Paspirtukininkus ragins dėvėti šalmus

(1)

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pradėjo įgyvendinti nacionalinę kampaniją „Riedėk šalmingai“, kurios tikslas - spręsti paspirtukų eismo problemas didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Projektas buvo pristatytas Klaipėdoje.

Prieš trejus metus dramatiškai išaugę eismo įvykių, kuriuose dalyvavo paspirtukininkai, skaičiai neslūgsta iki šiol. Pirmąjį šių metų pusmetį užfiksuota apie 1 000 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų bei per 70 įskaitinių eismo įvykių, vairuojant elektrinius paspirtukus. Jų metu sužeista 80 žmonių.

Šiemet vienas pėsčiasis mirė po susidūrimo su paspirtuku. Pernai su paspirtukais susietos dvi mirtys.

Pasak LTSA direktoriaus Geniaus Lukošiaus, tyrimai rodo, kad kas penktas el. paspirtuką vairuojantis asmuo mano, jog KET jiems negalioja, o du trečdaliai jų nedėvi nei šalmų, nei apsauginių liemenių.

Akcijos metu didžiųjų šalies miestų gatvėse pasirodys informaciniai stendai, raginantys dėvėti šalmus. Pasitelkiant ir influencerius, skatinama važiuoti paspirtukais saugiai. Akcija vyks iki spalio pabaigos. Jai iš biudžeto skirta 55 tūkstančiai eurų.

Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus pasidžiaugė, kad pirmasis akcijos stendas įrengtas Klaipėdoje, kur vasarą atvyksta daug poilsiautojų, o paspirtukas yra patogi ir populiari susisiekimo priemonė.

„Tikimės, kad šie informaciniai stendai su žaismingu palinkėjimu paskatins atsakingą ir sąmoningą elgseną stovint prie el. paspirtuko vairo. Tai ypač svarbu matant akivaizdžią tendenciją, kad el. paspirtukai Klaipėdoje vis dažniau naudojami kaip patogi, lengvai prieinama transporto priemonė“, - sakė A. Vaitkus.

Klaipėdos universiteto ligoninė per vasarą sulaukia daugiau nei 100 traumas patyrusių paspirtukininkų.

Pasak gydymo įstaigos skubiosios pagalbos koordinatoriaus, Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėjo Mariaus Elliko, dažniausiai žmonės nedėvi šalmų, o jų patirti sužalojimai būna įvairūs - nuo odos nubrozdinimų iki sunkių galvos traumų.

„Elektriniai paspirtukai pasiekia didelį greitį. Neretai pasitaiko sunkių traumų, susijusių su galvos smegenų sukrėtimais ar kitais smegenų sužalojimais“, - sako M. Ellikas.

Jis akcentuoja, kad nelaimės pasekmes gali sumažinti šalmas, tačiau labai svarbu ir koks šalmas yra dėmimas. Medikas rekomenduoja dėvėti motociklininko ar panašų šalmą, kuris apsaugo apatinę žandikaulio dalį. Nes krentant nuo paspirtuko į priekį dažnai trenkiamasi smakru.

Statistika rodo, kad apie 10 proc. nukentėjusių paspirtukininkų dėl sunkios būklės patenka į Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių.

„Girdime pastabas, kad paspirtukininkai vairuoja neatsargiai, pavojingai manevruoja, nesilaiko jiems skirtos pusės, dideliu greičiu prazvimbia pro pėsčiuosius neretai juos išgąsdindami ir panašiai“, - sako Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Virbauskas.

Jis akcentuoja, kad prasilenkiant su pėsčiuoju paspirtukininkas greitį turi sumažinti iki 7 km/val. Taip pat griežtai draudžiama vienu metu paspirtuku važiuoti dviem ir daugiau asmenų.

Jaunesni kaip 18 metų el. paspirtukininkai važiuodami keliu privalo būti užsisegę šalmą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder