LGBT nariai tampa privilegijuota grupe

(11)

Apie LGBT diskriminaciją nuolat virkaujantys šios bendruomenės nariai iš tiesų įsitvirtina kaip privilegijuotas visuomenės sluoksnis. Štai neseniai Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) buvo įsteigta skatinamoji stipendija, kurios pirmenybė skiriama dainavimą studijuojančioms LGBT bendruomenės narėms.

Archyvų nuotr.

Panašu, kad seksualinė orientacija yra svarbiau už talentą.

Apie tokią stipendiją paskelbusi LMTA nurodė, kad stipendijos steigėjas - Stanislavos Dalios Gižaitės fondas, kurį sudaro steigėjų Solveigos Armoškaitės ir Agnės Grigaliūnienės lėšos.

„Stipendija kiekvienų studijų metų pradžioje bus skiriama Dainavimo katedros bakalauro arba magistro studijų studentei.

Stipendijos dydis - 1000 eurų, ji bus išmokama du kartus per metus", - nurodoma stipendijos skelbime.

LGBT studentėms - pirmenybė

Norinčios gauti stipendiją, studentės turėtų pateikti trijų atliktų kūrinių garso įrašus, motyvacinį laišką ir rekomendaciją.

Stipendijos skyrimas patikėtas S.D.Gižaitės stipendijos skyrimo komisijai, kurią sudaro viena iš stipendijos steigėjų arba jų deleguotas šeimos atstovas, LMTA Dainavimo katedros atstovas, LMTA studentų atstovybės atstovas.

Tačiau įdomiausia, už kokius nuopelnus planuojama studentes skatinti.

Skelbime LMTA nurodė, kad „Stipendijos gavimo pirmenybė skiriama atsižvelgiant į šiuos kriterijus: studentė yra našlaitė; turi negalią; vieniša mama; imigrantė ar pabėgėlė; LGBT bendruomenės narė; priklauso tautinei mažumai; atvykusi į Vilnių iš regiono", ir tik paskutinėje vietoje nurodomas kriterijus - studentė neturi akademinių skolų.

Socialinėje erdvėje netruko pasklisti toks skelbimas su kritika, jog akademija LGBT bendruomenės narius laiko privilegijuotu luomu, o gabioms tradicinės orientacijos studentėms apie stipendiją lieka tik pasvajoti.

Tad akademijos skelbime greitai buvo pataisytas sakinys, jog kriterijai nenurodo pirmenybės, tačiau į juos bus atsižvelgta.

„Vakaro žinios" susisiekė su LMTA norėdamos pasiteirauti vadovybės, gal akademijoje yra ir daugiau panašių paskatinimų, kurie skiriami būtent LGBT bendruomenei?

Ir ar tokia stipendijos skyrimo tvarka akademijos vadovams atrodo etiška?

LMTA Viešųjų ryšių skyrius pateikė lakonišką atsakymą: „Iškilus klausimams dėl Stanislavos Dalios Gižaitės stipendijos sąlygų, buvo konsultuotasi su stipendijos steigėjomis ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Po pastarosios išaiškinimų, steigėjos nutarė atsisakyti stipendijos teikimo dėl vertybinių pozicijų. Taigi Stanislavos Dalios Gižaitės stipendija LMTA nebus teikiama."

Ir tikrai, skelbimas apie stipendiją jau buvo pašalintas, o į klausimą, kiek kandidačių jau buvo pateikusios kandidatūras, akademijos atstovai neatsakė.

Taip pat neatsakė ir, kaip reikėtų įrodyti, kad studentė - netradicinės seksualinės orientacijos?

Pati tyrimo nepradėjo

Pasiteiravome Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, ar ši stipendija nediskriminuoja tradicinės orientacijos studenčių arba talentingų studenčių, kurios gyvena Vilniuje?

O gal, gavusi informacijos apie tokios stipendijos skyrimą, neseniai darbą pradėjusi Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė, ir pati neslepianti netradicinės orientacijos, savo iniciatyva imsis tyrimo?

Kaip nurodė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės vadovas Vytis Muliuolis, „kontrolierė tyrimus pradeda ir gavusi skundus, ir savo iniciatyva.

Jei pateiktas skundas - anoniminis, jis nenagrinėjamas, nebent kontrolierė nusprendžia kitaip." Jis patikino, kad dėl šios stipendijos tarnyba negavo skundų, tačiau, sulaukusi paklausimų, situacija pasidomėjo.

Stipendijos apraše išskiriama ne tik lytinė orientacija, bet ir daugiau Lygių galimybių įstatyme numatytų diskriminacijos pagrindų.

Tačiau aptariamą stipendiją skiria ne LMTA, o privatūs asmenys, taigi minėta įstatymo nuostata LMTA negalėtų būti taikoma", - nurodė V. Muliuolis.

Jis patikino, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai susisiekus su Lietuvos muzikos ir teatro akademija, jos atstovai ėmėsi aktyvių veiksmų nurodytai situacijai išsiaiškinti ir tarpininkavo, kad galimai lygias galimybes pažeidžiančios premijos skyrimo sąlygos būtų pašalintos:

„Šiuo metu skelbimas dėl stipendijos skyrimo sąlygų iš LMTA interneto svetainės yra pašalintas.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kol kas negalėjo įvertinti premijos skyrimo sąlygų pagrįstumo ir stebės, kokie sprendimai bus priimti dėl šios situacijos."

„Vakaro žinios" bandė susisiekti ir su viena iš stipendijos steigėjų - Agne Grigaliūniene. Susisiekus su jos kolege telefonu, ši patikino, kad perduos A. Grigaliūnienei, kokiu klausimu žurnalistai nori pabendrauti.

Deja, vėliau skambutį atmetė. O pati stipendijos steigėja neatsiliepė ir elektroniniu paštu.

Archyvų nuotr.

Beje, žurnalistai norėjo paklausti ne tik apie motyvus steigti tokią stipendiją, bet ir apie stipendiją įsteigusį Stanislavos Gižaitės fondą, kuriam ir atstovauja A.Grigaliūnienė su seserimi Solveiga Armoškaite. „Vakaro žinioms" nepavyko rasti jokių duomenų apie tokio fondo Lietuvoje egzistavimą.

Komentuoja profesorė, kultūros istorikė Rasa Čepaitienė:

Studentai į studijas susirenka ne tam, kad demonstruotų savo lytinę orientaciją, o tam, kad mokytųsi.

Kuo čia dėta lytinė orientacija ir kaip galima studentus vertinti pagal tai, suteikiant homoseksualiems studentams privilegijų? Išeina, kad net jeigu ateis dain

uoti nemokanti LGBT bendruomenės narė, stipendija jai bus skiriama? Štai čia ir yra tikroji diskriminacija

. Atsiranda išoriniai kriterijai vertinant dainavimą, nors su dainavimu, t.y. profesiniais gebėjimais, jie visiškai nesusiję.

Kodėl privatus žmogaus gyvenimas yra svarbus, kalbant apie profesines savybes? Kaip tai susiję? Gal tuomet į kriterijų sąrašą reikėtų įtraukti kairiarankius, kurių irgi yra mažuma... Galime nueiti prie absurdo.

Kalbant griežtai akademine prasme, vienintelis logiškas kriterijus yra neturėjimas skolų. Visi kiti balansuoja ant diskriminacijos ribos. Tai yra rezultatas ideologijos, kuri kuria apverstas kategorijas.

Kai tolerancija virsta neapykanta, agresija prieš kitamintį.

Nors jie nuolat skelbiasi esą tolerantiški ir reikalaujantys tolerancijos sau, bet tai virsta bandymu užčiaupti kitus.

Manau, kad tai yra labai jautru kitiems studentams. Nes gauti stipendiją yra labai svarbu.

Tuomet tas neteisybės jausmas, su kuriuo susiduria jaunas žmogus, pamatęs tokius išorinius kriterijus, viduje liks ilgam.

Formuojasi nepasitikėjimas savo aukštąja mokykla, dėstytojais, sistema. Vyksta bendruomenės kiršinimas.

Archyvų nuotr.

Kitas klausimas - kaip įrodyti, kad studentė yra LGBT bendruomenės narė? Gal susibūrus į tam tikras grupes ar organizacijas galima gauti tai įrodančią pažymą?

O joms nepriklausant kažkaip įmanoma deklaruoti, kad esi tokios orientacijos?

Man sunku suprasti, kaip realybėje tai būtų galima patikrinti. Kad priklausai tautinei mažumai, kartais galima nuspėti iš pavardės, o apie finansinę šeimos situaciją galima atnešti pažymą, bet kaip šiuo atveju?..

Gal čia kalbama apie priklausymą ar buvimą tam tikruose sąrašuose. Kaip buvo komunistiniais laikais.

Juk ir dabar su LGBT vėliavomis laksto ir heteroseksualus jaunimas.

Nes jau matoma, kad čia geras dalykas, o dar gali padėti moksluose, daryti karjerą, prisijungti prie grupių, turinčių galios, finansinių svertų.

Galų gale, esi madingas, pažangus, kovoji su „tamsa".

Patenkinama žmogiška puikybė. Vėlgi visai kaip buvo sovietiniais laikais.

Deja, mes taip ir neišmokome sovietmečio pamokų.

Archyvų nuotr.

LGBT nariai tampa privilegijuota grupe. Arūno Bernacko koliažas

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder