Vos 4 minutės mankštos gali išlaikyti jūsų smegenis jaunas - štai kaip tai padaryti

Atlikus naują tyrimą paaiškėjo, kad šiek tiek fizinio aktyvumo lemia didesnį smegenų tūrį.

Senstant vienas didžiausių rūpesčių yra pažinimo funkcijų silpnėjimo rizika. Tačiau, nors demencija serga milijonai žmonių, pasak Nacionalinio senėjimo instituto, tai nėra "normali" senėjimo proceso dalis.

Taigi, nors gali atrodyti, kad tai nuo jūsų nepriklausanti aplinkybė, galite imtis keleto veiksmų, kad protas išliktų aštrus. Dar geriau, kad tai nebūtinai turi būti itin daug pastangų reikalaujantys veiksmai.

Tiesą sakant, naujas tyrimas parodė, kad vos keturios minutės mankštos gali padėti išlaikyti smegenis jaunas.

Maisto vaidmuo ir jūsų sveikata: Cukraus kiekis kraujyje

Neseniai žurnale "Journal of Alzheimer's Disease" paskelbtame tyrime buvo nagrinėjamas vidutinio ir intensyvaus fizinio aktyvumo poveikis 10 125 sveikų 18-97 metų amžiaus (vidutinis amžius 53 metai) dalyvių smegenims. Tyrimą atliko Ramiojo vandenyno smegenų sveikatos centro (angl. Pacific Brain Health Center, PBHC) prie Providence Saint John's sveikatos centro Kalifornijoje mokslininkai.

Įdomu tai, kad 7 606 dalyvių, kurie nurodė reguliariai užsiimantys fizine veikla, pavyzdžiui, bėgiojimu, vaikščiojimu ar sportu, smegenų tūris buvo didesnis, rašoma gruodžio 11 d. pranešime spaudai.

Tai pasakytina apie įvairaus amžiaus dalyvius - ir apie tuos, kurie mankštinosi mažiau apie keturias minutes per dieną (arba 25 minutes per savaitę), rašo "The Washington Post".

Cyrus A. Raji, medicinos mokslų daktaras, Vašingtono universiteto Sent Luise radiologijos ir neurologijos docentas, "WaPo" sakė, kad tyrėjams buvo įdomu, kokį poveikį daro "labai žema fizinio aktyvumo riba", nes didesnius tikslus - 10 000 žingsnių ar 150 minučių per savaitę - gali būti sunku pasiekti. Jie nustatė, kad 25 minutės per savaitę yra daugumai "pasiekiama" trukmė.

Mokslininkai galėjo nustatyti smegenų tūrį naudodami viso kūno magnetinio rezonanso tomografiją, o vėliau pasitelkę dirbtinį intelektą (DI) padėjo jį palyginti su fizinio aktyvumo įpročiais.

Ir vyrų, ir moterų, kurie mankštinosi bent 25 minutes, smegenų tūris buvo didesnis - ir nors skirtumai nebuvo milžiniški, Raji sakė WaPo, kad jie vis tiek buvo reikšmingi.

Toliau nagrinėdami smegenų audinį, jie nustatė, kad mankštinimosi mėgėjų smegenų tūris buvo didesnis "pagrindinėse srityse". Tai buvo pilkoji medžiaga, kuri padeda apdoroti informaciją, ir hipokampas, susijęs su atmintimi, rašoma pranešime spaudai. Šios sritys su amžiumi linkusios mažėti, todėl gali padidėti kognityvinių gebėjimų silpnėjimo ir demencijos rizika, rašo WaPo.

"Mūsų tyrimas patvirtina ankstesnius tyrimus, kurie rodo, kad fizinis aktyvumas yra naudingas smegenims", - pranešime spaudai teigė Radži. "Fiziniai pratimai ne tik mažina demencijos riziką, bet ir padeda išlaikyti smegenų dydį, o tai labai svarbu senstant."

Kaip neseniai pranešė "Best Life", tyrimo metu taip pat nustatyta, kad apie 4 000 žingsnių per dieną gali turėti teigiamos įtakos smegenų sveikatai. "Tai daug mažiau nei dažnai siūloma nueiti 10 000 žingsnių, todėl daugeliui žmonių tai lengviau pasiekiamas tikslas", - pranešime spaudai pridūrė vienas iš tyrimo autorių, PBHC direktorius, gydytojas Davidas Merrillas.

WaPo pabrėžė, kad tyrimas yra asociatyvus, t. y. neaišku, ar fiziniai pratimai tiesiogiai lėmė didesnes smegenis ir kaip būtent fiziniai pratimai galėjo tai padaryti. Tačiau mokslininkai sakė WaPo, kad jie optimistiškai vertina rezultatus, manydami, kad fizinis aktyvumas gali sumažinti uždegimą smegenyse, taip pat padėti kurti naujas smegenų ląsteles ir kraujagysles.

Radži konkrečiai sakė, kad fiziniai pratimai gali palengvinti "struktūrinį smegenų rezervą", kad apsaugotų mus, kai smegenys su amžiumi mažėja.

"Naudojant išsamias vaizdo skenavimo priemones, mūsų tyrimas pabrėžia kūno ir smegenų tarpusavio sąveiką. Jis pakartoja ankstesnių kartų žinias ir parodo, kad didesnis fizinis aktyvumas yra sveikesnių senstančių smegenų prognozė", - pranešime spaudai teigė vyresnysis autorius gydytojas radiologas ir branduolinės medicinos gydytojas Radžas Attariwala.

Attariwala tęsė: "Šis tyrimas pabrėžia paprastą būdą išlaikyti sveikas smegenis: būkite aktyvūs! Nesvarbu, ar tai būtų kasdienis pasivaikščiojimas, ar mėgstama sporto šaka, reguliari fizinė veikla gali turėti ilgalaikės naudos mūsų smegenų sveikatai."

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder