Odos priežiūra pavasarį: specialistė pataria, kaip tinkamai rūpintis skirtingais veido odos tipais
Tačiau svarbu nepamiršti, kad sausos, riebios ar spuogų kamuojamos odos priežiūra reikalauja skirtingų priemonių. Tad kokių produktų reikėtų vengti, o į kokius verta atkreipti dėmesį? Patarimais, kaip nusistatyti savo odos tipą ir tinkamai prižiūrėti kiekvieną iš jų, dalijasi grožio terapeutė Liliana Andrulienė.
Didžiausias dėmesys odos drėkinimui ir apsaugai nuo saulės
Šaltuoju metų laiku mūsų odai didžiulę žalą daro žvarbus vėjas, šaltis, temperatūrų svyravimai ir oro šildytuvai – jai nuolat tenka kovoti su įvairiais aplinkos faktoriais. Žiemą naudojame riebesnius kremus, odą ne tik drėkiname, bet ir maitiname, tuo metu reikalingas ir gerokai mažesnės koncentracijos SPF.
Pavasarį, kai žalingų aplinkos faktorių jau žymiai mažiau, atitinkamai turi keistis ir mūsų veido odos priežiūra. Kaip teigia L. Andrulienė, esminis dalykas šiuo laikotarpiu – odos drėkinimas. Taip pat reikėtų pereiti ir prie lengvesnės konsistencijos kremų, prausiklių bei kasdien naudoti didesnę SPF apsaugą nuo saulės turinčius kremus.
Veido odos tipui nustatyti – paprastas testas
Odos priežiūra yra ir menas, ir mokslas, todėl itin svarbu žinoti savo odos tipą ir mokėti pagal jį tinkamai pasirinkti reikiamas priemones. Norint nusistatyti savo odos tipą, L. Andrulienė rekomenduoja atlikti paprastą testą: ryte nuplaukite veidą pasirinktu švelniu valikliu ir nusausinkite jį sausa servetėle.
Apie valandą netepkite jokių priemonių ir stebėkite savo odos pojūčius ir pokyčius. Jeigu pastebėsite, kad oda pradeda blizgėti, o poros aiškiai matomos – tai reiškia, kad esate riebios odos savininkė. Jeigu blizgėti ima tik vadinamoji T zona (kakta, nosis ir smakras), bet skruostai išlieka sausesni, tuomet jūsų odos tipas mišrus.
Turint sausą odą – ji minkšta, plona, matinio atspalvio, poros beveik nematomos, o nuprausus veidą jaučiamas tempimas, oda gali imti pleiskanoti. Na, o jeigu neturite jokių odos problemų, ji yra elastinga, poros vos matomos, ji nėra nei sausa, nei riebi – tuomet jūsų veidas priklauso normaliam odos tipui.
Sausos odos savininkėms – švelnūs prausikliai ir šveitikliai
Pasak L. Andrulienės, turint sausą odą, reikėtų dieninę odos priežiūros rutiną skirti veido drėkinimui ir apsaugai, o naktinę – drėkinimui, atstatymui bei maitinimui. Turintiems šį odos tipą, specialistė rekomenduoja rinktis švelnesnį, veido odą drėkinantį kreminį prausiklį.
Veidą reikėtų prausti drungnu vandeniu, odą tonizuoti toniku be alkoholio ir rinktis priemones, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties, keramidų ar glicerino. „Taip pat reikėtų nepersistengti ir su odos šveitimu – naudokite tik švelnius enziminius šveitiklius", – įspėja grožio terapeutė.
Riebios odos priežiūrai – molio kaukės
Kai odoje esančios riebalinės liaukos ima gaminti per daug sebumo, susiduriama su riebios odos problemomis – užsikimšusiomis poromis ir bėrimais. Todėl norint palaikyti tinkamą sebumo išsiskyrimo lygį, būtina reguliariai prižiūrėti savo odą.
Kaip teigia L. Andrulienė, riebiaodėms reikėtų švelniu prausikliu plautis veidą tiek ryte, tiek vakare, o taip pat vengti odos trynimo ir naudoti vienkartinius rankšluosčius odai nusausinti. Specialistė priduria, kad šio odos tipo savininkėms tinkamos priemonės su salicilo, vaisių ir glikolio rūgštimis.
„Patarčiau naudoti toniką su hamamelio ir rozmarino ekstraktais, kurie veikia priešuždegimiškai ir padeda sutraukti poras. Dažna riebiaodžių problema ta, kad jos pasirenka toniką su alkoholiu, kuris išdžiovina jų odą ir pažeidžia odos apsauginį barjerą.
Prižiūrint riebią odą, prireikia priemonių, kurios gali absorbuoti riebalų perteklių – šiam reikalui puikiai tinka molio kaukės. Tiesa, labai svarbu molio kaukių neperlaikyti ir neleisti joms visiškai išdžiūti, nes oda tuomet pradeda traukti drėgmę iš vidaus ir įvyksta atvirkštinė reakcija", – pasakoja L. Andrulienė.
Grožio terapeutė taip pat paneigia ir vieną dažniausių mitų apie riebią odą – esą šiam odos tipui nereikia maitinimo, pakanka tik drėkinimo. Specialistė pabrėžia, kad tai – netiesa ir kasdieniam naudojimui rekomenduoja rinktis tiek lengvos konsistencijos drėkinamuosius kremus, tiek ir serumus su aktyviais, uždegimus mažinančiais ir riebalų sekreciją reguliuojančiais ingredientais.
Moteris taip pat priduria, kad riebios odos savininkės turėtų stengtis naudoti vandens pagrindu sukurtas priemones ir vengti aliejinių produktų.
Mišriai odai svarbu vengti cheminių dirgiklių
Mišrių odos savininkių kakta, nosis ir smakras nuolat riebaluojasi, o skruostai išlieka sausi. Turint šį odos tipą, gali būti itin sunku rasti tinkamas odos priežiūros priemones, tad šiuo atveju svarbiausia yra pusiausvyra. Specialistė teigia, kad vienos priemonės turėtų suteikti papildomos drėgmės išsausėjusioms vietoms, o kitos – sumažinti sebumo perteklių T zonoje.
„Venkite cheminių dirgiklių, produktų, užkemšančių poras, taip pat nenaudokite komedogeninės kosmetikos. Labai svarbu rasti ir jūsų odai tinkamą drėkinamąjį kremą bei serumą. Geriausiai į savo grožio rutiną įtraukti du skirtingus drėkinamuosius kremus.
Sunkesnes kremo pagrindu pagamintas drėkinamąsias priemones reikėtų tepti ant sausų odos vietų, o lengvesnės konsistencijos produktus – ant T zonos, kad nesuteiktume jai blizgesio. Jeigu naudosite molio kaukes, patarčiau jas tepti taip pat tik ant T zonos.
Mišriai veido odai labai svarbus ir šveitimas, kuris padeda atverti ir išvalyti poras riebiose vietose, o sausose leidžia prasiskverbti drėgmei. Taip pat pavasarį būtina nepamiršti naudoti SPF kremą, nesvarbu, ar tai būtų saulėta, ar debesuota diena", – patarimais dalijasi L. Andrulienė.
Normalus odos tipas taip pat reikalauja priežiūros
Moterys, turinčios normalų odos tipą, dažnai vadinamos tikrais laimės kūdikiais, mat tokia oda nėra nei per daug riebi, nei per sausa, o jos savininkės nesusiduria su nuolatinėmis odos problemomis. Šis gerai subalansuotas ir sveikas odos tipas turi tolygų drėgmės lygį, vientisumą bei nepasižymi jokiomis akivaizdžiomis probleminėmis vietomis.
Tačiau dažnai galima išgirsti klaidingų nuomonių, kad turint tokį odos tipą, jokios priežiūros jam net nereikia. Grožio terapeutė tvirtina, kad normalios odos priežiūra lygiai tokia pat svarbi, kaip ir bet kurio kito odos tipo. „Veido oda turėtų būti prausiama tiek ryte, tiek vakare švelniu pieneliu, vengiant agresyvių prausiklių. Rekomenduočiau naudoti švelnius enziminius šveitiklius.
Puikiai tinka serumai ir kremai su hialurono rūgštimi drėgmės balansui palaikyti, vitaminu C – odos skaistumui, peptidų kompleksai bei retinolis nakčiai – raukšlių prevencijai. Žinoma, taip pat būtina nepamiršti ir SPF apsaugos priemonių", – primena specialistė.
Spuoguotai odai gydyti – salicilo rūgštis
Bene daugiausiai klausimų dėl tinkamos veido odos priežiūros kyla toms, kurias kamuoja aknė ir nesibaigiantys spuogai. Grožio terapeutė teigia, kad vienas efektyviausių pagalbininkų, kovojant su šia problema – salicilo rūgštis.
„Salicilo rūgštis yra gaunama iš gluosnio žievės. Kalbant apie odos priežiūros produktus, dažnai matome dvi rūgščių klases: alfa hidroksi rūgštys (AHA) ir beta hidroksi rugštys (BHA). Salicilo rūgštis priklauso pastarajam tipui. Tai reiškia, kad molekulės hidroksi dalis yra atskirta nuo rūgšties dalies dviem atomais, priešingai nei alfa hidroksi, kai jas skiria vienas atomas.
Ši struktūra yra svarbi, nes dėl jos salicilo rūgštis labiau tirpsta aliejuje, todėl ji gali lengviau prasiskverbti į odos poras. Salicilo rūgštis patenka giliai į odą ir yra itin stiprus ingredientas, skirtas kovoti su spuogais, inkštirais bei dėmelėmis. Ji tirpdo nešvarumus, veikia kaip priešuždegiminė priemonė, padeda greičiau išnykti spuogams ir pūlinukams", – teigia L. Andrulienė.
Specialistė priduria, kad salicilo rūgštis taip pat yra laikoma ir keratolitiniu vaistu, o tai reiškia, kad ji puikiai tinka ir kaip šveitimo priemonė. Ji taip pat labai gerai atpalaiduoja ir suardo desmosomas – išorinio odos sluoksnio ląstelių dalis, taip paskatindama porų atkimšimą.
„Spuogų etiologija yra ta, kad odos ląstelės elgiasi netinkamai ir, užuot išsiskleidusios per sveikų odos ląstelių ciklą, jos sulimpa ir užkemša poras, sukurdamos cistas ir inkštirus. Salicilo rūgštis padeda pašalinti ir atlaisvinti šias ląsteles bei ištirpinti inkštirus", – tvirtina grožio terapeutė.
Moteris perspėja, kad turint itin jautrią odą arba naudojant priemonę pernelyg dažnai, salicilo rūgštis gali ją sudirginti ir išsausinti. Tačiau daugumos nereceptinių salicilo rūgšties priemonių koncentracija yra maža, tad jeigu ji naudojama tinkamai, greičiausiai bus gerai toleruojama.
„Jei testuojate produktus su salicilo rūgštimi, pratinkitės prie jos palaipsniui, stebėkite kaip reaguoja oda, o tuomet jau galite naudoti ją kasdien", – sako L. Andrulienė. Tiesa, priduria, kad šios priemonės nerekomenduojama naudoti nėščiosioms, o renkantis produktus vaistinėje, reikėtų nesusipainioti ir ieškoti būtent salicilo rūgšties, o ne spirito. Po procedūrų su salicilo rūgštimi ypač svarbu nepamiršti ir SPF apsaugos priemonių nuo saulės.
Rašyti komentarą