Prie Anglijos krantų rasta fregata "Gloucester", kurioje vos nenuskendo būsimasis karalius
"Gloucester" prie Norfolko pakrantės rado entuziastingų narų komanda, praneša BBC.
Broliai Džulianas ir Linkolnas Barnvelai kartu su tėvu ir keliais draugais ketverius metus ieškojo garsiosios fregatos ir įveikė 5000 jūrmylių.
Jie jau buvo pradėję prarasti viltį, kai galiausiai už 45 km nuo pajūrio miesto Great Yarmouth aptiko gerai išsilaikiusias laivo liekanas.
Narai pirmiausia aptiko didelę patranką.
"Tą akimirką niekas pasaulyje, išskyrus mus, nežinojo, kur yra tas laivas. Tai buvo ypatinga akimirka, kurios niekada nepamiršime", - prisiminė Linkolnas Barnvelas.
Barnvellai laivą rado dar 2007 m., tačiau apie tai pranešė tik dabar. Ekspertų komandai prireikė dar kelerių metų, kad būtų nustatytas radinys.
"Buvome įsitikinę, kad tai buvo "Gloucester", tačiau šiose vietose nuskendo ir kiti laivai su patrankomis, todėl tai reikėjo patvirtinti", - paaiškino Džulianas Barnvelas.
2012 m. Didžiosios Britanijos gynybos ministerija pripažino, kad rastas laivas iš tiesų buvo "Gloucester", kai narai iš dugno ištraukė laivo varpą.
"Dėl aplinkybių, kuriomis šis laivas nuskendo, šis radinys gali būti laikomas svarbiausiu jūrinių atradimų istorijoje nuo tada, kai į paviršių buvo iškeltas laivas "Mary Rose", - pabrėžė profesorė Claire Jowitt, Rytų Anglijos universiteto Norfolke vyresnioji jūrų istorijos ir kultūros specialistė.
"Glosterio atradimas turėtų iš esmės pakeisti požiūrį į XVII a. ir jo socialinę, jūrų ir politinę istoriją", - sako profesorius Jowittas.
"Visą "Gloucester" paskutinės kelionės istoriją ir jos pasekmes reikia papasakoti iš naujo", - pabrėžia istorikas.
Naras Julianas Barnwellas taip pat tikisi, kad radinys padės daug sužinoti apie Anglijos istoriją.
"Iš šio laivo liekanų galima gauti daug naujos informacijos, kuri bus naudinga ir Norfolkui, ir visai šaliai", - sakė Barnvelas.
Tai, kas liko iš laivo
Kai narai aptiko fregatą, korpuso likučiai buvo įsmigę į smėlėtą dugną. Nežinia, kaip gerai išsilaikė laivo korpusas, ir šiuo metu neplanuojama jo iškasti ir iškelti į paviršių.
Narai šioje vietoje rado ir iškėlė į paviršių daugybę radinių, įskaitant drabužius ir batus, akinius, navigacijos priemones, asmeninius daiktus ir kamščiais užkimštus vyno butelius.
Ant vieno iš jų yra Leggų šeimos, pirmojo JAV prezidento Džordžo Vašingtono protėvių, stiklo antspaudas.
Laive nerasta žmonių palaikų, tik gyvūnų kaulai.
Glosterio istorija
"Gloucester" buvo pastatytas 1652 m. Būdamas Anglijos karinio jūrų laivyno dalimi, jis dalyvavo jūrų mūšiuose per karus su Ispanija ir Nyderlandais.
1682 m. ji sudužo ant smėlio kranto netoli Norfolko grafystės. Apskaičiuota, kad žuvo apie 130-250 vyrų.
Laive buvo Džeimsas Stiuartas, Jorko hercogas, buvęs Anglijos laivyno lordas admirolas ir tuo metu valdžiusio karaliaus Karolio II jaunesnysis brolis.
Hercogui pavyko išsigelbėti kartu su maždaug 330 kitų jūreivių ir keleivių.
Išgyvenęs katastrofą Jorko kunigaikštis tapo kitu Anglijos karaliumi, žinomu kaip Jokūbas II - paskutinis katalikas Anglijos soste.
1688 m. per Šlovingąją revoliuciją jis buvo nuverstas dėl protestantų daugumos persekiojimo.
Tačiau, kaip pasakojo laivo "Gloucester" liudininkai, būtent dėl jo veiksmų per laivo katastrofą žuvo daug žmonių.
Pagal protokolą pirmiausia reikėjo evakuoti karališkąją šeimą, tačiau hercogas ilgai ginčijosi su kapitonu, kad tam tikri manevrai galėtų išjudinti laivą.
Dėl to buvo prarastas brangus laikas.
Be to, pasak liudininkų, būsimasis karalius Jokūbas II pirmiausia leido išgelbėti visus katalikų kunigus ir savo šunis, o tada į valtis susodino įgulos narius.
Tačiau Džeimsas atsisakė prisiimti atsakomybę už tragediją ir apkaltino kapitoną, kuris vėliau buvo įkalintas.
Rašyti komentarą