Miesto tvarkytojų „arklides“ išmėžti teks STT

Klaipėdiečiai dėl blogai tvarkomo miesto piktinasi pagrįstai. Klaipėdos viešųjų teritorijų tvarkymo ir priežiūros organizavimo audito išvados - iškalbingos. Jose aiškiai įvardyti iš uostamiesčio biudžeto pinigus siurbiantys teisės aktų ir įstatymų pažeidimai sulaukė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) dėmesio. Todėl nenuostabu, kad ilgametė pagrindinė miesto tvarkytoja staiga tapo laikinai nedarbinga ir, kaip plaka valdininkų liežuviai, gali net nebegrįžti į įtakingą ir šiltą postą Savivaldybėje.

Klaipėdos miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba pateikė atlikto uostamiesčio viešųjų teritorijų tvarkymo ir priežiūros organizavimo, už kuriuos yra atsakingas Savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyrius, audito atskaitą.

Su ja susipažino ne tik Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas ir Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Ataskaita pristatyta Savivaldybės tarybos Kontrolės komitetui. Tai padaryta viešai, tad ką iškapstė kontrolieriai, sužinojo ir visi klaipėdiečiai.

Juos audito rezultatai turėjo jei ne nustebinti, tai mažų mažiausiai patvirtinti visus priekaištus, jog miestas yra tvarkomas blogai.

Uostamiesčio gyventojai praktiškai neklydo, kad žodis „tvarka“ yra tik Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus pavadinime, bet ne jo atliekamame darbe.

Tirs STT

Susipažinę su atliktu auditu, jo rezultatais ir išklausę Klaipėdos miesto savivaldybės kontrolierės Daivos Čeporiūtės, dalis miesto valdžioje esančių politikų žodžių į vatą nevyniojo.

"Miesto tvarkyme vyrauja chaosas ir sistemingas nedarbas. Ataskaita yra šiurpinanti. Auditas atskleidė korupcijos apraiškas ir pateikė tiesioginius įrodymus, kaip Savivaldybės biudžeto lėšos yra švaistomos už neatliktus darbus.

Dėl netvarkos gyventojų skundų tik daugėja, situacija mieste vis blogėja, mokame rangovams už darbus, kurie net nedaromi, o Savivaldybės administracijai yra viskas gerai", - piktinosi Tarybos narė Alina Velykienė.

Tačiau Savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pritarimo pasiūlymui visą audito medžiagą perduoti STT - platesniam tyrimui ir analizei, neprireikė.

"Bendraujame ne tik su STT, bet ir kitomis teisėsaugos institucijomis.

Mes visą audito medžiagą teisėsaugininkams jau persiuntėme", - patikino D. Čeporiūtė.

Šimtai skundų

Ką konstatavo auditas, klaipėdiečiai mato kasdien. Dėl mieste tvyrančios netvarkos Savivaldybė gauna daugiausiai gyventojų skundų.

Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba auditavo tik pustrečių metų Miesto tvarkymo skyriaus veiklos laikotarpį (2019-2021 m. pirmasis pusmetis).

Per jį klaipėdiečiai dėl nevalomų gatvių, šaligatvių, netvarkomų želdinių, nepjaunamos žolės, šiukšlių prie atliekų konteinerių ir kitos netvarkos mieste skundėsi daugiau nei 500 kartų.

"Miesto tvarkytojų darbus vertina ne Miesto tvarkymo skyrius, o klaipėdiečiai. Vargu ar galima pasigirti gaunamais šimtais skundų.

Kiek kartų tikrinote, kaip tvarkymo darbai atliekami Skulptūrų parke? Aiškiai matome, kad jau trečius metus šis parkas yra ne tvarkomas, o niokojamas. Jį tvarkant padaroma tik žala. Vejos išvažinėjamos, plytelės išlaužomos.

Ir tai ne vienadieniai atsitikimai, o ilgalaikė prasta praktika, dėl kurios žmonės skundžiasi teisingai ir pagrįstai", - Miesto tvarkymo skyriui priekaištų negailėjo Tarybos narys Arvydas Vaitkus.

Audito išvados galėjo būti dar iškalbingesnės ir griežtesnės. Tačiau ne visą pageidautą medžiagą auditoriams iš Miesto tvarkymo skyriaus dėl įvairiausių priežasčių pavyko gauti.

Sumokėjo milijonus

Audituojamu laikotarpiu Savivaldybė įvykdė 16 viešųjų pirkimų, susijusių su miesto teritorijų tvarkymu ir priežiūra. Pasak D. Čeporiūtės, sisteminių ar reikšmingų teisės aktų pažeidimų nenustatyta.

Tačiau dviejų sutarčių su rangovai sąlygos neatitiko Savivaldybės teisės aktų. Vienas papildomas susitarimas pasirašytas pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą, jame įtvirtintus lygiateisiškumo ir skaidrumo principus.

Tikrintus pustrečių metų galiojo 57 sutartys. Remiantis jomis už miesto teritorijų tvarkymą ir priežiūrą sumokėta 8,65 mln. eurų.

Daugiausiai pinigų skirta gatvių, šaligatvių, aikščių, skverų, dviračių takų valymui (5,53 mln. Eur) ir želdynų, želdinių ir gėlynų priežiūrai (2,14 mln. Eur).

Nors sutartyse numatyta aiški kainodara ir įkainiai, keturiais atvejais nuo 4,7 proc. iki 12,7 proc. viršyta maksimali jų vertė.

Tris kartus nebuvo nuolat tikrinami suteiktų paslaugų kiekiai, tad sumokėta ne tik už faktiškai nuvalytus plotus.

Vienu atveju maksimali lėšų suma panaudota per dvigubai trumpesnį laikotarpį nei numatyta sutartyje (vietoj 36 mėnesių per 15 mėnesių).

Rangovai uostamiestį tvarkė neskubėdami, nes žinojo, kad už laiko tempimą finansiškai nenukentės.

„Nė vienu atveju iš 20 tikrinimui atsirinktų sutarčių kitai sutarties šaliai nebuvo skaičiuoti delspinigiai už terminų nesilaikymą“, - konstatuota audito ataskaitoje.

Dėl sutarčių sąlygų nesilaikymo iš viso skirtos 38 baudos, kurių bendra vertė siekia 45 750 eurų.

Tačiau nustatyta atvejų, kai net ir nustačius pažeidimus baudos neskirtos arba paslaugų teikėjai tik įspėti nurodant, kada bus atliekamas kitas patikrinimas.

Tik 2021 metais pastebėta suintensyvėjusi sutarčių vykdymo kontrolė, kurios rezultatas - kelis kartus didesnis baudų skaičius nei ankstesniais laikotarpiais.

IŠKALBINGA. Susipažinusi su audito išvadomis, tokia nuotrauka Klaipėdos bendruomenių asociacija iliustravo savo nuomonę apie tai, kaip Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyrius rūpinasi uostamiesčio teritorijų tvarkymu ir priežiūra.

Biudžeto pinigų negaila

Klaipėdos bendruomenių asociacijos vadovą Renaldą Kulikauską nustebino, kad už kai kurias miesto tvarkymo paslaugas mokėta žymiai didesnė kaina negu kitose savivaldybėse.

"Vagys ir tinginiai savivaldos Miesto tvarkymo skyriuje. Tokia mintis, manau, kiltų daugeliui, paskaičius Kontrolės ir audito tarnybos atlikto audito išvadą.

Už vienmečių gėlių sodinimą Irenos Šakalienės vadovaujamas Miesto tvarkymo skyrius vienam mylimam tiekėjui iš Kretingos rajono moka nuo 7 iki 12 kartų daugiau nei Kauno, Šiaulių ar Panevėžio savivaldybės.

Vien už gėlių sodinimo paslaugas miesto viešosiose erdvėse per 24 mėnesius sumokėta 121 tūkst. eurų. Nuo 2017 m. šios rūšies pirkimus laimi tas pats tiekėjas", - viešai audito išvadas komentavo R. Kulikauskas.

Senamiesčio seniūnaičio pareigas einantį klaipėdietį privertė nusišypsoti Savivaldybės tarnautojų bandymas nustatytus pažeidimus teisinti dideliu darbo krūviu. "Paskaičiavau, kad Vilniaus miesto savivaldybėje Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriuje dirba 30 darbuotojų.

Klaipėdos miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriuje (15) ir Aplinkosaugos skyriuje (5) iš viso dirba 20 darbuotojų. Taigi, vienas Vilniaus tarnautojas tvarkosi su dvigubai didesniu krūviu nei Klaipėdos, plius vilniečiai užtikrina 14 kartų geresnį darbų kokybės rodiklį", - sakė R. Kulikauskas.

Valė nevalydami

Auditas puikiausiai atskleidė, kaip Miesto tvarkymo skyriaus darbuotojai kontroliavo miestą tvarkančias įmones.

Tiksliau sakant, blogai kontroliavo ar net visai nekontroliavo.

Į atliktų paslaugų aktus įtraukti plotai, kuriuose tuo metu vykdyti remonto ar rekonstravimo darbai ir jie nebuvo valomi (Danės skveras, Vežėjų g., Sukilėlių g., Danės g. automobilių stovėjimo aikštelė prie Muzikinio teatro).

Ir tie plotai, kurie faktiškai nevalyti visai ar valyti tik dalinai - vienos gatvės pusės šaligatvis, ne visa gatvė, vienas ar du parko takeliai.

Taip pat nurodytas didesnis valymų skaičius nei realiai valyta.

Sutartyse nurodyti gatvių ilgiai nesutampa su Tarybos tvirtinamame vietinės reikšmės kelių sąraše nurodytais ilgiais. O tai labai svarbu, nes remiantis gatvių ilgiais ir plotais yra apmokama už suteiktas paslaugas.

Iš miesto biudžeto buvo mokama ir už neva Klaipėdos baseinui, Pilies uostui ir Danės upės krantinėms priskirtų teritorijų valymą, nors tuo savomis lėšomis rūpinasi šių objektų valdytojai.

Toliau paėjėti nesivargino

Tai, ką matė visi klaipėdiečiai, Miesto tvarkymo skyriaus darbuotojams akių nebadė. Rangovų teikiamų paslaugų kokybės patikrinimai vykdyti per retai ir netolygiai.

Gatvių ir šaligatvių valymo kontrolė praktiškai apsiribojo Klaipėdos centrine dalimi.

Už Baltijos prospekto į pietus esanti miesto teritorija tikrinta beveik dvigubai rečiau.

Užtikrinant švarą ir tvarką uostamiestyje dalyvauja ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius.

Audituojamu laikotarpiu už tvarkymo ir švaros bei želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių pažeidimą jis surašė 2 242 raštus fiziniams ar juridiniams asmenims bei 370 patikrinimų aktų perdavė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai.

Peržiūrėjus 220 atsirinktų pranešimų, 130 buvo susiję su Miesto tvarkymo skyriumi. Tačiau tik trimis atvejais pastarojo darbuotojai nuvyko į nurodytą vietą per 5 dienas ir nė vienu atveju pagal perduotą informaciją netaikė sankcijų.

Slapukavo ir klaidino

Klaipėdiečiai apie tai nieko neįtarė, nes Savivaldybės internetinėje svetainėje pateikiama neaktuali ir klaidinanti informacija apie miesto biudžeto lėšomis prižiūrimas viešąsias vietas ir valymo periodiškumą.

Sąmoningai ar nesąmoningai už miesto tvarkymą atsakingi valdininkai klaidino ir uostamiesčio valdžią.

Net 15 iš 33 atvejų Klaipėdos miesto savivaldybės strateginių veiklos planų metinėse ataskaitose pateiktos neteisingos faktinės rodiklių reikšmės. Iš jų 10 atvejų nukrypimas nuo faktinės reikšmės didesnis nei 10 procentų.

Auditorių teigimu, minėtos reikšmės ne tik parodo iškeltų uždavinių įgyvendinimą, bet ir turi įtakos jiems pasiekti planuojamų lėšų tikslumui.

Siūlo nedramatizuoti

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis neneigė, kad problemų dėl miesto tvarkymo yra. Tačiau tikino, jog spalvos gerokai sutirštintos.

"Dramos ženkliai yra per daug. Kaip ir noro papolitikuoti. Atliktas auditas, matome vietas, kurias reikia tobulinti, ir žinome, ką padaryti, kad viskas eitų sklandžiau. Yra rekomendacinis planas ir labai aiškios jo įgyvendinimo datos. Susitvarkysime.

Aišku, yra rimtesnių pastabų, į kurias būtina atkreipti dėmesį. Tačiau šios problemos egzistuoja jau ilgiau nei dešimtmetį", - sakė A. Dobranskis.

Tarybos narių priekaištai bei audito išvados labai nepatiko Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos patarėjai Irenai Nachčiunovai.

"Jokio chaoso nėra. Argi miestas netvarkomas? Rodo į kokį daugiametį gėlyną nenuravėtą, o gal jis bus po kelių dienų sutvarkytas.

Kiekvieną dieną visas miestas nėra valomas. Iš kelių pavyzdžių apie skyriaus darbą tikrai negalima spręsti", - sakė I. Nachčiunova.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder