Sėkmės kaina: kiek esate pasirengę už ją sumokėti?

Dauguma klausia savęs, kaip tapti sėkmingesniam, kaip realizuoti visą savo potencialą. Ir kiekvienas šią užduotį supranta savaip. Vienas trokšta didelio pelno iš verslo, kitam reikia padaryti karjerą ar išgarsėti, trečia nori ištekėti, pagimdyti vaikų, turėti savo namus.

Iš ko susideda sėkmė?

Ne kiekvienas pasiekimas yra sėkmė. Pastarajai būdingos trys ypatybės.

1. Sėkmė yra tai, ką patys suplanavome, mūsų svajonių išsipildymas arba mūsų planų realizavimas. Ne svetimų, o mūsų!

Žinoma, mes galime darbuotis ir dėl bendro rezultato, bet jeigu jame nematome nieko savo, tai veikiausiai žiūrėsime į jį kaip į savo pagalbą kitam (šefui ar kolektyvui), kaip į gerai įvykdytą užduotį, bet ne kaip į asmeninę sėkmę.

2. Sėkmė skiriasi nuo laimingo atsitiktinumo ir pasisekimo.

Sėkme laikome tai, kas pasiekta mūsų pastangomis, apskaičiavimais, triūsu. Psichologai mini tokį subtilų dėsnį: „Kuo daugiau darbo ir laiko man tai kainavo, tuo didesnė bus man subjektyvioji rezultato vertė“.

3. Sėkmė būtent man, ir tai yra trečioji jos ypatybė. Sėkmė yra labai subjektyvus dalykas: tai, kas man yra sėkmė, kitam gali būti nesėkmė.

Ar bus rezultatas sėkmė, nustatau aš pats. Psichologas Ericas Bernas manė, kad tarp žmonių yra nugalėtojų, nenugalėtojų ir nevykėlių.

Jo kriterijus yra toks: kiekvienas gyvenime kelia sau uždavinius, svarsto, kaip tapti sėkmingesniam.

Remiantis tuo, gyvenimo pabaigoje galima suvesti sąskaitas ir nustatyti, ar jis pasiekė tai, ko troško. Jeigu taip, tai jis – nugalėtojas.

Jeigu norėjo, kaip geriau, o išėjo, kaip visada – nevykėlis.

Jei žmogus norėjo, bet nepriėjo iki tikslo, sustojo pusiaukelėje arba už kelių žingsnių nuo jo – nenugalėjęs. Pagal šią teoriją žmogus, kuris norėjo tapti prezidentu, o tapo premjeru , bus tik nenugalėjęs.

O tas, kuris svajojo išauginti tris vaikus ir tai padarė, – nugalėtojas.

Sėkmės dėsniai

Viena iš svarbiausių akivaizdžių tiesų yra tai, kad žmogus negali garantuoti šimtaprocentinės sėkmės. Kol mes kažką darome, negalime būti dėl nieko tikri.

Tik pusė sėkmės priklauso nuo mūsų pastangų ir sugebėjimų.

Antroji tiesa, kurios nepripažįsta aukštos savivertės asmenys: sėkmė yra nepavaldi žmogaus valiai. Dalykiniuose santykiuose net užsiminti apie tai laikoma blogu išsiauklėjimu.

Ne visiems užtenka drąsos pripažinti, kad žmogus nėra šio pasaulio kūrėjas. Mes galime tik tikėtis palankaus vėjo ir pasisekimo.

Atvirkštinė sėkmės pusė

Ar sugebėsiu aš? Kaip aukštai užkelta mano kartelė? Ar pasieksiu savo galimybių ribą? Kitaip tariant, svarbus yra asmeninis efektyvumas, kurį žmogus nuolat tikrina, jeigu rimtai žiūri į save ir savo gyvenimą.

Užduoties „tapti sėkmingesniam“ vykdymas reiškia, kad mes ne tik priėmėme iššūkį, bet ir jaučiamės pajėgūs jį įvykdyti.

Jeigu negalime realizuoti savo projektų, jaučiamės blogai. Taip blogai, kad jaučiame stiprų greitos ir ryškios sėkmės poreikį.

Kai kuriems žmonėms, seniai neišgyvenantiems sėkmės, šis poreikis išsivysto į „stebuklo laukimo“ fenomeną. Jie nebepasitiki savimi, mano, kad likimas juos skriaudžia, ir tikisi, kad įvyks stebuklas.

Gali net ryžtis avantiūrai, nes nustoja realistiškai vertinti situaciją, arba nukenčia nuo apgavikų.

Tokie žmonės nebemoka savęs adekvačiai vertinti. Jų savivertę palaiko išoriniai sėkmės atributai: pareigos, automobilio markė, įtakingos pažintys.

Tokie žmonės ateina pas geriausią psichoterapeutą su savo problema, juk jie jaučiasi verti paties geriausio.

Sėkmingas pacientas

Štai jis – respektabilus, ambicingas, neretai ciniškas žmogus su pinigais. Jis kalba apie tuštumą, krizę, depresiją. Kartais tai pateikia kaip vidutinio amžiaus krizę. Jis sau jau viską įrodęs, o ką daryti toliau – nežino.

Tokie žmonės santūriai reiškia jausmus, todėl jų mėgstamas žodis – „diskomfortas“. Dirba daug, o azarto jau nebejaučia. Kiti jį laiko padoriu ir griežtu vadovu. Tačiau tai, kas išoriškai atrodo kaip jo charizma, vidujai yra sunki našta: jam reikia pateisinti lūkesčius, spinduliuoti entuziazmą ir pasitikėjimą savimi, palaikyti savo įvaizdį.

Tie žmonės turi daug, bet jiems trūksta laimės jausmo. Jiems ne iškart pavyksta prisipažinti, kad nuolat jaučia nerimą dėl nesėkmių, kurių sau nebegali leisti. Auga stresas ir įtampa.

Juos kankina nepasitikėjimas dėl savo padėties: kad gali tapti tuščia vieta, praradę postą, gali prarasti turtą, mylimą moterį. Specifinis apsauginis mechanizmas, maskuojantis šį nepasitikėjimą būna visiškos kontrolės poreikis.

Kaip tapti sėkmingam? Ir išlikti savimi?

Pirmiausia pabandykite pakeisti savo požiūrį į sėkmę. Sutikite, kad egzistuoja jėgos, kurios nepavaldžios niekam. Nepalankios aplinkybės gali paversti idealiai parengtą projektą visišku krachu.

Kaip mūsų valia ir nuo mūsų nepriklausomos jėgos susijungia į palankias aplinkybes , yra stebuklas. Mes negalime to ne tik pakeisti, bet ir suprasti.

Kaip tapti sėkmingam ir neprarasti laisvės? Sėkmė priklauso tai pačiai nuostabiai gyvenimo pusei kaip ir džiaugsmas, laimė, vaikų ir anūkų dėkingumas ir tas gilus išsipildymo jausmas, rašo portalas „Psychologies“.

Tačiau link jo veda slidus kelias.

Siekdamas būtinai patirti orgazmą, žmogus jį blokuoja.

Tvirtai nusprendęs linksmintis šį vakarą, žmogus atrodys įsitempęs.

Tas pats ir su sėkme: kad ji taptų natūraliu mūsų gyvenimo rezultatu, mes turime skirti dėmesį kai kam svarbesniam – mūsų gyvenimo prasmei.

Ir tada galėsime sau leisti būti patenkintiems savimi, pateisinti ir gerbti save, net jeigu nepasieksime sėkmės.

Juk mes gerai padirbėjome dėl tos vertybės, kuriai tarnaujame visą gyvenimą.

alfa.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder