O jeigu atjungtume internetą: kas grėstų ir ar įmanoma šiandien be jo gyventi?
Ši iniciatyva buvo paskelbta siekiant paskatinti žmones vienai dienai išjungti kompiuterius, asmeniškai pabendrauti su šeima ir draugais, išeiti ir apsilankyti koncerte, muziejuje ar meno galerijoje arba tiesiog pasivaikščioti. Renginių organizatoriai ragino žmones praleisti laiką dalyvaujant grupinėje veikloje, užkertant kelią socialinei izoliacijai, kuri patiriama dažnai bendraujant internetu.
Šiandien internetu aktyviai naudojasi beveik 4 mlrd. žmonių, o norint ištyrinėti visus socialinio tinklo profilius prireiktų daugiau kaip tūkstančio metų. Neleiskite savo brangaus laiko tokiam beprasmiškam užsiėmimui, pasekite britų pavyzdžiu ir praleiskite bent vieną dieną be interneto.
Svajonės apie internetą
1837 m. rusų rašytojas V.Odojevskis savo neužbaigtame utopiniame romane „4338-ieji metai: laiškai iš Peterburgo" pirmasis išpranašavo interneto ir tokio reiškinio kaip tinklaraštis atsiradimą.
Jis aprašė „magnetinius telegrafus", per kuriuos žmonės, esantys skirtinguose namuose, gali vieni su kitais bendrauti. Pirmasis tinklaraštis atsirado 1994 m., interneto aušroje, o jo autorius buvo amerikietis Jornas Bargeris (Jorn Barger), savo tinklalapyje patalpinęs informaciją apie įvairius naudingus interneto resursus. Nuo tada tinklaraščių skaičius auga geometrine progresija, kasmet jų padaugėja apie 33 kartus.
„Didysis brolis" seka ...kavą?
Pirmoji internetinė kamera atsirado 1991 m. Ją sukūrė Kembridžo studentai, o rodė ji kavavirę vienoje universiteto patalpoje. Kamera buvo sukurta tam, kad žmonės, dirbantys kitose patalpose, be reikalo nebėgiotų patikrinti, ar gėrimas jau paruoštas. 2001 m. kamera buvo išjungta.
Tarp kitko, kavavirė, kuri buvo rodoma, tapo vos ne brangiausia pasaulyje: ji buvo parduota „eBay" už 3350 svarų, o ją pagaminusi kompanija tais metais tapo nepaprastai populiari.
Be interneto - kasdien
2012 m. grupė amerikiečių sociologų atliko apklausą: kaip gyvens žmonės, jeigu internetas JAV bus visam laikui išjungtas? Apie 67 proc. respondentų atsakė, kad iškart persikeltų į šalį, kurioje jis toliau veiktų.
Didžiausia šios apklaustųjų grupės baimė buvo perspektyva prarasti feisbuko draugus ir sekėjus tviteryje. Dar 14 proc. pareiškė, kad juos tiesiog apimtų depresija, ir tik 11 proc. atsakė, kad džiaugtųsi interneto išjungimu dėl vienos paprastos priežasties: aktyvūs internautai įgyja įprotį nuolatos atnaujinti informaciją, net jeigu nieko naujo nevyksta.
O jeigu rimtai, dingus internetui išnyktų ne tik žalingas įprotis nuolatos jame lindėti, bet ir daugybė produktų iš parduotuvių lentynų, juk visas tiekimas jau seniai susietas su internetu. Nustotų veikti banko kortelės, prasidėtų plėšikavimas, šalyse be interneto būtų paskelbta nepaprastoji padėtis, prognozuoja futurologai. Ir visa tai vyktų jau per pirmąsias 48 val. be interneto. Jums to reikia?
Pirmasis vaizdo įrašas internete
Pirmasis įkeltas vaizdo įrašas YouTube.com - trumputis 20 sek. filmukas, kuriame pagrindinės interneto vaizdo platformos pasaulyje kūrėjas Džavedas Karimas (Jawed Karim) pasakoja apie dramblių straublius, stovėdamas prie jų voljero.
Jokių laidų!
Visi naudojasi technologija Wi-Fi, bet ne visi žino, kaip iššifruojama šis santrumpa. Wi-Fi reiškia „Wireless Fidelity" (belaidis ryšys). Visame pasaulyje žinomas logotipas Wi-Fi - registruotas prekinis ženklas, vadinasi, iš kiekvieno jo pasirodymo kompanijos „Wi-Fi Alliance" savininkai gauna pajamų.
Belaidis tinklas buvo sukurtas 1998 m. Australijos sostinėje Kanberoje.
Viena vertus, naudojimasis Wi-Fi palengvina gyvenimą, kita vertus - neigiamai veikia žmogaus reprodukcinę sistemą, kaip jau 2011 m. nustatė mokslininkai iš Notingemo. Apsisaugoti nuo neigiamo poveikio paprasta: nelaikyti nešiojamojo kompiuterio su įjungtu Wi-Fi tinklu ant kelių.
O ką veikti?
Kaip praleisti dieną be interneto? Pavyzdžiui, į kompiuterį galima atsisiųsti daugiau filmų. Aišku, apie internetą! Tarkime, dokumentinį filmą apie pasaulinį žiniatinklį sukūrė garsusis režisierius Verneris Hercogas (Werner Herzog). Jo filmas apie internetą vadinasi „O,internete! Skaitmeninio pasaulio svajos" (2016 m.) Režisierius tyrinėja virtualiojo pasaulio ir „Naujojo Švietimo žmogaus 2.0" praeitį, dabartį ir ateitį. Filmo herojai - mokslininkai, budistų vienuoliai, moteris, kurios organizmas netoleruoja tinklo bangų.
Taip pat galite pažiūrėti Deivido Finčerio (David Fincher) filmą „Socialinis tinklas" apie Marką Zakerbergą (Mark Zuckerberg) ir filmą „Feisbukas", serialą „Juodasis veidrodis", pasakojantį apie tai, kas laukia tų, kurie visiškai pasitiki elektroniniais prietaisais ir internetu.
O 2013 m. buvo sukurtas filmas apie „obuolinį karalių" su Eštonu Kačeriu (Ashton Kutcher) pagrindiniame vaidmenyje, jis vadinasi „Džobsas". Filmas pasakoja apie nelengvą Stivo Džobso (Steve Jobs) likimą. Beje, S.Džobsas kadaise dirbo su dar vienu garsiu informacinių technologijų srities verslininku, Bilu Geitsu (Bill Gates). Ir apie tai yra sukurtas filmas - „Silicio slėnio piratai" (1999).
Rašyti komentarą