Pavasarį valgykime spalvingai – po sočių šventinių patiekalų vakarienei pasigaminkite gaivų rizotą: nekainuos nė 5 eurų

Rizotas – vienas iš tų patiekalų, kuriuos gaminant galima improvizuoti: atsidarę šaldytuvą ir žvilgtelėję į spinteles, patiekalą pagaminsite iš to, ką turite. Turbūt nuo šventinių salotų liko šiek tiek vyšninių pomidoriukų, o konservuotų pomidorų ir ryžių rasime kiekvienuose namuose.

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad vienas vidutinio dydžio pomidoras aprūpina žmogaus organizmą net 30 procentų reikalingos dienos vitamino C dozės, o laukiniai ryžiai – puikus vitamino B ir skaidulų šaltinis.

Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo rinktis „Arborio“ rūšies ryžius, kurie virdami įgyja kreminę konsistenciją išorėje, tačiau išlieka tvirti viduje – būtent tai, ko reikia tobulam rizotui.

Naudingų medžiagų ir vitaminų šaltinis

Ryžiai įvairiems patiekalams gaminti naudojami nuo pietryčių Azijos iki Šiaurės Amerikos lygumų. Ryžių maistingumas priklauso nuo jų apdirbimo laipsnio.

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja juos vartoti kuo mažiau apdirbtus: „Šlifuoti ryžiai išsaugo mažiausiai mikronutrientų (vitaminų, mineralų), nes jų apdirbimo metu pašalinamas ryžių apvalkalas, kuriame susikaupta daugiausia vitaminų ir mikroelementų.

Todėl pirmenybę reikėtų teikti garuose plikytiems, menkai apdorotiems ir nešlifuotiems ryžiams, pavyzdžiui, raudoniesiems, rudiesiems ar juodiesiems. Be eilės mikroelementų, tokiuose ryžiuose yra ir daugiau skaidulų, didesnis B grupės vitaminų kiekis.“

Į kasdienį racioną sveikatai palankios mitybos ekspertė rekomenduoja įtraukti ir laukinius ryžius, nes apdirbimo metu jie nešlifuojami ir nepoliruojami, tad išsaugo visas maistines medžiagas.

„Laukiniai ryžiai gali būti naudojami salotoms arba juos galima maišyti su kitomis ryžių rūšimis, taip gerinant patiekalo maistingumą“, – rekomenduoja Edita Gavelienė.

Ryžiai ne veltui yra mėgstamos sportininkų kruopos, kadangi jos yra didelis angliavandenių šaltinis. Rinkdamiesi ruduosius ar baltuosius ryžius, angliavandenių gausime panašų kiekį.

Tačiau svarbu prisiminti, kad ne visos ryžių rūšys yra vienodai maistingos – baltieji ryžiai savo maistine verte nusileidžia raudoniesiems, juodiesiems bei laukiniams ryžiams: „Daugelis renkasi baltuosius ryžius dėl mažiau ryškaus jų skonio ar kvapo, greitesnio išvirimo laiko.

Nors tokie ryžiai greičiau paruošiami ir universalesni, puikiai tinka prie daugybės patiekalų, tačiau maistingumu nusileidžia kitoms ryžių rūšims. Tad sveikatai palankiau ryžius rinktis kuo mažiau apdorotus, geriau plikytus ir tokius, kurie verdant nesulimpa.

Valgant šiuos ryžius, dėl lėtesnio jų skaidymo virškinimo sistemoje, lėčiau didės gliukozės koncentracija ir ilgiau išliks sotumo jausmas.“

Pomidoruose gausu mikronutrientų

Pomidorus dažniau valgome vasarą ir rudenį, bet sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo juos drąsiai dėti į patiekalus visais metų laikais: „Pomidoruose yra labai nedaug baltymų, beveik nėra riebalų, negausu angliavandenių, tačiau pakankamai daug skaidulų, ypač jei pomidorai valgomi su odele.

Juose taip pat gausu sveikatai palankių mikronutrientų: polifenolių, vitaminų, mineralinių medžiagų, tad būtų naudinga bet kokia forma įtraukti pomidorus į savo kasdienę mitybą.“

Gydytoja dietologė priduria, kad pomidorai svarbūs ir dėl juose randamų antioksidantų: likopeno, beta-karoteno, chlorogeninės rūgšties ir naringenino – tai antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos, svarbios lėtinio uždegimo bei cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, vėžio išsivystymo prevencijai. 

„Pomidorai unikalūs tuo, kad mes juos galime skanauti pačiomis įvairiausiomis formomis: valgyti tiesiog šviežius (jų turime įvairiausių dydžių, skonių bei spalvų), taip pat dėti į pačius įvairiausius troškinius, gerti pomidorų sultis, valgyti raugintus, padažams ir sriuboms naudoti konservuotus. Kiekvienas žmogus turėtų susirasti jam tinkamą vartojimo formą, kad galėtų pomidorus įtraukti į savo kasdienį valgiaraštį“, – pasakoja gydytoja dietologė.

Populiarėja kokybiški rūšiniai ryžiai

Gydytoja dietologė E. Gavelienė teigia, kad į mitybos racioną verta įtraukti ir ryžius, ypač laukinius ar kitus, kurie nes apdirbimo metu nėra šlifuojami ir poliruojami, todėl išsaugo visas maistines medžiagas. Laukinius ryžius galima naudoti salotoms arba maišyti su kitomis ryžių rūšimis.

Komercijos operacijų vadovė O. Suchočeva pastebi, kad nors daugiausiai nuperkama ilgagrūdžių ir plikytų ryžių, pirkėjai vis dažniau išbando ir kokybiškesnius rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“. Rūšiniai ryžiai skiriasi savo forma, spalva, lipnumu, todėl tinkamai parinkti, puikiai papildo ruošiamą patiekalą.

„Norintys sutaupyti ir efektyviai apsipirkti, jau pamėgo privačia mūsų etikete  pažymėtus produktus, kurių kokybė nenusileidžia ar net lenkia žinomų prekės ženklų gaminių kokybę. Privačių prekių ženklų prekės paprastai yra pigesnės nei kitos žinomų prekės ženklų prekės.

Taip yra todėl, kad klientams nereikia mokėti už masines rinkodaros kampanijas ir kitas išlaidas, kurias gali patirti žinomi prekės ženklo gaminiai“, – paaiškina O. Suchočeva.

Anot komercijos operacijų vadovės, prekybos tinklo asortimente yra daugiau nei 3500 privačia etikete pažymėtų produktų, taip pat ir ryžių, kurių pakuotės paženklintos „Rimi“, „Rimi Greatlife“, „Rimi Planet“, „Rimi Basic“ ar „Selection by Rimi“ užrašais.

O kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo pasigaminti rizotą su pomidorais, kurio ingredientus galima keisti. Vietoje konservuotų pomidorų, jeigu neturite, ji siūlo naudoti tik šviežius, o vietoje fermentinio sūrio – savo mėgstamą.

„Patiekalui labiausiai tiks „Arborio“ rūšies ryžiai. Virdami šie ryžiai įgyja kreminę konsistenciją išorėje, tačiau išlieka tvirti viduje – būtent tai, ko reikia tobulam rizotui.

Jei nenorite, kad ryžiai priliptų prie puodo dugno, paisykite ryžių ir vandens proporcijų bei pasirinkite storadugnį puodą: jame ryžiai išvirs tolygiai. Kai ryžiai užvirs – sumažinkite kaitrą, o išvirusius juos dar palikite penkioms minutėms uždengę dangčiu“, – pataria kulinarijos ekspertė.

Rizotas su pomidorais

RECEPTAS

Patiekalui* reikės:

  • 400 g skardinės pjaustytų konservuotų pomidorų – pomidorų gabaliukai „Rimi“, 0,73 eur/400g skardinė;
  • 250 g vyšninių pomidorų – vyšniniai pomidorai „Rimi“ 1,55 eur/250g;
  • 250 g rizoto ryžių – rizotui skirti ryžiai „Selection by Rimi Arborio“ 2,45eur/500g;
  • 1 l daržovių sultinio;
  • gabalėlio sviesto;
  • 1 šaukšto alyvuogių aliejaus;
  • 1 vnt. svogūno;
  • 2 česnako skiltelių;
  • 4 šaukštų tarkuoto turimo fermentinio sūrio;
  • Druskos, pipirų, prieskonių pagal skonį.

Kaip gaminti:

  1. Sutrinkite konservuotus pomidorus iki vientisos masės. Supilkite į puodą su šiek tiek sultinio, užvirinkite ir šiek tiek pavirkite ant silpnos kaitros.
  2. Tuo tarpu sviestą ir aliejų sudėkite į didelį puodą ir švelniai kaitinkite, kol sviestas ištirps. Sudėkite smulkiai supjaustytą svogūną ir kepkite 6-8 minutes, kol jis suminkštės. Įmaišykite smulkintas česnako skilteles, pakepkite dar 1 min. Suberkite ryžius ir maišydami juos pakaitinkite apie minutę.
  3. Pradėkite dalimis pilti karštą sultinį ir pomidorų mišinį. Leiskite rizotui virti, dažnai maišydami, o kai sultinys įsigers, įpilkite jo dar. Įpylę pusę sultinio, sudėkite per pusę perpjautus vyšninius pomidorus. Po 20-25 min. ryžiai turėtų būti kreminės konsistencijos, vyšniniai pomidorai – suminkštėję, o visas sultinys – sunaudotas.
  4. Uždenkite puodą ir palikite 1 minutei, tada įmaišykite prieskonius. Patiekite apibarstę tarkuotu sūriu.

Skanaus!

*Šios produktų kainos užfiksuotos balandžio 11 d. e.parduotuvėje „Rimi.lt“.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder