Nematomas pavojus: ekspertas įvardijo pagrindinę dėvėtų drabužių keliamą grėsmę

(3)

Drabužius, įsigytus dėvėtų drabužių parduotuvėje, pirmiausia reikėtų gerai išskalbti, o tada perbraukti karštu lygintuvu. Tai vienintelis būdas išvalyti jį nuo mikrobų ir ligų sukėlėjų.

Pastaraisiais metais drabužių pirkimas dėvėtų drabužių parduotuvėse labai išpopuliarėjo, nes tai leidžia biudžetinėmis lėšomis papildyti savo garderobą stilingais daiktais ir sumažinti žalą aplinkai, išpažįstant sąmoningą vartojimą. 

Tačiau pernelyg didelė meilė šiam apsipirkimo būdui yra kupina rūpesčių, kurių reikėtų nepamiršti keliaujant į blusų turgus ir blusų prekyvietes. Dr. Primrose Freestone, Lesterio universiteto klinikinės mikrobiologijos vyresnioji dėstytoja, rašo rubriką „The Conversation“.

Ji palankiai vertina ir net pritaria apsipirkimui iš antrų rankų, tačiau įspėja: įsigytus drabužius reikia labai gerai dezinfekuoti.

„Taip yra todėl, kad drabužiai iš tikrųjų gali būti svarbus daugelio infekcinių ligų rezervuaras“, - pažymi ji.

Drabužių pirkimas iš antrų rankų - puikus būdas sutaupyti pinigų

Pasak gydytojos, oda natūraliai padengta milijonais bakterijų, grybelių ir virusų, kurie bendrai vadinami odos mikrobiomu. Tai reiškia, kad kiekvienas drabužis, kurį žmogus dėvi, glaudžiai kontaktuoja su šiais mikrobais.

Kokių mikrobų galite „nusipirkti“ iš antrų rankų?

„Daugelis mikrobų, kurie reguliariai vadina odos mikrobiomą namais, yra Staphylococcus bakterijos (sukeliančios stafilokoko infekcijas), Streptococcus (Streptococcus A bakterijos), grybeliai, pavyzdžiui, Candida (mielių rūšis, dažniausiai sukelianti pienligę), ir virusai, pavyzdžiui, žmogaus papilomos virusas (sukeliantis ŽPV). Kiekvieno žmogaus odos mikrobiomas yra unikaliai jam pritaikytas. Tai, kas vienam žmogui yra normalu ir nekenksminga, kitam gali būti ligos priežastis“, - pabrėžia Freestone.

Ji įspėja, kad ant dėvėtų drabužių gali likti ankstesnio savininko bakterijų, jei prieš parduodant jie nebuvo išvalyti. Taigi kyla rizika užsikrėsti kitų žmonių infekcijomis ar ligų sukėlėjais.

„Tyrimai parodė, kad drabužiai gali būti daugelio infekcinių ligų sukėlėjų, įskaitant tokius mikrobus kaip Staphylococcus aureus (sukeliančius odos ir kraujo infekcijas), tokias bakterijas kaip Salmonella, E. coli, norovirusą ir rotavirusą (sukeliančius karščiavimą, vėmimą ir viduriavimą) ir grybelius, galinčius sukelti mikozę ir juostinę pūslelinę, buveinė“, - aiškino mokslininkė.

Kaip pavyzdį autorius pateikia Pakistane atliktą naudotų drabužių tyrimą. Ant ten dėvėtų drabužių mokslininkai aptiko bakterijų, galinčių sukelti odos ir kraujo infekcijas.

Drabužių mėginius tyrę mokslininkai padarė išvadą, kad daugelis patogeninių mikrobų, tokių kaip E. coli, Staphylococcus aureus ir Streptococcus pyogenes, kambario temperatūroje ant drabužių gali išgyventi mėnesius.

Naudoti drabužiai palieka buvusių savininkų pėdsakus

„Mikrobai ant drabužių, pagamintų iš medvilnės ar mišraus pluošto, išlikdavo gyvi iki 90 dienų. Tačiau ant poliesterio audinių šie mikrobai gyveno iki 200 dienų. Dauguma bakterijų rūšių geriau išgyveno audiniuose, kuriuose buvo didelė drėgmė“, - sako Primarozė.

Drėgmė yra ideali terpė mikrobams daugintis. Odos vietose, kuriose paprastai būna drėgna, pavyzdžiui, pažastyse, pėdose ir lytinių organų srityje, paprastai būna daugiausiai ir įvairiausių mikrobų rūšių. 

Audiniai, kurie turėjo sąlytį su šiomis vietomis, bus labiausiai užkrėsti. Be kūno skysčių, drabužiai taip pat gali būti užteršti maisto likučių pėdsakais. Tai taip pat gali būti bakterijų ar grybelių augimo šaltinis. Kad visa tai sumažėtų, drabužius reikia laikyti sausoje vietoje.

Freestone pridūrė, kad mikrobų buvimas ant drabužių nereiškia šimtaprocentinės infekcijos rizikos, tačiau ji padidėja žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Kaip galite išvengti rizikos?

Įsigijus dėvėtų drabužių, net jei tai prabangūs daiktai, pirmiausia reikėtų juos išskalbti. Vienas naudotų drabužių, užkrėstų parazitu žvyneline, tyrimas netgi parodė, kad skalbimas sunaikino visus juose buvusius parazitus.

Rekomenduojama neseniai įsigytus dėvėtus drabužius skalbti su skalbimo priemone maždaug 60 laipsnių temperatūroje. Tai ne tik išvalys drabužius nuo nešvarumų, bet ir pašalins mikrobus bei neutralizuos ligų sukėlėjus.

Šaltas vanduo nepadės atsikratyti drabužiuose esančių ligų sukėlėjų. Todėl, jei neįmanoma skalbti aukštoje temperatūroje, geriau naudoti dezinfekuojamąjį skalbiklį, kad būtų sunaikinti visi esami mikrobai.

Daiktus iš dėvėtų drabužių reikia skalbti atskirai, nemaišyti su namų drabužiais, kad nebūtų kryžminės taršos.

Kad galutinai sunaikintumėte visus mikrobus, sausus drabužius reikėtų išlyginti karštu lygintuvu arba apdoroti garintuvu. Tokios priemonės labai veiksmingai naikina bakterijas, virusus ir kiaušinėlius.

Šaltinis: focus.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder