Visi pragaro ratai: psichologas pasakoja, kaip išsiskyrimas veikia smegenis

(2)

Specialistas papasakojo, kiek laiko praeina nuo išsiskyrimo iki to momento, kai žmogus vėl atranda save.

Išsiskyrimas nėra pats maloniausias momentas kiekvieno žmogaus gyvenime, tačiau, atmetus širdies skausmą, tampa įdomu, kaip keičiasi elgesys praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po išsiskyrimo.

Neuropsichologas Aldrichas Čanas paaiškino, kas vyksta smegenyse, kai išgyvenate išsiskyrimą, rašo Purewow.

1. kovoti arba bėgti

Išsiskyrimas sukelia aktyvumo bangą migdoloje - smegenų dalyje, kuri reguliuoja emocijas ir sieja jas su prisiminimais. Tai ne tik sustiprina išsiskyrimo skausmą (sielvartą, liūdesį, pyktį), bet ir sukelia organizmo reakciją "kovok arba bėk".

2. Mažiau tikėtina, kad priimsite racionalius sprendimus.

"Prefrontalinės žievės, kuri yra atsakinga už sprendimų priėmimą ir racionalų mąstymą, aktyvumas skyrybų metu sumažėja. Tai trukdo aiškiai mąstyti ir priimti sprendimus", - sakė Čanas.

Kitaip tariant, dėl šoko ir emocijų bombardavimo tikėtina, kad smegenyse sumažės už logiką atsakingos srities aktyvumas.

Tai prasminga, nes skyrybos dažnai atrodo nelogiškos: prefrontalinė žievė negali suprasti, kas vyksta, todėl ji užleidžia vietą, kol streso lygis sumažėja.

Vis dėlto tokia situacija apsunkina emocijų reguliavimą. Kai kuriems tai gali reikšti nesugebėjimą atskirti žmones. Kitiems tai gali lemti impulsyvų sprendimų priėmimą.

3. keičiasi hormonų lygis

Kūnas išskiria daug cheminių medžiagų, kai jaučia grėsmę. Dr. Čenas aiškina:

"Tokie hormonai kaip dopaminas, oksitocinas ir kortizolis gali labai pasikeisti. Dopamino kiekis paprastai sumažėja, todėl sumažėja malonumo jausmas (tai gali prisidėti prie depresijos).

Oksitocino kiekis taip pat gali sumažėti, todėl gali atsirasti vienišumo jausmas, nes šis hormonas yra susijęs su socialiniu ryšiu ir prisirišimu."

Kita vertus, gali padidėti kortizolio kiekis, o tai, pasak daktaro Čano, gali sukelti didesnį nerimą ir sunkumus įveikti santykių sutrikimus. "Tai gali paveikti žmogaus elgesį ir nuotaiką išsiskyrimo metu, neretai sukeldamas abstinencijos simptomus", - sakė specialistė.

4. gali sukelti priklausomybę.

Dr. Chan pažymėjo, kad smegenys gali apdoroti išsiskyrimą tokiu būdu, kuris primena abstinenciją nuo priklausomybės.

"Išsiskyrimas gali būti emocinis iššūkis, kuris gali sukelti įvairias psichologines ir fiziologines reakcijas.

Išsiskyrimo sukeltos stiprios emocijos ir potraukis gali būti panašūs į abstinencijos simptomus, kuriuos patiria žmonės, bandantys įveikti kokią nors priklausomybę", - palygino specialistas.

Jis pridūrė, kad ši situacija gali būti susijusi su stipriu prisirišimu ir emociniu ryšiu, atsirandančiu romantiniuose santykiuose.

"Tai sukuria priklausomybės jausmą, dėl kurio santykių pabaiga primena abstinencijos nuo narkotinių medžiagų pojūtį", - aiškino gydytojas.

"Laikas, per kurį smegenys atsigauna po išsiskyrimo, gali skirtis priklausomai nuo žmogaus. Šiam procesui įtakos gali turėti keletas veiksnių, įskaitant santykių trukmę ir intensyvumą, asmens prisirišimą ir jo įveikos mechanizmus", - pažymėjo jis.

Atsižvelgdamas į tai, specialistas pateikė tipišką išsiskyrimo ir emocijų grafiką:

Šokas ir neigimas (1-7 dienos). Iš pradžių smegenis gali ištikti šokas, dėl kurio migdolinis kūnas išskiria streso hormonus, tokius kaip kortizolis ir adrenalinas.

Stiprios emocijos ir sielvartas (2-4 savaitės). Įsigalint išsiskyrimo realybei, smegenyse sumažėja prefrontalinės žievės aktyvumas. Tai kartu su neurotransmiterių (serotonino, dopamino) kiekio pokyčiais apsunkina racionalų mąstymą ir emocijų reguliavimą.

Priėmimas ir supratimas (5-8 savaitės). Smegenys pradeda logiškai apdoroti išsiskyrimą, prefrontalinėje žievėje atkuriamas impulsas, leidžiantis aiškiai matyti situaciją. Streso hormonų ir neuromediatorių lygis taip pat pradeda grįžti į normalią būseną.

Tapatybės atkūrimas (2-3 mėnesiai): šiuo metu išmokstama, kad priėmimas įgalina savirefleksiją. Grįžus prie veiklos, kurioje pirmenybė teikiama logikai, o ne emocijoms, smegenys dabar gali nuspręsti, kaip elgtis toliau. Tuomet galite pradėti atgauti savojo "aš" jausmą.

Atsigavimas ir reinvestavimas (4-6 mėnesiai): Smegenys pradeda prisitaikyti prie naujos realybės ir pereina prie pozityvaus mąstymo. Dabar, ypač užsiimdami veikla, kuri jums teikia džiaugsmo, galite pradėti įsivaizduoti, kaip atrodo laimė santykiuose (arba be jų).

Integracija ir pažanga (nuo 6 mėnesio). Laikui bėgant smegenys integruoja šią patirtį į bendrą gyvenimo supratimą. Prisiminimai apie santykius vis dar gali išlikti, tačiau emocinis krūvis mažėja, todėl galima mąstyti labiau į priekį.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder