Valgymas šiuo paros metu gali padidinti nutukimo riziką

(1)

Mitybos planavimas gali turėti įtakos jūsų sveikatai.

Ekspertai teigia, kad nutukimą lemia kelios bendros priežastys:

Paprasčiausias svorio valdymo principas - subalansuoti su maistu gaunamas kalorijas ir su fiziniu krūviu išeikvojamas kalorijas. 

Suvalgykite daugiau kalorijų, nei sudeginate, ir jūsų svoris didės. Sudeginkite daugiau kalorijų, nei suvalgote, ir jūsų svoris kris.

"Tačiau ši lygtis gali būti apgaulingai paprasta, nes neatsižvelgiama į daugybę veiksnių, kurie turi įtakos tam, ką valgome, kiek sportuojame ir kaip mūsų organizmas perdirba visą šią energiją, - sako Harvardo universiteto T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos ekspertai.

"Nutukimo priežastys yra tokios pat įvairios, kaip ir žmonės, kuriuos jis paveikia", - rašo jie, pažymėdami, kad "paveldimumas nėra lemtis", kai kalbama apie svorį ir sveikatą.

Šie ekspertai teigia, kad "prenatalinė ir ankstyvojo gyvenimo įtaka, netinkama mityba, per didelis televizijos žiūrėjimas, per mažas fizinis aktyvumas ir miegas, maisto ir fizinio aktyvumo aplinka" - visa tai gali turėti įtakos nutukimo išsivystymo tikimybei.

Kontroliuojamame tyrime, paskelbtame spalio 4 d. žurnalo "Cell Metabolism" numeryje, teigiama, kad valgymas vėlesniu paros metu gali padidinti nutukimo riziką.

"Šiame tyrime klausėme: "Ar laikas, kada valgome, turi reikšmės, kai visa kita yra pastovu?". Dr. Nina Vujovič, tyrimo autorė ir Brighamo miego ir cirkadinių sutrikimų skyriaus Medicininės chronobiologijos programos tyrėja, sakė "Science Direct".

"Ir mes nustatėme, kad valgymas keturiomis valandomis vėliau turi didelę reikšmę mūsų alkio lygiui, tam, kaip mes deginame kalorijas po valgio, ir tam, kaip kaupiame riebalus."

Atrodo, kad tai, kada valgote, turi įtakos pagrindiniams alkio hormonams.

Tyrimo metu buvo analizuojami duomenys, surinkti iš 16 tiriamųjų, kurių KMI laikomas arba antsvoriu, arba nutukimu, kai jie laikėsi poros griežtai suplanuotų valgymo planų.

Nors šių dviejų valgymo planų dietos buvo identiškos savo maistine sudėtimi, dalyviams iš pradžių buvo nurodyta valgyti ankstesniu valgymo laiku, o vėliau nurodyta valgyti praėjus keturioms valandoms po to pradinio laiko.

Dalyviai patys pranešė apie savo apetito pokyčius, o tyrėjai paėmė kraujo mėginius, išmatavo jų energijos sąnaudas, nustatė kūno temperatūrą ir paėmė riebalinio audinio mėginius, kad galėtų palyginti bet kokius genų raiškos pokyčius nuo vieno mitybos plano iki kito.

"Protokolų eiliškumas buvo parinktas atsitiktine tvarka, o apsilankymus skyrė 3-12 savaičių laikotarpis", - aiškinama tyrime.

Komanda nustatė, kad valgymas keturiomis valandomis vėliau ypač paveikė du apetitą reguliuojančius hormonus: leptiną, kuris skatina sotumą, ir greliną, kuris skatina alkį.

Kai tiriamieji valgė vėliau, jie taip pat lėčiau degino kalorijas ir pasižymėjo genų raiška, labiau linkusia į riebalų augimą. 

Šios išvados rodo, kad, be sveikos, visaverčiu maistu pagrįstos mitybos ir reguliaraus mankštinimosi, valgymas anksčiau dieną taip pat gali padėti sumažinti nutukimo riziką.

Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), net ir nedidelis svorio sumažėjimas, dėl kurio jūsų svoris sumažėja 5-10 proc. gali pagerinti jūsų sveikatą, nes sumažėja kraujospūdis, cholesterolio kiekis kraujyje ir cukraus kiekis kraujyje.

Nedideli svorio pokyčiai gali turėti įtakos net ir tuo atveju, jei vis dar esate priskiriami antsvorio ar nutukimo kategorijai.

Tačiau CDC teigia, kad geriausia vengti dietų, kurios žada "greitą rezultatą", ir vietoj to per tam tikrą laiką saugiai mažinti svorį.

"Kai bandote numesti svorio, natūralu, kad norite, jog tai įvyktų labai greitai. 

Tačiau žmonės, kuriems svoris mažėja palaipsniui ir tolygiai (apie 1-2 kg per savaitę), yra labiau linkę išlaikyti svorį", - rašo jų ekspertai.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder