Psichologė Genovaitė Petronienė kalba apie moksleivių patirtus iššūkius bei pataria, kokios priemonės geriausiai padeda pamiršti brandos egzaminų išbandymus. Viena jų – kelionės.
Patyrė socialinių santykių badą
Mokymosi procesui persikėlus iš mokyklos suolo prie ekranų, mažėjo ne tik moksleivių fizinis aktyvumas, bet ir blogėjo socialiniai įgūdžiai.
„Moksleiviai išgyveno tarsi socialinių santykių badą – jie negalėjo gyvai bendrauti su bendraklasiais, pajusti bendrystės, sveikos konkurencijos, mokytis ir turtėti vieni iš kitų.
Visas jų pasaulis tapo skurdesnis, o tai skatino apatijos, bejėgiškumo, užsidarymo savyje jausmus“, – sako G. Petronienė.
Ji taip pat akcentuoja, kad dėl ilgo žiūrėjimo į kompiuterių ekranus krito ir dėmesio koncentracija, visi tarsi užsidarė ir pradėjo gyventi sau.
Todėl, karantinui laisvėjant, itin svarbu atgauti tiek fizinę energiją, tiek daugiau bendrauti bei praturtinti vidinį pasaulį.
Stresą padeda įveikti nauja veikla
Dvyliktokams, psichologiškai neatsigavusiems po nuotolinių mokslo metų, teko dar vienas išbandymas – egzaminų sesija. Stresas ir baimė dėl blogų įvertinimų skatina jaustis taip, lyg prarandama savo gyvenimo kontrolė.
„Po egzaminų sesijos dvyliktokams būtinai reikia pakeisti aplinką, užsiimti nauja veikla, visiškai priešinga, nei buvo iki tol.
Jei nerimą kelia sėdėjimas prie ekranų ir rezultatų laukimas, savijautą pakeis aktyvi veikla, grynas oras, gyvas bendravimas.
Tam idealiai tinka kelionės“, – teigia G. Petronienė.
Atostogų užsienyje metu gauname daug vizualinės informacijos, auga fizinis aktyvumas, bendraujama su kompanionais – tai itin padeda atitolti nuo rūpesčių, pailsėti ir kurti naujus gyvenimo planus.
O tiems, kurie kelionės į užsienį dar nesuplanavo, psichologė rekomenduoja leistis bent į dviračių žygį, kuris taip pat praturtins įspūdžiais ir atitrauks nuo minčių apie mokslus.
Kelionėms renkasi šiltuosius kraštus
Tai, kad po brandos egzaminų maratono dvyliktokai traukia pailsėti į užsienį, patvirtina ir kelionių organizatoriai. Jie pastebi, kad tokį aktyvumą skatina Europos Sąjungoje galiojantis skaitmeninis COVID skiepų pažymėjimas.
„Didžioji dauguma abiturientų jau paskiepyti COVID-19 vakcina, tad jiems netaikomi jokie apribojimai.
Dažniausiai savo poilsiui moksleiviai renkasi pietų kryptis, kur galima pasilepinti saule, jūra, o kelionės neatsieina visų santaupų, – Kretos, Rodo salas, Bulgariją bei Turkiją“, – vardija Inga Aukštuolytė, tarptautinio kelionių organizatoriaus ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė.
Vieni ieško ramaus poilsio, kiti – nuotykių
Ilgus mėnesius leidę prie išmaniųjų įrenginių ekranų ir išvargę po egzaminų maratono, dvyliktokai bent atostogų metu nori užmiršti visus mokslų iššūkius bei pasikrauti naujų jėgų artėjančioms studijoms.
„Atostogos visiems asocijuojasi su maloniais potyriais, jos laukiamos ir planuojamos iš anksto, todėl, jau įsigijus bilietus, pradedama laukti jaudinančių emocijų, kurios neatsiejamos nuo poilsio užsienyje.
Kelionės dvyliktokams – tarsi būdas vėl sugrįžti į normalų gyvenimo ritmą, įrodyti sau, kad jie yra savo laisvalaikio planuotojai, tai galimybė susigrąžinti gyvenimo kontrolę. Juk tik nuo jų priklauso kelionės eiga ir patirti įspūdžiai“, – sako kelionių ekspertė.
I. Aukštuolytės teigimu, nedidelės, 4–6 dvyliktokų, kompanijos suplanuoja savaitės trukmės keliones, juos labiau vilioja aktyvus poilsis.
Todėl jie mielai renkasi miesto tipo viešbučius, išsinuomoja automobilius ar motorolerius ir keliaudami susipažįsta su šalies kultūra, atranda gražiausias lankytinas vietas.
Pagrindinis jų pasirinkimas – Graikijos salos ir Peloponeso regionas, Bulgarija, Turkijos kurortas Bodrumas.
Didesnės dvyliktokų grupės renkasi trumpesnės trukmės atostogas, dažnai jie išvyksta savaitgaliui ar 3–4 nakvynėms.
„Šiuos keliautojus labiau vilioja nerūpestingas, komfortiškas poilsis prie jūros. Todėl jie renkasi 4–5* viešbučius ant jūros kranto su „viskas įskaičiuota“ programa bei nesibaigiančiomis pramogomis.
Pagrindinės jų kryptys – Rodas, Kreta, Bulgarija, Turkijos kurortai: Antalija, Alanija, – pristato atstovė bei priduria, kad tokį pasirinkimą lemia ir patogūs tiesioginiai skrydžiai šiomis kryptimis. – Į Turkiją lėktuvai kyla kiekvieną dieną, tad patogu susiplanuoti įvairios trukmės atostogas, o skrydžiai į Bulgariją ir Graikiją organizuojami keli per savaitę, tai taip pat leidžia lanksčiai planuoti poilsį.“
Rašyti komentarą