Pomidorai šiltnamyje: kaip juos prižiūrėti, kad gerai derėtų?

Nors pomidorų priežiūra yra gana paprasta, tačiau derlius bus dar didesnis, jei laikysitės kelių taisyklių. Taigi, ką svarbu žinoti apie pomidorų priežiūrą šiltnamyje?

Svarbiausios priežiūros taisyklės

Pomidorus rekomenduojama sodinti vienodame lygyje, maždaug 40 cm atstumu. Temperatūra šiltnamyje turėtų būti ne žemesnė nei 19 laipsnių Celsijaus ir ne aukštesnė nei 23 laipsniai (žydėjimo laikotarpiu optimali temperatūra – 24-25 laipsniai).

Šiltnamis turi būti reguliariai vėdinamas, nes priešingu atveju pomidorai gali susirgti. Būtina žinoti, kad šiltnamyje auginami pomidorai yra labai jautrūs netinkamam laistymui: juos rekomenduojama laistyti ryte arba ankstyvą vakarą, kada saulė nėra labai kaitri.

Pasirūpinkite, kad būtų užliejamos tik augalų šaknys, bet jokiu būdu ne jų lapai. Laistant nereikėtų persistengti, tačiau tuomet, jei siekiate, kad drėgmė kuo ilgiau išsilaikytų, pirmiausia galite šiek tiek papurenti žemę.

Vanduo neturėtų būti šaltas – ideali temperatūra laistymui yra 20-22 laipsniai. Jei pomidorai vandenį labai godžiai sugeria, neskubėkite lieti antrą kartą – leiskite žemei šiek tiek pradžiūti. Pomidorus geriausia laistyti 1-2 kartus per savaitę.

Pomidorų tręšimas

Rekomenduojama rinktis natūralias trąšas, kurios gali prisidėti prie kur kas gausesnio pomidorų derliaus:

Pelenai: šaukštą pelenų užplikykite 2 litrais vandens. Palaukite, kol vanduo pravės, tuomet perkoškite ir naudokite pomidorų daigų laistymui;

Mielės: į 2 litrus vandens įdėkite ketvirtadalį šaukštelio sausų mielių ir valgomąjį šaukštą cukraus. Viską gerai išmaišykite, ir keletai valandų padėkite į šiltą vietą. Vėliau šiuo skysčiu laistykite pomidorų daigus;

Kiaušinių lukštai: į 1 litro stiklainį pridėkite kiaušinio lukštų (jie turėtų užimti maždaug pusę stiklainio talpos) ir užpilkite vandeniu. 3 dienas palaikykite šiltoje vietoje, vėliau šiuo skysčiu laistykite pomidorus;

Bananų žievė: į litrinį stiklainį įdėkite sausų banano žievių (jomis užpildykite pusę stiklainio talpos) ir užpilkite vandeniu. Tris paras palaikykite šiltoje vietoje, tuomet perkoškite, ir šiuo skysčiu laistykite pomidorus;

Dilgėlės: du trečdalius litrinio indo užpildykite šviežiomis smulkintomis dilgėlėmis ir iki viršaus užpilkite vandeniu. Šį antpilą palikite stovėti maždaug dvi savaites, tuomet nukoškite, atskieskite vandeniu (1 dalis dilgėlių antpilo: 10 dalių vandens).

Dažniausios pomidorų ligos

Net ir tuomet, jei pomidorai šiltnamyje yra tinkamai prižiūrimi, ne visada pavyksta išvengti juos užklumpančių ligų. Jei jas laiku nustatysite, tikėtina, kad tai padės išgelbėti pomidorų derlių. Taigi, kokios ligos pasitaiko dažniausiai?

Pilkasis puvinys – tai gana dažna liga, kuri pasireiškia ant neprinokusių pomidorų atsirandančiomis šviesiai žaliomis ar gelsvomis dėmelėmis. Laikui bėgant šios dėmelės ima ryškėti, ir tampa geltonos arba oranžinės spalvos. Pilkasis puvinys atsiranda stiebo apačioje ir per kotelį plinta į vaisius. Gera žinia yra tai, kad ši liga neturi didelio poveikio pomidorų skoniui, be to, liga pažeidžia ne visus vaisius. Vis dėlto, jei siekiate išvengti pilkojo puvinio atsiradimo, pasirūpinkite, kad šiltnamis būtų tinkamai vėdinamas, laiku praretinkite pomidorų lapus ir pašalinkite jau nukritusius lapus;

Rudasis lapų pelėsis pasireiškia ant viršutinės lapų pusės atsiradusiomis geltonomis dėmėmis, kurios vėliau pasidengia pilkšvomis arba rusvomis apnašomis. Ilgainiui lapai ima džiūti, paruduoja ir nukrenta, todėl pomidorų derlius gali būti gerokai mažesnis nei tikimasi. Siekiant išvengti rudojo lapų pelėsio atsiradimo, labai svarbu tinkamai vėdinti šiltnamį, o pastebėjus pažeistų lapų rekomenduojama juos pašalinti ir sudeginti;

Viršūninis pomidorų puvinys pasireiškia gana nekaltai: pirmiausia ant augalo galima pastebėti vandeningą dėmelę, tačiau  vėliau ji paruduoja, ima plėstis, ir galiausiai padengia trečdalį ar net pusę pomidoro. Siekiant išvengti šios ligos, vaisių mezgimosi ir nokimo laikotarpiu labai svarbu aprūpinti pomidorus reikiamu vandens kiekiu, dirvoje palaikyti tinkamą fosforo, magnio ir kalcio santykį. Nerekomenduojama naudoti tokių trąšų, kurių sudėtyje yra didelis azoto kiekis;

Fitoftorozė kitaip dar vadinama pomidorų maru. Tai – greitai plintanti ir labai pavojinga liga, kuri pirmiausia pasireiškia ant lapų atsirandančiomis rudomis dėmelėmis. Vėliau lapai susisuka, sudžiūva ir nukrenta, ilgainiui ilga pažeidžia stiebą bei vaisius. Ant nokstančių pomidorų galima pastebėti netaisyklingų puvinio dėmių, kurios greitai plinta, ir gali atsirasti net vaisiaus viduje. Deja, maru sergančius augalus labai sunku išgydyti, tačiau tuomet, jei pastebite, kad maras pomidorus apninka kiekvienais metais, galite užkirsti tam kelią augalus profilaktiškai nupurkšdami fungicidais. Maro užkratas išsilaiko iki kitų metų, todėl po derliaus nuėmimo svarbu tinkamai sutvarkyti šiltnamį: pašalinti visas augalų liekanas bei gerai perkasti žemę.

Ką dar svarbu žinoti?

Prieš įsigydami pomidorų sodinukus pirmiausia įsitikinkite, ar jie yra sveiki. Jei turite galimybę, kasmet keiskite pomidorų sodinimo vietą, nes būtent tai gali garantuoti dar didesnį derlių.

Taip pat nereikėtų pamiršti pomidorus reguliariai ravėti, nes piktžolėse gali slypėti pomidorams pavojingas užkratas. Na, ir svarbiausia,– sodiniais rūpinkitės su meile!

Taip pat skaitykite:

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį. 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder