Žiemos iššūkiai odai – kaip ją išlaikyti sveiką?

Kai lauke spaudžia šaltukas, o namuose šilta ir jauku – oda patiria ne visai malonius išbandymus.

Šalčio ir šilumos kontrastai, sausas oras provokuoja odos šerpetojimą, drėgmės trūkumą ar net dehidrataciją, kurią, deja, ne visuomet pastebime, o pasekmių taisymas gali tapti ilgu ir kantrybės reikalaujančiu procesu. „Nordclinic gydytoja dermatovenerologė Gintarė Švainauskienė pasidalijo patarimais, į kuriuos verta atkreipti dėmesį norint išlaikyti odą sveiką ir gražią.

Šaltasis sezonas odai diktuoja savas taisykles

Nors galime būti atradę puikiai odai tinkančias priemones, tačiau žiemą jos nebėra tokios veiksmingos. Deja, pasak gydytojos G. Švainauskienės, dažnai tai pastebime per vėlai. Kai įjungtas šildymas, oda pradeda sausėti. Iš pradžių į tai nekreipiame dėmesio, o kai pastebime, pradedame odą dažniau tepti įprastai naudojamais kremais, tačiau negauname tokio rezultato, kokio tikimės. Taip yra todėl, kad žiemos periodu, atsižvelgiant į pasikeitusias oro sąlygas, svarbu odos priežiūros priemones pakeisti. Lengvas drėkinantis kremas puikiai tinka vasarą, bet žiemą odai labiau naudingas bus riebesnis kremas, kuris ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių aplinkos veiksnių – žvarbaus, šalto vėjo bei neleidžia vandeniui išgaruoti iš odos.

Temperatūrų skirtumai suaktyvina lėtinių odos ligų simptomus

Gydytojos G. Švainauskienės teigimu, ypač reikia saugoti sausą, jautrią ir raustančią odą, nes dėl intensyvių temperatūrų skirtumo odos būklė dažnai pablogėja ir provokuoja veido rožinės paūmėjimą.

„Pastebima, kad šaltuoju sezonu pacientai dažnai susiduria su atsiradusiomis odos problemomis ar paūmėjusiomis lėtinėmis ligomis. Vieni pacientai žino, kad žiemą reikia tepti riebų kremą, jog apsaugotų odą, bet visiškai pamiršta apie odos drėkinimą, o kiti atvirkščiai. Žiemą reikia veido bei kūno odą ir drėkinti, ir saugoti nuo aplinkos veiksnių. Tai daryti svarbu nepriklausomai nuo odos tipo. Žinoma, sausa oda įprastai reikalauja daugiau priežiūros, nes ją veikia patalpų šildymas. Jeigu pastebimas pleiskanojimas, sudirgimas, paraudimas ar net skausmingumas, deginimo pojūtis tai ženklai, kad naudojamos priemonės netinka, tad naudinga pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu dėl priemonių parinkimo ir odos būklės įvertinimo, kai kuriais atvejais gali prireikti ir vaistų ar injekcinių procedūrų, –atkreipė dėmesį gydytoja G. Švainauskienė.

Kaip kasdien pasirūpinti tinkamu odos drėkinimu?

Visais sezonais, o ypač žiemą, odą naudinga prausti šiltu, drungnu vandeniu ir vadovautis „3 minučių taisykle“. Nusiprausus per 3 minutes viso kūno odą reikia ištepti drėkinamuoju, o šaltuoju periodu – riebesniu kremu.

Pasak gydytojos G. Švainauskienės, dažnai iš pacientų tenka išgirsti, kad jie prausiasi tik vandeniu, be jokio prausiklio, o šaltuoju periodu tai būtų ypač didžiulė klaida. Kodėl? Nes vanduo sausina odą, tad žiemą naudingi aliejiniai, kreminiai prausikliai, kurie neleis odai išsausėti. Na, o einant į lauką verta taip pat pasirūpinti riebesniu kremu, šalčio tepalu, kurių sudėtyje yra daugiau lipidų. Drėkinantys kremai nesudaro apsauginės plėvelės ir oda dar labiau išsausėja.

Aktuali ne tik veido, bet ir lūpų oda. ,,Atšalus orui, pacientai dažnai skundžiasi dėl sausos, raustančios veido odos, bet nereikia pamiršti ir sausų, skilinėjančių rankų bei lūpų, kurias taip pat reikia pridrėkinti. Nes būtent šios sritys (veidas, plaštakos) yra greičiausiai paveikiamos išorinių veiksnių. Jei lūpos labai sausėja, patiriamas diskomfortas, nepadeda vazelinas situaciją gali pagerinti hialurono rūgšties injekcijos, naudojamos ne tik lūpų putlinimui, bet ir pridrėkinimui“, – sakė „Nordclinic“ gydytoja dermatovenerologė G. Švainauskienė.

Jei oda paveikta šildymo ir norisi ją atgaivinti, pridrėkinti, gali būti efektyvios injekcinės procedūros. Viena iš jų tai mezoterapija – procedūra, kurios metu į odą suleidžiamas biologiškai aktyvių medžiagų mišinys, kuris drėkina ir maitina odą. 

Kitos procedūros – biorevitalizacijos atveju į giluminį odos sluoksnį suleidžiamos nedidelės dozės hialurono rūgšties. Tiek mezoterapija, tiek biorevitalizacija yra atliekamos, norint atstatyti odos drėgmę, elastingumą, paspartinti natūralios hialurono rūgšties gamybą. Norint atstatyti drėgmę, elastingumą, jautriai, į raudonį linkusiai odai naudinga redermalizacija – procedūra, kurios metu į odą suleidžiama hialurono ir gintaro rūgštis.

Norint turėti sveiką, gražią odą, svarbu ją puoselėti kasdien – vengti alkoholio turinčių priemonių, agresyvių odos šveitiklių bei rūgščių, kurios tik pablogins būklę, taip pat tepti riebesniu kremu. „Ne tik odą lepinkite drėkinančiomis kaukėmis kelis kartus per savaitę, bet nepamirškite ir lūpų. Lūpas ypatingai paveikia žvarbus oras, dėl jų sausumo pradedame labiau jas laižyti, o tai dar labiau blogina jų būklę. Kuo dažniau lūpas tepkite vazelinu, o ypač prieš eidami į lauką“, – patarė gydytoja G. Švainauskienė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder