygiuotis. „Visa tai tam, kad jis/ji galėtu apsupti save pozityvia įtaka. Tai gali būti jų bendraklasiai arba įžymybės, tokios kaip gimnastė Simone Biles. Jei jūsų vaikas stebi kokį menkavertį asmenį, kuris tik mažina pasitikėjimą savimi, jo turėtu būti kuo greičiau atsikratyta“ - komentavo toliau Laura Tierney.

Jūsų kaip tėvų pareiga yra mokėti atvirai kalbėtis su savo vaikais ir juos išklausyti. Pradžiai galite paprašyti savo paauglio išvardinti penkis mėgstamiausius asmenis, kuriuos jis seka savo socialiniuose tinkluose ir penkis mažiausiai mėgstamus. Tuo pačiu galite pasidalinti savo mėgstamų žmonių sąrašu ir kodėl jūs juos mėgstate arba ne. 

„Naudingiausia būtų apsupti save žmonėmis, kurie padeda jums tapti geriausia savo paties versija“ - sako Laura Tierney.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder