Psichologas apie laiko sau svarbą: kartais reikia tiesiog būti, o ne ką nors daryti

Naujausio tyrimo duomenimis, norint gerai jaustis namuose, 38 proc. Lietuvos gyventojų svarbu turėti galimybę pabūti vienumoje. 

Kas trečias apklaustasis teigia, kad pakankamas privatumo lygis namuose jiems leidžia nurimti ir atsipalaiduoti. Deja, tuo gali pasidžiaugti ne visi, ypač kai būstu tenka dalintis su kitais žmonėmis.

Psichologas aiškina, kodėl taip svarbu skirti laiko sau ir kaip rasti tam vietos, jei namuose gyvenate ne vieni.

„Kasmet atliekamas tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad 22 proc. žmonių patiria džiaugsmą, leisdami laiką vienumoje. Kita vertus, 18 proc. apklaustųjų tvirtina, kad daugiausia pasitenkinimo jiems teikia buvimas su mylimais žmonėmis.

Tad poreikis bendrauti ne visada dera su noru turėti asmeninės erdvės, atgauti jėgas ar tiesiog pabūti su savo mintimis“, – sako IKEA Interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė.

Pasak psichologo Pauliaus Rakštiko, privatumas ir laikas sau yra būtinas visiems žmonėms, o šiuolaikiniame gyvenimo tempe jo svarba tik auga. Mat laikas vienumoje padeda geriau pajusti save ir atstatyti savo psichologinę pusiausvyrą, aiškiau suvokti savo poreikius ir patyrimus ar paprasčiausiai nurimti.

„Kitų apsuptyje mes vis mažiau girdime save, o jei aplinkiniai mus supa tik prabudus, visą darbo dieną, vakare ir, atrodo, visą laiką – gali atsirasti pojūtis, kad nejaučiame savęs, negirdime savo poreikių.

Žmonės tokiomis aplinkybėmis dalinasi, kad, net atsiradus laisvai minutėlei, jiems nebeaišku, ką veikti, nes galva visko pilna. Ir jei tokios būsenos tęsiasi diena iš dienos, tai gali nuvesti į psichologinius sunkumus ar atimti gyvenimo džiaugsmą.

Kad netaptume mašinomis, kurios tik vykdo kasdienes užduotis, verta reguliariai susiplanuoti laiko buvimui, ne tik darymui“, – sako P. Rakštikas. 

Jis priduria, kad privatumas svarbus ir vaikams. Piešimas, rašymas, konstravimas ir kitos panašios veiklos, kurioms reikia pastangų susikaupti, bus patirtos visai kitaip privatume ir gali teikti kur kas daugiau pasitenkinimo. Idealu, jei kiekvienoje dienoje tiek vaikas, tiek suaugęs turi bent šiek tiek laiko sau.

Turėti daugiau privatumo šeimoje padės bendri susitarimai

Pokalbį apie privatumo poreikį šeimoje galima pradėti nuo visų namiškių pasidalinimo apie poreikius bei norus ir sutarimo juos bandyti atliepti. Žinoma, kad kažkam teks nusileisti, labiau pasistengti ar koreguoti įpročius, bet viskas dėl bendro tikslo – sklandžiau ir laimingiau gyventi kartu.

„Geriausia, kai šeimoje yra bendras sutarimas, kad, pavyzdžiui, viename kambaryje užsiimsime viena veikla, kitame – kita, o norintys draugijos susitinka dar kitame namų kampe.

Privatų laiką galime organizuoti ir pagal dienos ar savaitės laiką ar kitą visiems aiškų matą. Pavyzdžiui, galima susitarti, kad savaitgalį tam tikru metu visi užsiima savo asmeniniais pomėgiais, o kitu – buriasi bendram tikslui – gaminti, tvarkytis, sportuoti.

Galima šeimoje susitarti, kuris narys bus atsakingas pakviesti visus privačiam laikui. Paprastas prašymas netrukdyti ar raštelis ant durų kartais taip pat gali padėti vertinti kiekvieno privatumą.

Bendros gyvenimo namuose taisyklės sukuria erdvę laikui vienumoje, todėl reiktų drąsiai jas kurti ir keisti, jei jos nepasiteisina, kol atrasime savąsias“, – pataria psichologas.

Kambarys kambaryje

Būtų puiku, jei kiekvienas namuose turėtų po atskirą kambarį, kuriame galėtų pasislėpti nuo išorės triukšmo ir kitų namiškių. Deja, tokiomis sąlygomis gali pasigirti ne visi.

Tačiau, pasak interjero dizainerės, jaukų ir privatų kampelį sau galima įsirengti net ir bendroje svetainėje. „Tai gali būti atskiras fotelis arba kampinė sofos dalis su kojų kėdute, kavos staliuku ar nešiojamojo kompiuterio stovu, skirtu puodeliui karšto gėrimo ar žvakei padėti“, – vardija E. Nemanė.

Pasak jos, asmeninį kampelį nuo likusios svetainės ar miegamojo erdvės galima atskirti širma ar kitokia pertvara, kuri leis įrengti kambarį kambaryje ir turėti šiek tiek privatumo. Dar jaukiau bus, jei pasirinksite dailią širmą iš natūralių medžiagų.

„Panašų efektą galima pasiekti ir kambaryje pakabinus užuolaidas. Tereikia pritvirtinti karnizą prie lubų ir užtraukti, kai norisi privatumo”, – sako interjero dizainerė.

Dar vienas būdas atskirti erdves – laisvai pastatomos ar prie lubų montuojamos lentynos. Atviros lentynos gražiai atrodo iš abiejų pusių, o, papildžius dėžutėmis ar krepšiais, užstoja dalį vaizdo ir dar labiau puošia kambarį. Jau nekalbant apie tai, kad tokia lentyna gali tapti vieta mėgstamoms knygoms ar kitiems širdžiai mieliems daiktams laikyti.

Interjero dizainerė taip pat dalinasi patarimais, kaip kambaryje sukurti privatumo vaikams. „Žaidimų palapinė – viskas, ko reikia, kad vaikai turėtų savo erdvę svetainėje.

Viduje pridėkite pagalvėlių ir užtiesalų, pastatykite ar pakabinkite LED šviestuvą su baterijomis, kad būtų jaukiau, ir leiskite mažiesiems mėgautis laiku vienumoje“, – siūlo interjero specialistė.

Kaip pasiruošti laikui su savimi?

Grįžus namo po įtemptos dienos, ne visada lengva išjungti mintis, ypač turint vaikų. Laimei, pasak E. Nemanės, yra būdų, kurie padės persijungti į poilsio ir atsipalaidavimo režimą.

„Nedidelis kilimas prie mėgstamo fotelio ar pakeliui į jūsų skaitymo kampelį gali tarnauti kaip fizinis perėjimas į asmeninę erdvę. Daugiau privatumo ir saugumo padės sukurti aukštesnis fotelio atlošas.

O stalinis ar sieninis šviestuvas ne tik suteiks pakankamai šviesos skaitant, bet, pakeitus šviesos ryškumą, iškart nusiųs signalą smegenims, kad metas pailsėti. Tą patį galima pasiekti ir užsidėjus ausines“, patariaIKEA interjero dizainerė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder