Nebaigtos statybos Klaipėdos krašto šimtmečio minėjimui nesutrukdys
Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos 100-mečio ir Klaipėdos krašto metų minėjimui ruoštasi trejus metus. Klaipėdos miesto vadovai džiūgauja, kad parengta didelė, įdomi ir prasminga renginių programa, kurios renginiai vyks ne tik Klaipėdoje ir Mažosios Lietuvos regione, bet visoje Lietuvoje, tačiau atsakomybės dėl to, kad svarbiausi renginiai vyks nebaigtų statybų fone, neprisiima.
Renginiais siekiama aktualizuoti Klaipėdos miestą ir regioną, parodyti jo svarbą, tad laukiama ir daugiau svečių, tačiau šiandien turistų lankomose vietose vis dar nėra teminių suvenyrų, skirtų Klaipėdos krašto šimtmečiui.
O klaipėdiečiai, norintys Sausio 15-ąją iškelti Mažosios Lietuvos vėliavą ir jos dar neturintys, turėtų suskubti, nes prekybos centre jos neįsigis.
Padaryta ne viskas
Klaipėdos miesto vadovai neslepia nusivylimo atsainiu sostinės požiūriu į šį istorinį įvykį.
„Nebus išleista proginė moneta, pašto ženklo gal ir sulauksime, bet ne dabar, nekalbant apie programos finansavimą. Klaipėdos krašto metai ir Sausio 15-osios įvykiai, kurių dėka Lietuva tapo jūrine valstybe, buvo prilyginti Dainavos metams ir panašiai“, - komentavo „Vakarų ekspresui“ Klaipėdos vicemeras, Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos šimtmečio komisijos pirmininkas Arvydas Cesiulis.
Pasak pašnekovo, paskutiniai pasiruošimo darbai dar vyksta. Prieš porą dienų buvo aptartos jų detalės, Savivaldybės atstovai apžiūrėjo šiuo metu rekonstruojamą Klaipėdos skulptūrų parką, kuriame, dalyvaujant valstybės vadovams, svečiams iš užsienio, ambasadų atstovams, vyks pagrindinis šventės minėjimas prie prie paminklo, kuris pastatytas 1923-iųjų sausio 15-ąją žuvusiųjų palaidojimo vietoje.
Minėjimo metu bus atidengti du kryžiai, skirti mūšio metu žuvusiems prancūzų kariams, 22 nežinomiems Vokietijos kariams, žuvusiems per I pasaulinį karą.
"Šventinę sausio 15-osios dieną bus atverti trys įėjimai į parką iš Liepų, Trilapio ir S. Daukanto gatvių pusės, pro kuriuos įėjus, rekonstruotais plačiais takais bus galima patekti į atnaujintą memorialinę erdvę.
Nors darbai dar nebaigti, tolumoje bus matyti suverstos žemių krūvos, technika, styrantys apšvietimo laidai, tačiau šia erdve aplink paminklą ir kryžius jau galima pasidžiaugti, ji dabar daug geriau pritaikyta tiek parko lankytojų poreikiams, tiek renginiams„, - po vizito į parką komentavo “Vakarų ekspresui" Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Minėjimui pasibaigus, anot mero, Skulptūrų parkas bus vėl uždarytas rekonstrukcijai. Tikimasi, kad ji bus baigta šią vasarą.
PAMINKLAS „Žuvusiems už laisvę. 1923 m.“ - svarbi Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos minėjimo vieta. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
Prefektūros šturmas apkasuose
Tikri, neinscenizuoti apkasai, statybininkų išraustos Klaipėdos senamiesčio gatvės pasitiks šventės dalyvius ir kitoje svarbiausioje Sausio 15-osios minėjimo vietoje - Teatro aikštėje ir Sukilėlių gatvėje, prie prefektūros pastato, kur vyks teatralizuota 1923-iųjų sausio 15-ąją vykusio mūšio dėl Klaipėdos inscenizacija.
"Mes planuojame - Dievas juokiasi. Deja, statybininkai turi savo terminus, finansavimas savo, ir situacija yra tokia, kokia yra.
Senamiesčio gatvių remontas šiandien nėra pabaigtas.
Vis dėlto manau, kad tai nepakenks šventei, kuri bus tikrai kitokia nei anksčiau, su daug įdomių detalių, kurių kol kas nenoriu atskleisti", - intrigavo vicemeras A. Cesiulis, kviesdamas klaipėdiečius kuo aktyviau dalyvauti šiame ir kituose Klaipėdos krašto šimtmečiui skirtuose renginiuose.
FOTO APRASAS PAGARBA. Iškilmių metu bus pašventintas naujai pastatytas kryžius žuvusiems prancūzų kariams. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
Kviečia kelti vėliavas
„Klaipėdiečiai šią šventę supranta ir jos laukia. Tai rodo, kad jau seniai parduoti visi bilietai į šventinį koncertą “Švyturio" arenoje, taip pat ir labai plati įvairių renginių programa, į kurią stengiasi įsitraukti dauguma miesto organizacijų, įstaigų, kūrėjų.
Klaipėdiečius kviečiame Sausio 15-ąją kelti vėliavas - tiek mūsų tautinę, tiek Mažosios Lietuvos. Kuo daugiau bus vėliavų - tuo geriau. Šios vėliavos papuoš Biržos tiltą, bus ir daugiau miesto puošybos elementų", - sakė A. Cesiulis.
„Vakarų ekspresas“ pasidomėjo, kur ir už kiek galima įsigyti Mažosios Lietuvos vėliavą. Pasirodo, jog mūsų regiono vėliavomis internetu prekiauja ne viena elektroninė parduotuvė. Standartinio dydžio vėliavos kaina svyruoja nuo 8 iki 20 Eur.
Anot vicemero, pagaminti ir ženkliukai su trispalve ir Mažosios Lietuvos vėliavomis, dar gaminami ir Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui skirti šalikai, kurių vienoje pusėje trispalvė, o kitoje - Mažosios Lietuvos vėliava, tačiau ar jie bus skirti tik reprezentacijai, ar kur nors parduodami, nežinia.
TERMINAI. Klaipėdos skulptūrų parko rekonstrukciją planuojama užbaigti šią vasarą. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
Rengia ekskursijas
Paprastai Klaipėdos miestą ir regioną reprezentuojančiais suvenyrais prekiaujančio Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė sakė, kad jokių suvenyrų, skirtų Klaipėdos krašto metams ir Klaipėdos prijungimo šimtmečiui, įstaiga neturi.
„Tikimasi didesnio susidomėjimo Klaipėdos kraštu šiais metais ir daugiau svečių, tačiau Klaipėdos prijungimo šimtmečiui skirtų suvenyrų nėra. Gal Savivaldybė kokius nors suvenyrus ir pagamino, bet mes jų neturime. Gal dar bus. Manau, kad reikėtų“, - svarstė direktorė.
Pasak R. Savickienės, Klaipėdos turizmo ir informacijos centras Klaipėdos krašto metus pažymės siūlydamas specializuotas istorines ekskursijas.
„Istorikai parengė specialius ekskursijų maršrutus, atskleidžiančius istorinę 1923-iųjų sausio 15-osios reikšmę ir šiuo metu veda juos gidams, o jie vėliau visus metus ves visiems norintiesiems. Taip pat rūpinamės informacijos sklaida apie Klaipėdos krašto prijungimą, apie objektus, susijusius su šiuo įvykiu“, - sakė Turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė.
Pagrindinių Klaipėdos krašto minėjimo renginių programa
SAUSIO 14 D., šeštadienis Sausio 13 d. 22 val. - sausio 14 d. tradicinis pėsčiųjų žygis ,,Klaipėdos sukilėlių keliais" maršrutu Kretinga-Klaipėda. Žygio pradžia - Kretingos Rotušės aikštėje 22 val. 13 val. Klaipėdos universiteto BRIAI mokslo darbuotojų prof. dr. Vyganto Vareikio ir doc. dr. Vytauto Jokubausko ekskursija po Klaipėdą, skirta 1923 m. žygiui į Klaipėdos kraštą. Ekskursijos pradžia Tilžės g. 56A, 56B, Sendvaris. 19 val. koncertas „Mūsų vienas vardas - Lietuva“ Klaipėdos „Švyturio“ arenoje (Dubysos g. 10), tansliacija LRT eteryje 21 val. SAUSIO 15 D., sekmadienis 10 val. Tilžės akto signatarų Erdmono Simonaičio ir Jurgio Lėbarto kapų pagerbimas Joniškės ir Lėbartų kapinėse. 10 val. šv. Mišios už Klaipėdos kraštą Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje (Rumpiškės g. 6). 12 val. iškilmingas minėjimas prie paminklo „Už laisvę žuvusiems“. Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės šaulių priesaikos ceremonija Klaipėdos skulptūrų parke. 13 val. kryžių, skirtų Prancūzijos karių, mirusių nelaisvėje 1870-1871 m. Prancūzijos ir Vokietijos karo metu, ir Prancūzijos XXI pėsčiųjų šaulių bataliono kariams atminti atidengimo ceremonija Klaipėdos skulptūrų parke. 14 val. parodos „1923-ieji. Klaipėda ir Lietuva: istorija, politika, diplomatija“ atidarymas Klaipėdos pilies muziejaus konferencijų salėje (Priešpilio g. 2). 15 val. teatralizuota rekonstrukcija „Prefektūros šturmas“ Teatro aikštėje. 16.30 val. atminimo lentelės, skirtos Prancūzijos XXI pėsčiųjų šaulių batalionui, kuris 1920-1923 m. buvo įsikūręs kareivinėse, dabartiniuose Klaipėdos universiteto pastatuose, atidengimo ceremonija Klaipėdos universitete (Herkaus Manto g. 84). 17 val. parodos „Prancūzai Klaipėdoje 1920-1923 m.“ atidarymas Klaipėdos universitete (Herkaus Manto g. 84). 18 val. iškilmingas renginys Klaipėdos dramos teatre - „Klaipėda - Lietuvos vartai į pasaulį 1923“. Tiesioginė transliacija LRT eteryje.
Rašyti komentarą