Trys ingredientai, bet šimtmečius siekianti kulinarinė tradicija: štai, ko dar nežinojote apie šį gerai žinomą švenčių produktą

Nei vienas šventinis lietuviškas stalas neįsivaizduojamas bent be saujos kūčiukų – tokia tradicija siekia net tuos laikus, kai Lietuvoje vietoje Kūčių ir Kalėdų buvo švenčiama saulėgrįžos šventė.

 

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu išaugę kūčiukų pardavimai rodo, kad ši tradicija nežada artimiausiu metu apleisti nei vieno lietuviškų vaišių stalo.

O pigiai jų įsigyti verta šį savaitgalį (gruodžio 14–17 d.) „Rimi“ parduotuvių terminaluose ar mobilioje aplikacijoje aktyvavus 40 proc. nuolaidų kuponą.

Taip pat iš anksto pasirūpinus kūčiukais tikrai sutaupysite: jau dabar verta ruoštis būsimoms vaišėms ir išmėginti kūčiukų tinginio receptą.

Ilgametė kulinarinė tradicija ir simbolika

Kūčiukai – ne tik šventinio stalo užkandis: prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pabrėžia, kad pirmiausia kūčiukai ant stalo buvo dedami dėl savo ypatingos simbolikos ir noro palinkėti gerų dalykų naujiems metams.

„Kūčiukų ištakos siekia ikikrikščioniškas žiemos saulėgrįžos šventes Lietuvoje. Atėjus krikščionybei, šios tradicijos išsivystė ir susiliejo su Kalėdų šventėmis.

Mažų, apvalių formų kūčiukai greičiausiai simbolizavo gausaus derliaus ir klestėjimo ateinančiais metais viltį.

Be to, tai – ne tik skanus užkandis, bet ir pasižymintys ypatinga simbolika. Manoma, kad jų nedidelis dydis reiškia palaiminimų ir sėkmės gausą, kurios tikimasi ateinančiais metais“, – pasakoja O. Suchočeva.

Receptas, atkeliavęs iš nepritekliaus laikų

Ekspertės žiniomis, tai, jog tradicinis kūčiukų receptas yra gana paprastas, atspindi istoriškai susiklosčiusį išteklių trūkumą žiemos mėnesiais:

„Pagrindiniai ingredientai yra kvietiniai miltai, vanduo ir kartais šiek tiek cukraus. Aromatui suteikti paprastai dedama aguonų, o tešlai pasaldinti naudojamas medus.“

O. Suchočeva priduria, jog nepaisant paprastų ingredientų ir nesudėtingo pagaminimo, kūčiukų gamybos procesas vis vien turėtų pasižymėti išskirtiniu kruopštumu.

„Kūčiukai gaminami kruopščiai: nedideli tešlos gabalėliai sukočiojami į virvutę ir supjaustomi į mažus gabaliukus, kurie vėliau gali būti suvoliojami į mažus rutuliukus, tad tikrai kiekvienas kūčiukas gali pareikalauti tam tikro meistriškumo.

Tuomet tešlos rutuliukai kepami, kol įgauna auksinę spalvą ir tampa maloniai traškūs. Šeimose gali būti savų, iš kartos į kartą perduodamų gamybos būdų, kurie suteikia kūčiukams išskirtinį savitos tradicijos atspalvį“, – įsitikinusi tinklo ekspertė.

Aukštos kokybės kūčiukams – svarbi ir pakuotė

O. Suchočeva pažymi, jog renkantis aukštos kokybės kūčiukus vertėtų atsižvelgti į jų šviežumą, sudedamąsias dalis, tekstūrą, išvaizdą, kvapą ir net įpakavimą.

„Rinkitės šviežiai pagamintus kūčiukus, nes tai lemia geresnį skonį ir tekstūrą. Patikrinkite ant pakuotės nurodytą pagaminimo arba galiojimo datą, kad įsitikintumėte, jog gaunate šviežų produktą.

Taip pat tradicinių kūčiukų sudėtyje turėtų būti paprastų ingredientų, pavyzdžiui, kvietinių miltų, vandens, cukraus ir galbūt aguonų ar medaus. Be to, kokybiški kūčiukai turėtų būti traškūs, bet ne per kieti.

O jų kvapas – malonus, atskleidžiantis natūralius ingredientus, naudojamus juos gaminant. Žinoma, nepamirškite įvertinti ir pakuotės: ar ji tinkamai uždaryta ir apsaugota nuo drėgmės. Gerai uždaryta pakuotė padeda išlaikyti šviežumą“, – vardija specialistė.

Kūčiukų tinginys

Tinginiui reikės:

  • 400 g kūčiukų;
  • 480 g šokolado;
  • 240 ml riebios grietinėlės;
  • 60 g sviesto;
  • Šiek tiek cukraus pudros (nebūtina).

Gaminimo eiga:

  1. Į didelį, tvirtą maišelį sudėkite kūčiukus ir kočėlu suskaldykite į mažus gabalėlius.
  2. Puode arba mikrobangų krosnelėje pašildykite grietinėlę.
  3. Šokoladą susmulkinkite ir sudėkite į didelį dubenį bei užpilkite karšta grietinėle.
  4. Sviestą supjaustykite mažais kubeliais ir sudėkite į dubenį.
  5. Palaukite kelias minutes ir pradėkite maišyti šokoladą.
  6. Kai šokoladas taps vientisos šilkinės konsistencijos, sudėkite smulkintus kūčiukus bei masę išmaišykite.
  7. Ant lygaus paviršiaus padėkite didelį maistinės plėvelės gabalą ir ant jo supilkite šokolado mišinį.
  8. Maistinę plėvelę stipriai apvyniokite aplink šokolado masę (jei norite, kad tinginys būtų tvirtesnis, galite apvynioti antrą maistinės plėvelės sluoksnį). Baigdami suriškite abu galus.
  9. Tinginį palaikykite šaldytuve bent 4 valandas. Praėjus šiam laikui nuimkite plastikinę plėvelę ir apvoliokite tinginį cukraus pudroje.

Skanaus!

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder