Užkandžiai kaip Italijoje: nuo kumpio, keptų daržovių iki tradicinių duonų

Italai mėgsta ne tik kalbėti apie maistą, bet ir daug laiko praleisti prie pietų ar vakarienės stalo. O kiekvienas valgymas pradedamas nuo užkandžių – šioje šalyje užkandžių kultūra itin gaji. Italijoje populiaru ruošti užkandžių lentas, ant kurių puikuojasi sūriai, prie jų patiekiamas džemas, įvairūs itališko stiliaus sumuštinukai, daržovės ar šioje šalyje taip vertinami kumpiai. Pastarieji, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, jau rado vietą ir lietuvių pirkinių krepšeliuose.

 

„Artėjant savaitgaliui dažnas leidžia sau šiek tiek nukrypti nuo įprasto valgiaraščio, pasilepinti pikantiškesniais, gurmaniškesniais užkandžiais ir krepšelius papildo ne tik tradicinėmis lietuviškomis dešromis, bet ir ypatingesnio skonio vytintais kumpiais, iš kurių populiarūs nuo seno Italijoje vertinami Parmos ar prosciutto kumpiai. Taip pat pirkėjų pamėgti yra ir itališki sūriai, ypač mocarela, kuri šiltuoju metu valgoma su pomidorais“, – teigia V. Budrienė.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad Lietuvoje populiarėjant užkandžių kultūra jau seniai tapo itališka tradicija. Italai pietus ar vakarienę visada pradeda nuo užkandžių. Užkandžiai šioje šalyje vadinami „antipasto“, o šis žodis reiškia „prieš valgį“. Kaip byloja istorija, užkandžiai Italijoje kadaise buvo patiekiami tik svarbiems svečiams, tačiau galiausiai tapo labai plačiai paplitusia italų tradicija.

„Užkandžių produktų Italijoje yra gausybė. Žmonės mėgsta kurti skirtingus užkandžių derinius iš įvairių tam metų laikui būdingų ingredientų ir patiekti juos ant medinių lentelių. Šiltuoju laiku užkandžių rinkinius dažniausiai sudaro įvairūs kumpiai, sūris, ikoniški Italijos sumuštinukai – brusketos su užtepėlėmis ir keptos daržovės. Ruošti užkandžius smagu dėl to, kad čia galima pasitelkti fantaziją – jų variantų yra begalė“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Tiesa, užkandžiais italai nepiktnaudžiauja – jų pavalgo „lengvai“. Mat po užkandžių paprastai dar laukia pagrindinis makaronų, mėsos arba žuvies patiekalas, o galiausiai – tipiškos itališkos vakarienės metu dar turi likti vietos ir desertui.

Skirtingi regionai – skirtingi užkandžiai

Italija suskirstyta net į 20 regionų, o kiekvienas regionas turi ne tik jam būdingas tradicijas, tarmę, bet ir jame gaminamus šviežiausius itališkus produktus, autentiškus patiekalus ir, žinoma, užkandžius.

Pavyzdžiui, tarp Šiaurės Italijai būdingų užkandžių rasite „crostini“ – užkandį pagamintą iš nedidėlių, plonų, skrudintų riekelių duonos, paprastai šiaurėje jis patiekiamas su gorgonzolos sūriu. Čia mėgstama duonos arba bulvių gabalėlius mirkyti į lydytą, dar šiltą sūrį. Dar vienas itin mėgstamas šio regiono užkandis – alyvuogės ir vytintas kumpis. Taip pat čia paragausite polentos, tipiško jaukaus patiekalo iš kukurūzų košės. Paprastai ant polentos dedami įvairūs padažai iš sūrio, grybų, daržovių.

Centrinėje Italijos dalyje užkandžiams valgoma balta itališka duona, sūriai, kepti ančiuviai, marinuotos alyvuogės. Taip pat mėgstami yra aranchini – ryžių kukuliai su pomidorų padažu ir mocarela. Šioje Italijos dalyje gyvenantys žmonės siūlo įvairių rūšių daržovių, tokių kaip artišokai, ant grotelių kepta paprika ir baklažanai ar cukinijos.

Tuo tarpu Pietų Italijoje vyrauja jūros gėrybės. Jas valgyti ypač mėgstama vasarą. Pietų Italijoje užkandžiams patiekiamas ir sūris buratta, kepta mocarela, įvairiausios daržovės. Taip pat į kišą su makaronais panašus užkandis frittatina di pasta. Na, o vienas mėgstamiausių šio regiono užkandžių – itališka duona focaccia barese – tai picos duona, papuošta vyšniniais pomidorais ir alyvuogėmis. Vietiniai šį užkandį dažnai mėgsta neštis ir juo užkandžiauti prie jūros.

„Iki“ maisto ekspertė siūlo ir kelis itališko užkandžio crostini receptus, kurie ne tik praturtins užkandžių stalą, bet ir yra itin lengvai paruošiami.

Crostini su keptais pomidorais

Jums reikės:

Plonai supjaustytų ciabatta duonos gabalėlių

1 česnako skiltelės

Kelių pomidorų

Alyvuogių aliejaus

Žiupsnelis druskos

Saujelė baziliko lapelių

Pagaminimas:

Visų pirma iki 200 laipsnių įkaitinkite orkaitę ir ant grotelių sudėliokite supjaustytą duoną. Ją kelias minutes paskrudinkite iš abiejų pusių. Vėliau duoną išimkite iš orkaitės, sudėliokite į lėkštes ir įtrinkite skiltele česnako. Tuomet įkaitinkite keptuvę, į ją įpilkite lašelį alyvuogių aliejaus ir kelias minutes pakepinkite pomidorus. Tuomet juos sudėkite ant duonos riekelių ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska ir baziliko lapeliais ir patiekite.

Crostini su grybais

Jums reikės:

Plonai supjaustytų ciabatta duonos gabalėlių

1 česnako skiltelės

Alyvuogių aliejaus

Mėgstamų grybų

Kelių šaukštų sviesto

2 vidutinio dydžio česnakų

1 arbatinis šaukštelis kapotų čiobrelių

3 šaukštai vandens

Druska ir šviežiai malti pipirai

Mėgstamo smulkinto sūrio

1 valgomasis šaukštas smulkintų petražolių

Pagaminimas:

Visų pirma iki 200 laipsnių įkaitinkite orkaitę ir ant grotelių sudėliokite supjaustytą duoną. Ją kelias minutes paskrudinkite iš abiejų pusių. Vėliau duoną išimkite iš orkaitės, sudėliokite į lėkštes ir įtrinkite skiltele česnako. Tuomet įkaitinkite keptuvę, į ją įdėkite šiek tiek sviesto, kai šis ištirps ir paruduos įpikite kelis lašus alyvuogių aliejaus ir į keptuvę sudėkite griežinėliais supjaustytus grybus. Juos kelias minutes pakepkite kol taip pat paruduos.

Vėliau sudėkite smulkintus česnakus, čiobrelius, įpilkite kelis šaukštelius vandens ir dar viską kelias minutes patroškinkite. Prieš grybus nuimant nuo ugnies – pagardinkite druska ir pipirais. Tuomet paruoštus grybus sudėkite ant skrebučių, ant viršaus užbarstykite sutarkuoto sūrio ir viską dar kelias minutes pakepkite orkaitėje, tol, kol sūris išsilydys. Skanaus!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder