Trūksta idėjų moksleivių pusryčiams? Pasigaminkit juos išvakarėse – sutaupysite laiko, nervų ir pinigų

Kam ryte netrūksta laiko, o ypač, kai reikia į mokyklą suruošti ir vaikus? Pagudraukite ir pusryčius pasiruoškite iš vakaro – juos pasigaminti bus labai paprasta, reikės nebrangių ingredientų, o ryte turėsite daugiau laiko ramiai išgerti kavos puodelį. Prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi 3 idėjomis, kurios tikrai pavyks kiekvienam.

Sveikiau maitintis rudenį – visai nesunku

Nors rugsėjis dar lepina vasariškai šiltais orais, dažnam vis labiau norisi sotesnių patiekalų. Keičiasi ir dienos rutina: prabėgus nerūpestingų atostogų sezonui, grįžtama prie gausesnių ir ankstyvesnių pusryčių – kad energijos pakaktų dienai mokykloje ar darbe.

„Tokius pokyčius išduoda ir pirkėjų įpročiai. Štai jeigu kiaušiniai yra neatsiejama krepšelio dalis ištisus metus, tai košių, kruopų daugiau perkama prasidėjus vėsesniems orams.

Įkvėpimo pirkėjai atranda ir skirtingų sezoninių gėrybių privalumuose. Pavyzdžiui, rudenį obuolių, kriaušių, slyvų pardavimai pasiekia piką – šie vaisiai būna ne tik sveikas užkandis, bet ir puikiai dera pusryčių patiekaluose“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Kad dienos pradžia užduotų tinkamą toną, pasirūpinkite, kad pirmasis dienos maistas būtų ne tik skanus, bet ir naudingas organizmui. G. Urbonavičiūtė siūlo vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis:

Venkite pusryčiams valgyti per daug rafinuoto cukraus, pavyzdžiui, pyragaičių ir sausainių.

Į savo mitybą įtraukite gerų angliavandenių ir skaidulinių medžiagų šaltinių, pavyzdžiui, viso grūdo duonos, avižinių dribsnių ar bolivinių balandų.

Įtraukite gerų baltymų šaltinių. Šaltą mėsą ir dešras pakeiskite kiaušiniais, jogurtu, pienu, rikota, varške ir šviežiu sūriu.

Įtraukite gerų riebalų šaltinių, pavyzdžiui, avokadų ir riešutų. Tai taip pat gali būti kiaušiniai arba jogurtas.

Išmokite gerti nesaldintą kavą, nes kuo mažiau cukraus pusryčiuose, tuo geriau. Karčios kavos skoniui pagardinti galite pridėti, pavyzdžiui, cinamono, kardamono ar vanilės.

Vaisių kokteiliams, blynams, jogurtams stenkitės naudoti saldžius vaisius, pavyzdžiui, bananus, papajas, braškes ir pan.

Valgant baltą duoną ir miltinius gaminius, į patiekalą taip pat verta įtraukti baltymų šaltinių, pavyzdžiui, baltą sūrį arba kiaušinienę.

Nesiteisinkite, kad neturite laiko pusryčiauti. Jogurtas su avižiniais dribsniais, „chia“ sėklomis ir šviežiais vaisiais yra tikrai greitai paruošiamas patiekalas.

Jei ketinate gerti sultis, rinkitės natūralias, be konservantų ir cukraus.

Pusryčius geriausia suvalgyti per valandą nuo prabudimo.

Valgyti ir sveikai, ir nesugaišti daug laiko ryte pusryčių paruošimui – misija tikrai įmanoma. Išbandykite kelias idėjas, kurias įvertins ir vaikai:

Naktiniai avižiniai dribsniai

„Avižiniai dribsniai – idealus sprendimas žmonėms, kurie rytais neturi laiko ar noro ruošti sveikų pusryčių. Palikti per naktį jie patys „pasiruoš“ – tokiems pusryčiams reikės minimaliai darbo, tačiau jie bus skanūs, sotūs ir subalansuoti“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Kaip juos paruošti? Paprasčiau nei paprasta: vakare viską sumaišykite ir įdėkite į šaldytuvą visai nakčiai. Ryte pusryčius teliks papildyti šviežiais priedais, tokiais kaip vaisiai ar riešutai, ir jau galėsite skanauti. Jeigu pageidaujate šiltų pusryčių, tereikės įpilti šlakelį skysčio ir pašildyti ant viryklės.

Išbandykite: „obuolių pyragą“ stiklainyje. Reikės: ½ puodelio avižinių dribsnių, 1 šaukšto „chia“ (šalavijo) sėklų, ½ puodelio vanilinio sojų pieno, 1 šaukštelio klevų sirupo arba medaus, ¼ šaukštelio cinamono, ¼ supjaustyto obuolio, 1 šaukšto smulkintų graikinių riešutų

Į nedidelį stiklainį sudėkite visus ingredientus (išskyrus riešutus) išvardyta tvarka ir įdėkite į šaldytuvą per naktį. Ryte pusryčiai jau paruošti – juos sumaišykite ir tada apibarstykite graikiniais riešutais. Jeigu norite šilto maisto, prieš dedant riešutus įpilkite dar šlakelį pieno ir stiklainio turinį pašildykite nedideliame puode.

„Chia“ (šalavijo) sėklų pudingai

Tokio pudingo principas lygiai toks pat, kaip ir naktinių avižinių dribsnių – piene pernakt išmirkusios sėklos virš minkšta malonia tekstūra, kurią teliks pagardinti pasirinktais priedais – pavyzdžiui, vaisiais, uogomis, riešutais arba šaukštu uogienės, o gal riešutų sviesto.

Išbandykite: pudingą su riešutiniu sviestu. Reikės: 1 puodelio migdolų gėrimo ar įprasto pieno, 3 šaukštų „chia“ sėklų, 1 šaukšto klevų sirupo arba medaus, 2 šaukštų žemės riešutų sviesto, ¼ arbatinio šaukštelio vanilės. Papildomai: dar šiek tiek riešutų sviesto, šokolado gabalėlių, riešutų, uogų ar banano griežinėlių.

Sumaišykite migdolų pieną, šalavijų sėklas, klevų sirupą arba medų, žemės riešutų sviestą ir vanilę. Gali pradžioje būti kiek sudėtinga, nes riešutinis sviestas linkęs sulipti, tačiau maišykite tol, kol jis pasiskirstys.

Leiskite mišiniui penkias minutes pastovėti, tuomet dar kartą sumaišykite, kad pašalintumėte sėklų gumulėlius. Dėkite į šaldytuvą pernakt, kad sustingtų. Ryte pagardinkite pasirinktais priedais – ir mėgaukitės.

Fritata, kuri iškepama dar išvakarėse

Frittata – tai itališkas patiekalas iš kiaušinių, kurį galima kažkiek palyginti su omletu arba kišą be tešlos. Šis sotus gardus pusryčiams tinkantis kepinys praturtintas papildomais ingredientais, pavyzdžiui, mėsa, sūriais arba daržovėmis.

„Tokių pusryčių privalumai – net keli. Visų pirma, galite išnaudoti sezonines daržoves, kurių gausybė jau džiugina akis ir gomurį, receptą lengvai galite adaptuoti pagal tai, ką vaikas mėgsta – galbūt, pavyzdžiui, jis yra raudonųjų paprikų gerbėjas? Drąsiai dėkite ir jų į kiaušinio plakinį.

Įdirbio reikės visai nedaug: visi ingredientai tiesiog sudedami į kepimo indą ir pašaunami į orkaitę. O idealu tai, kad fritatą galima pasigaminti iš anksto, tuomet atskirus kvadratėlius pašildyti mikrobangų krosnelėje. Tuo tarpu šali jie puikiai tiks ir į priešpiečių dėžutę“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Išbandykite: fritatą su špinatais, pomidorais ir feta

Reikės: sviestas kepimo indui patepti, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, kekės vyšninių pomidorų, 1 ryšulėlio plonais griežinėliais supjaustytų svogūnų laiškų, 3-4 puodelių mažųjų špinatų lapų, ½ puodelio pieno, ½ puodelio grietinės, 12 kiaušinių, druskos, pipirų, 1 puodelio trupinto fetos sūrio, 3 šaukštų smulkintų šviežių petražolių.

Gaminame: įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Paruoškite daržoves: įkaitinkite alyvuogių aliejų didelėje keptuvėje, sudėkite pomidorus ir, dažnai maišant, kepkite 2 minutes arba kol jie suminkštės, bet dar nesubyrės. Perkelkite į atskirą indą ir atidėkite į šalį.

Tuomet į keptuvę suberkite svogūnus ir kepkite apie 1 minutę. Įmaišykite špinatus ir šiek tiek druskos. Dažnai maišydami kepkite, kol špinatai sukris. Nuimkite keptuvę nuo ugnies ir kelias minutes atvėsinkite. Įmaišykite sutrupintą fetos sūrį.

Suplakite kiaušinių mišinį: dideliame dubenyje pamažu suplakite pieną su grietine iki vientisos masės. Įmaišykite kiaušinius, ½ arbatinio šaukštelio druskos ir pipirų.

Į kepimo indą sudėkite špinatus, o ant viršaus supilkite kiaušinių masę. Ant kiaušinių išbarstykite pomidorus ir pabarstykite petražolėmis. Kepkite 40-45 min. arba kol kiaušiniai apskrus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder