Vitaminų pilni rabarbarai: patarimai, kaip juos panaudoti virtuvėje (čatnio receptas)

Vasaros pradžioje daržuose sužaliuoja ir išsikeroja rabarbarai. Nusiskynę jų stiebus dažniausiai valgome su cukrumi, sirupu, dedame į įvairiausius pyragus ar verdame džemus bei uogienes, tačiau rabarbarus kulinarijoje galima panaudoti ir plačiau, pavyzdžiui, iš jų pasigamintas čatnis nuostabiai derės prie mėsos, keptos ant grotelių.

Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, sezono metu rabarbarai įneš ne tik naujų skonių į mitybos racioną, bet ir praturtins organizmą naudingomis medžiagomis. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva dalijasi keliomis gudrybėmis, kaip rabarbarus namuose ilgiau išlaikyti šviežius ir ką iš jų pasigaminti.

Rabarbarai – išskirtinis ir maistingas augalas

Rabarbarai – puikus produktas, savo skoniu galintis papildyti įvairiausius patiekalus bei paįvairinti mitybos racioną. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad rabarbaruose galima rasti nemažai organizmui naudingų medžiagų.

„Rabarbarai turtingi vitaminu K1, jų sudėtyje taip pat yra vitamino C, kai kurių mikroelementų, pavyzdžiui, kalcio, magnio. Jie turtingi ir skaidulomis – 100 g rabarbarų yra net 2 g skaidulų. Rabarbarai turi panašų kiekį antioksidantų, kaip ir lapiniai kopūstai. Tokie antioksidantai, kaip antocianinas bei proantocianidinas, randami šiame augale, svarbūs širdies ligų prevencijai. Sezono metu rabarbarai tikrai gali papildyti mitybos valgiaraštį, jei jų skonis žmogui patinka“, – sako dr. E. Gavelienė.

Rabarbarai yra tikras vasaros delikatesas. Maistui naudojami rabarbarų lapkočiai mėgstami visų – tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. Tiesa, nors rabarbaruose yra daug naudingų medžiagų, pasak gydytojos dietologės,  kai kurie žmonės juos turėtų valgyti kiek atsargiau. „Rabarbaruose gausu oksalo rūgšties, todėl jų nerekomenduojama valgyti žmonėms, turintiems polinkį inkstų akmenų susidarymui“, – įspėja gydytoja dietologė ir priduria, kad oksalo rūgšties rabarbaruose mažėja juos apdorojant termiškai. 

Rekomenduoja rinktis neperaugusius stiebus 

Vasaros pradžioje šviežių rabarbarų stiebų pasirodo ir prekybos centrų lentynose. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, prieš dedant į pirkinių krepšį, šiuos šakniastiebius reikėtų tinkamai atsirinkti. „Perkant rabarbarus derėtų atkreipti dėmesį į jų stambumą. Geriausia rinktis standžius, neperaugusius stiebus – taip užtikrinsite jų šviežumą ir mažesnį rūgštumą. Dėmesio nereikėtų kreipti į stiebų rausvumą, tai nedaro jokios įtakos šakniastiebio kokybei“, – teigia specialistė. 

Nors dažnai rabarbarai gali pasižymėti rūgščiu skoniu, jie puikiai tinka įvairiausiems patiekalams, desertams ar uogienėms. Pasak O. Suchočevos, rabarbarus termiškai apdorojant, jų skonis sušvelnėja. „Leidžiant laiką kaime tikriausiai daugeliui teko ragauti žalių rabarbarų stiebų, kai nulupus jų odelę, stiebas kramsnojamas apibarstant cukrumi ar apliejant šlakeliu medaus. Tačiau termiškai apdorojus šį augalą galime naudoti įvairiems kokteiliams, salotoms, džemams ar uogienėms virti. Rabarbarus patiekalams rinkitės jaunus ir neišstorėjusius, kadangi peraugę jie yra nevalgomi“, – primena „Rimi“ komercijos operacijų vadovė.  

Rabarbarus pataria laikyti šaldytuve 

Kaip ir kitus nusipirktus vaisius ar daržoves, rabarbarus labai svarbu tinkamai laikyti. Pasak O. Suchočevos, naudodamiesi keliais patarimais, šiuos šakniastiebius išlaikysite tinkamus vartoti ilgesnį laiką. „Nusipirkus rabarbarus derėtų prisiminti, kad kambario temperatūroje jų laikyti nepatartina, kadangi per keletą dienų jie suvys ir taps nebetinkami valgyti. Geriausia įsigijus šakniastiebius juos laikyti šaldytuve, daržovių lentynoje, suvyniojus į drėgną popierinį rankšluostį. Tokiu būdu laikomi rabarbarai bus standūs ir išliks lyg ką tik nusipirkti apie 7 dienas“, – pažymi „Rimi“ ekspertė. 

Rabarbarai – trumpo sezoniškumo produktas, prekybos centrų lentynas pasiekiantys gegužės ir birželio mėnesiais. Pasak komercijos operacijų vadovės O. Suchočevos, norint šakniastiebiais pasimėgauti ilgiau – juos galima ir užšaldyti. „Svarbiausia prieš šaldant rabarbarus nupjauti jų lapus, o nuo storesnių stiebų pašalinti jų ataugas, vėliau – nuplauti ir nusausinti. Ruošiant šakniavaisius šaldymui, privalu juos supjaustyti 10–15 cm gabaliukais ir sudėti į šaldymui tinkamą maišelį. Atlikus šiuos veiksmus rabarbarus sudėkite į šaldiklį“, – šaldymo patarimais dalijasi specialistė.  

Siūlo naudoti tiek saldžiuose, tiek sūriuose patiekaluose 

Iš rabarbarų ruošiamų patiekalų visa galybė – jie tinka padažams, salotoms, džemams ir kitiems pagardams. Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, svarbiausia rabarbarus tinkamai paruošti prieš gaminimą: „Nesvarbu ar valgysite žalius, ar ruošiatės termiškai apdoroti, labai svarbu prieš valgant rabarbarų kotelius nulupti. Juos apdorojant termiškai svarbiausia nepervirti ar neperkepti, kad išlaikytų savo skonį ir naudingąsias savybes. Nors daugiausia naudojami kepant pyragus, šie šakniavaisiai tinka ir nesaldiems patiekalams. Rabarbarais pagardintas čatnis tiks prie riebios mėsos, o grilyje kepant mėsą, ją galite aptepti rabarbarų glazūra, taip išgaudami svečiams netikėtą skonių paletę.“ 

Kulinarijos technologė Lina Barčaitė kviečia pasigaminti išskirtinį rabarbarų čatnį, kuris paskanins ne tik ant grotelių keptą mėsą, bet ir tiks užkandžių padėklui su sūriais, duonos lazdelėmis ir vaisiais.  

RECEPTAS

Rabarbarų čatnis: 

Jums reikės: 

500 g. rabarbarų;

Geltonojo svogūno;

2 skiltelių česnako;

1 vnt. raudonosios aitriosios paprikos;

75 ml. medaus;

2 šaukštų raudonojo vyno acto;

1 šaukštelio druskos;

1 šaukšto šviežiai tarkuotos imbiero šaknies.

Gaminimo eiga: 

  1. Rabarbarus nulupkite ir supjaustykite mažais gabėliais. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūnus ir česnaką. Nuplaukite aitriąją papriką, išskobkite sėklas ir ją smulkiai supjaustykite.
  2. Į puodą įdėkite rabarbarus, svogūnus ir aitriąją papriką. Pridėkite medaus, acto ir druskos.
  3. Virkite ant silpnos ugnies apie 20 minučių, kol čatnis patirštės. Pagardinkite šviežiai sutarkuotu imbieru ir supilkite į stiklainius.
  4. Čatnį laikykite šaldytuve. Tinka prie keptos arba ant grotelių keptos mėsos.

Skanaus!

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder