Romėnų kariai

Naudojo "pasiutusį medų": kaip kareiviai triuškino romėnų kolonas per Trečiąjį Mitridato karą

Trečiojo Mitridato karo metu priešų kariai, naudodami tam tikrą medaus rūšį, sunaikino visą romėnų karinę koloną.

Per gudrų ir žiaurų į istoriją įėjusį išpuolį visa romėnų karinė kolona tapo priešo pasalos, kurioje buvo panaudotas haliucinogeninis medus, pagamintas bičių Juodosios jūros pakrantėje, auka.

Šis svaiginantis gėrimas, žinomas kaip "pasiutęs medus", gali laikinai dezorientuoti žmogų, todėl jis tampa pažeidžiamas ir negali apsiginti nuo užpuolikų, rašo "IFLScience".

Tai įvyko per Trečiąjį Mitridato karą, kai Romos Respublika 73-63 m. pr. m. e. plėtė savo imperiją Anatolijoje.

Tačiau romėnų kariuomenė susidūrė su grėsmingu priešininku - Ponto karaliumi Mitridatu VI, kuris ne veltui buvo vadinamas karaliumi nuodytoju.

Mitridatas turėjo piktadario reputaciją: jis buvo apsėstas nuodų po to, kai jo tėvą nužudė mirtinas toksinas.

Žinomas dėl savo intelekto ir susižavėjimo farmakologija, senovės valdovas sėkmingai išsiugdė toleranciją keliems mirtiniems nuodams, reguliariai vartodamas nelemtas jų dozes - ši praktika iki šiol vadinama mitridatizmu.

Įžengus romėnams, Mitridatas mielai pademonstravo savo netradicinę karinę taktiką.

Pasak istorinių šaltinių, jo kariai į įsiveržusius karius paleido užnuodytas strėles, į romėnų apgulties tunelius paleido "vapsvas ir laukinius žvėris" ir net sukūrė cheminius ginklus.

Per 65 m. pr. m. e. puolimą heptakomitai, Mitridato sąjungininkai, panaudojo pasiutusį medų.

Šį medų gamina bitės, kurios maitinasi tam tikros rūšies rododendrų nektaru, ir jame yra didelės koncentracijos neurotoksinų klasės medaus, galinčio mažomis dozėmis sukelti haliucinacijas, koordinacijos praradimą ir pykinimą.

Didelės medžiagos dozės gali sukelti net rimtų širdies komplikacijų.

Pasak senovės istoriko Strabono, heptakomitai strategiškai pastatė beprotiško medaus dubenėlius į kelią žygiuojantiems romėnų kareiviams.

Kai kareiviai išgėrė medaus ir tapo dezorientuoti, heptakomitai lengvai juos užpuolė ir išžudė.

Nors tai nebuvo pirmas senovės karinio dalinio apsinuodijimo pasiutusiu medumi atvejis, graikų generolas Ksenofonas pastebėjo, kad šimtai jo karių kentėjo nuo vėmimo ir viduriavimo, tačiau nė vienas iš jų nemirė.

Apsinuodijimo greitakotoksinu toksinus organizmas greitai metabolizuoja, todėl apsinuodijimas retai būna mirtinas.

Tačiau heptakomitams pavyko užklupti romėnų karius pačiame jų medaus sukeltos beprotybės įkarštyje ir sėkmingai juos išžudyti.

Tačiau ši nedidelė pergalė nepakeitė karo eigos, kuri galiausiai baigėsi tuo, kad romėnų kariuomenė sunaikino Ponto karalystę.

Kalbant apie patį Mitridatą, legenda pasakoja, kad po pralaimėjimo jis bandė nusižudyti nusinuodydamas, tačiau jo kūnas jau buvo taip pripratęs prie nuodų poveikio, kad jam teko paprašyti savo asmens sargybinio užbaigti šį darbą.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder