Pasinaudokite naudingais patarimais: Kaip taisyklingai pjaustyti daržoves

Ar kada atkreipėte dėmesį, kaip pjaustote daržoves? Naudojate savo sugalvotus triukus ar viską darote, kaip papuola? Siūlome peržvelgti keletą patarimų, kaip taisyklingai pjaustyti daržoves. Galbūt jie jums palengvins maisto gaminimą.

 

Archyvų nuotr.

 

Prieš pjaustant, verta atsiminti šiuos dalykus:

po pjaustymo lenta padėkite drėgną popierinį rankšluostį arba drėgną ploną audinį, kad ji neslystų;

kai pjaustote, rankos, kuria prilaikote daržoves, pirštai turėtų būti suriesti kaip letena; tai apsaugos nuo įsipjovimų;

tvirtai laikykite peilį už rankenos;

stenkitės nekiloti peilio aukštyn, žemyn, o judinti jį pirmyn, atgal.

Svogūnas

Pirmiausia padarykite keletą horizontalių pjūvių, bet neįpjaukite iki galo.

Pasukite svogūną 90 laipsnių kampu ir padarykite kelis vertikalius pjūvius, dar nesupjaustydami svogūno iki galo.

Tada jau pjaustykite kaip įprasta.

Česnakas

Užuot pjaustę česnaką į mažus, o tada dar į mažesnius gabalėlius, tiesiog jį supjaustykite:

iš pradžių stambiai ir kartokite, kol gausite mažus gabalėlius.

Lapai

Nepjaustykite kiekvieno lapo atskirai. Sudėkite juos vieną ant kito, sulankstykite ir susmulkinkite.

Morkos

Apipjaustykite morką, kad būtų galima ją stabiliai padėti ant pjaustymo lentos. Supjaustykite ją juostelėmis. Sudėkite jas vieną ant kitos ir supjaustykite dar mažesnėmis juostelėmis.

Tai tik keltas patarimų, kaip taisyklingai pjaustyti daržoves.

Ar jie jums pravertė? O jei jau juos žinojote, tada galite didžiuotis, kad mokate efektyviai pjaustyti daržoves.

 

Archyvų nuotr.

Lazdelėmis ar juostelėmis: kada ir kaip pjaustyti daržoves?

Galima kūrybingai ir dažnai – tai labai pasiteisina, bet, deja, ne visada. Virtuvė turi savas taisykles: vienoms daržovėms patinka būti pjaustomoms juostelėmis, kitoms – lazdelėmis, trečias galima valstietiškai, o ketvirtoms patiks žiuljenas. Kas tai? 

Žurnalo VERDU IR KEPU vyr. redaktorės Elžbietos Monkevič pastebėjimai ir patarimai:  

daržovės gali būti griežinėliais, kai pjaunama skersai plonomis plokštelėmis;

skiltelėmis, kai apvali daržovė perpjaunama į dvi dalis, paskui suraikoma riekelėmis;

lazdelėmis, kai supjaustoma reikiamo storio plokštelėmis, tada jos pjaustomos lazdelėmis;

šiaudeliais, kai pjaustoma kaip ir lazdelėmis, tik plokštelės atpjaunamos plonesnės; ilgas plonas juostas iš daržovių galima išpjauti daržovių skustuku, paskui jas supjaustyti šiaudeliais;

kubeliais, kai iš pradžių supjaustoma lazdelėmis, tada tos lazdelės pjaustomos skersai norimo dydžio kubeliais – bene dažniausias smulkinimo būdas – nuo 2 mm dydžio kubelių iki 1 cm dydžio. Dar gali būti vadinama - mirepoix, cisele, brunoise, jardiniere, macedonienne – viskas priklauso nuo dydžio. Tinka sriuboms, salotoms, tyrių pagrindui.

lakštiniais, juostelėmis, kai ilgos, plonos daržovių juostos išpjaunamos daržovių skustuku – taip galima supjaustyti morkas, cukinijas, agurkus. Tai yra dekoratyvinis pjaustymo būdas, taip supjaustytas daržoves vartojame žalias arba trumpai termiškai apdorotas.

spagečiais. Labai ilgais ir plonais šiaudeliais galima supjaustyti iš karto specialiu peiliu, jei jo nėra, daržovių skustuku išpjaunamos ilgos juostos, paskui jos supjaustomos ilgais šiaudeliais dekoratyvinis pjaustymo būdas, taip supjaustytas daržoves vartojame žalias arba trumpai termiškai apdorotas.žiedais pjaustomi svogūnai, pankoliai, paprikos: supjaustoma skersai riekelėmis, po to jos išskirstomos žiedais. Labai tinka salotoms;

pusžiedžiais. Svogūnai, pankoliai, paprikos perpjaunami pusiau, dedami pjūviu ant pjaustymo lentelės ir pjaustoma skersai, tada išskirstoma pusžiedžiais. Tinka termiškam apdorojimui, marinavimui;

šiaudeliais. Svogūnai, pankoliai perpjaunami pusiau, dedami pjūviu ant pjaustymo lentelės ir pjaustomi išilgai. Tinka termiškam apdorojimui, marinavimui. Taip pat plonais šiaudeliais pjaustome lapines daržoves ir salotas. Kitaip tariant – sučečkavojame.

julienne arba žiuljenas, bet ne tas, kuris apkepas, o tas, kuris pjaustymo būdas – tai įvairaus dydžio šiaudeliai. Ypatingai taikoma bulvėms gruzdinimui, bet ir kitas daržoves taip galima smulkinti.

Diagonalinis pjaustymo būdas ypač tinka azijietiškiems patiekalams, wok tipo patiekalams.

Paysanne arba valstietiškai. Tiesiog grubiai supjaustykite, gana dideliais gabaliukais, bet turėkite omenyje, jei reikės termiškai apdroti – troškinius, ragu pagaminti, užkepti orkaitėje daržoves, gabaliukai turėtų būtų vienodo dydžio, kad pasigamintų vienu metu.

Dekoratyviniai pjaustymo būdai – taip pjaustoma pasitelkus įvairiausias pjaustykles – pvz. vaflinis pjaustymo būdas – dažnai taip pjaustomos bulvės, rutuliukais – taip pjaustomi vaisiai ir daržovės – pvz. meliono arba arbūzo rutuliukai – pasinaudojus taip vadinamą paryžietišką šaukštelį. Azijietiškoje virtuvėje virėjai peiliu daro stebuklus, bet taip pat ir naudoja daug įvairių pjaustyklių.

Ar tiesa, kad, pavyzdžiui, sriubai rekomenduojama visas daržoves pjaustyti panašios formos ir dydžio gabalėliais?

Taip, tačiau aš asmeniškai šitos taisyklės nesilaikau nei gamindama sriubas, nei troškinius. Man tai svarbu kepant daržoves, nes kepant vienodą laiką, mažas gabaliukas gali sudegti, o didelis liks neiškepęs.

Sėkmės ir skanaus!

Archyvų nuotr.

Jūratės Ivanauskaitės - Valantinės nuotr.

 

Naujienos Tavo el. pašte

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder