Superdaržovė - smidrai: kepkite ant grilio, gardinkite salotas ar valgykite žalius (receptas)

(1)

Maistingieji smidrai šiuo metu yra pačiame sezono įkarštyje. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė smidrus vadina viena superdaržovių ir pasakoja, kokią naudą sveikatai turi šis augalas.

Superdaržove tituluojami smidrai

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė skatina nepamiršti daržovių įtraukti į mitybos racioną būtent tada, kai prasideda jų sezonas.

Kaip tik dabar Lietuvoje yra smidrų metas. Anot gydytojos dietologės, šis augalas patenka į pasaulio sveikatai palankiausių daržovių sąrašą ir pasižymi išskirtinėmis savybėmis.

„Smidruose gausu folio rūgšties, reikalingos baltymų sintezei ir rekomenduojamos nėščiosioms bei maitinančioms mamoms. Tai pat juose yra vitaminų A, C, K ir E bei B grupės vitaminų, įvairių mineralinių medžiagų: geležies, magnio, kalio, kalcio, seleno, cinko, mangano.

Ši daržovė įvardijama ir kaip puikus skaidulų šaltinis. Smidruose yra ir tokių medžiagų, kurios juos daro išskirtiniais, pavyzdžiui, saponinų, kurie pasižymi cholesterolį mažinančiu efektu.

Tai – mažai kaloringa ir daugybę sveikatai naudingų maistinių medžiagų turinti daržovė, todėl sezono metu ja vertėtų papildyti valgiaraštį“, – teigia E. Gavelienė.

Be to, smidrai priskiriami daržovėms, turinčioms ženklų antioksidacinį poveikį, o tai svarbu širdies kraujagyslių sistemai bei ligoms, susijusioms su lėtiniu uždegimu, pavyzdžiui, cukriniu diabetu ar nutukimu.

„Reguliarus smidrų vartojimas padeda kontroliuoti ir cukraus kiekį kraujyje. Tai dar viena priežastis įtraukti šią daržovę į sergančiųjų diabetu ar norinčių šios ligos išvengti racioną“, – pabrėžia sveikatai palankios mitybos žinovė.

„Prieskoniais, česnaku ir citrinų sultimis pagardintus smidrus daugelis kepa ant grilio ir skanauja, kaip garnyrą arba deda į šviežias salotas. Taip pat galima valgyti ir termiškai neapdorotus smidrus. Šalia juostelėmis pjaustytų morkų, agurkų ar salierų jie puikiai tiks užkandžiauti su humusu“, – rekomenduoja O. Suchočeva.

Anot ekspertės, gaminant smidrų svarbiausia per daug neperkepti ir nepervirti: „Smidrai turi būti minkšti, tačiau tuo pačiu neprarasti ir traškumo, būtent tada jie bus skaniausi ir turės malonią tekstūrą.

Gaminant vertėtų atskirti sumedėjusią smidrų stiebelių dalį nuo valgomos ir ją pašalinti. Kietąją smidrų stiebų dalį vėliau galima panaudoti, verdant daržovių sultinį.“

Kaip ilgiau išlaikyti šviežius?

Verta žinoti, kad smidrai skonį geriausiai išlaikys ne tik tinkamai ruošiami, bet ir laikomi. Namuose specialistė juos pataria įdėti į specialų daržovių stalčių šaldytuve, kad nevystų ir nepadėtų medėti.

„Smidrams svarbi drėgmė, todėl jų stiebelius geriausia apvynioti drėgnu popieriniu rankšluosčiu, sudėti į sandarų maišelį ir laikyti vėsiai šaldytuve. Kitas būdas – pamerkti juos į stiklainį su 2–3 cm vandens bei viršūnes uždengti maišeliu“, – patarimais dalijasi O. Suchočeva.

Vasaros vakarus „Rimi“ kulinarai kviečia praleisti jaukiai namų terasoje ar gamtoje su skirtingų patiekalų idėjomis. Šį kartą jie rekomenduoja ant grilio išsikepti sultingą lašišą ir smidrus, o šalia jų patiekti mėgstamų žalumynų, šviežių bulvių bei gaivaus ikrų padažo.

Ant grotelių kepta lašiša su baltųjų smidrų salotomis ir ikrų padažu

Lašišai ir salotoms reikės:

600 g lašišų filė;

8 vnt. baltųjų smidrų (tinka ir žalieji);

1 vnt. agurko;

300 g ropinio kopūsto;

1 ryšulėlio krapų;

1 vnt. citrinos;

3 šaukštų alyvuogių aliejaus;

Keleto bulvių;

Žalumynų pagal skonį;

Druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį.

Ikrų padažui reikės:

200 ml riebios grietinės;

80 g ikrų;

1 vnt. citrinos žievelės.

Gaminimo eiga:

Kruopščiai nulupkite smidrus ir nupjaukite apatinę jų dalį.

Pasigaminkite salotas. Nuskuskite agurką ir ropinį kopūstą, plonai juos supjaustykite sūrio peiliu ar bulvių skustuku.

Susmulkinkite krapus.

Nutarkuokite viršutinį citrinos žievelės sluoksnį ir išspauskite sultis (žievelė naudojama ikrų padažui).

Sumaišykite citrinų sultis, alyvuogių aliejų ir krapus.

Suberkite ropinį kopūstą ir agurką, pagardinkite druska ir pipirais.

Pasigaminkite ikrų padažą. Sumaišykite riebią grietinę, ikrus ir citrinos žievelę. Pagardinkite druska ir pipirais.

Kepkite lašišą ir smidrus ant tiesioginės kaitros.

Patiekite lašišą su smidrais, salotomis, ikrų padažu ir bulvėmis.

Papuošimui užbarstykite žalumynų.

Skanaus!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder