Namie karamelizuoti saldieji svogūnai – pasigaminkite per pusvalandį, mėgaukitės savaitę

Patiekalų, kuriuose naudojami svogūnai, – nesuskaičiuojama galybė. Ir ne veltui. Svogūnai – natūralus prieskonis, maistui suteikiantis nepaprastą skonį ir praturtinantis vitaminais.

Vėlyvą rudenį įtraukti svogūnus į savo racioną svarbu. Mat mėgaujantis šia daržove kasdien itin stiprinamas imunitetas. Norint atskleisti geriausias svogūnų savybes – skirtingiems patiekalams reikėtų rinktis tam tikros rūšies svogūnus. Pavyzdžiui, tarp lietuvių vis labiau populiarėjantys saldieji svogūnai itin tinka karamelizavimui.

Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairesnių rūšių svogūnus pirkėjai atranda vis dažniau, o parduotuvėse visai neseniai pasirodė ribotą laiką prekyboje būsiantys saldieji svogūnai, kurie patiks net vengiantiems šios daržovės.

„Svogūnai – neatsiejama lietuviškų patiekalų dalis, todėl ši daržovė dažna viešnia ir kasdieniuose pirkėjų krepšeliuose. Populiariausi yra tradiciniai lietuviški geltonieji svogūnai, bet pastebime, kad pirkėjai domisi ir įvairesnėmis šios daržovės rūšimis, o mes savo ruožtu esame paruošę gausų jų pasirinkimą: nuo raudonųjų iki šalotinių, ekologiškų ar saldžiųjų svogūnų. Neseniai pristatėme specialią egzotinių vaisių ir daržovių liniją „Paradiso“, kurią sudaro daugiau nei 10 skirtingų rūšių gėrybių, tarp jų ir išskirtinės rūšies saldieji svogūnai, kurie neturi aštraus, svogūnams būdingo poskonio“, –  teigia V. Budrienė.

Kas padaro juos saldžiais?

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad saldieji svogūnai pasižymi kur kas švelnesniu nei tradiciniai skoniu, bet ne ką mažesnėmis sveikatai naudingomis savybėmis – juose gausu antioksidantų, šaltuoju metų laiku taip reikalingo vitamino C. Saldžiuose svogūnuose nebūtinai yra daugiau cukraus nei kitose šios daržovės rūšyse. Saldieji svogūnai tokie saldūs yra todėl, kad juose yra mažiau sieros, jie yra mažiau aitrūs, natūraliai jaučiamas saldus svogūnų skonis.

„Saldieji svogūnai puikiai tiks subtilesniems patiekalams, pavyzdžiui, svogūnų sriuboms, daržovių tyrėms, kremams. Šie svogūnai nepamainomi gaminant svogūnų džemą, itin gardų su skrudinta mėsa ir grilyje kepta žuvimi. Jie labai tinkami pomidorų salotoms bei aliejuje keptiems svogūnų žiedams, o vienas populiariausių šios rūšies svogūnų paruošimo būdų – juos karamelizuoti“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Kaip pasigaminti karamelizuotus svogūnus?

Karamelizuoti svogūnai puikiai tiks ir su skrudinta prancūziško batono riekele, ir su gardžia namine silkute. Paruošti juos – paprasčiau nei paprasta. Karamelizuotus svogūnus pasigaminsite per mažiau nei pusvalandį, o sandariai uždaryti stiklainyje ir laikomi šaldytuve kokybiški jie išsilaiko apie savaitę.

„Kilogramą saldžiųjų svogūnų reikėtų nulupti ir supjaustyti tolygiais griežinėliais. Tuomet keptuvėje įkaitinti porą šaukštų kokybiško aliejaus, sviesto, sumažinti kaitrą iki silpnos ir kaitinti svogūnus nuolatos pamaišant, kad jie suminkštėtų ir atskleistų geriausias savo skonines savybes. Tuomet pridėti cukraus, mėgstamų prieskonių, svogūnams šiek tiek suminkštėjus, įpilti šlakelį balzaminio ir vyno acto ir dar šiek tiek pakepti“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Visgi, net ir ruošiant tokį paprastą patiekalą kaip karamelizuoti svogūnai – pasitaiko klaidų. Šio pagardo ruošti ant aukštos ugnies nerekomenduojama, mat svogūnai nesikaramelizuosis, o sudegs. Be to, kepant juos svarbu nuolat maišyti. Dar viena svarbi detalė – tinkamai pasirinkti prieskoniai. Prie karamelizuotų svogūnų puikiai dera švieži čiobreliai, raudonėliai, rozmarinai, pataria „Iki“ darbuotoja ir dalijasi keliais karamelizuotų svogūnų receptais.

Saldžiųjų svogūnų džemas

Jums reikės:

1 kg saldžiųjų svogūnų

2 skiltelių česnako

30 ml alyvuogių aliejaus

100 g sviesto

1 lauro lapo

žiupsnelio druskos

½ a. š. džiovintų arba šviežių čiobrelių

¼ a. š. smulkintų šviežių rozmarinų

¼ a. š. aitriųjų paprikų dribsnių

150 g rudojo cukraus

100 ml vyno acto

100 ml balzamiko

Gaminame:

Svogūnus nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais, česnakus susmulkinkite ar sutrinkite. Didelėje keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, ištirpinkite sviestą, suberkite svogūnus ir ant didelės kaitros maišydami kepkite apie 5 minutes. Sumažinkite kaitrą, sudėkite česnakus, įmeskite lauro lapą, suberkite druską, rudąjį cukrų, čiobrelius, rozmarinus ir aitriąsias paprikas. Vis pamaišydami, kepkite 30–40 minučių, kol svogūnai suminkštės ir karamelizuosis. Supilkite vyno actą ir balzamiką, išmaišykite ir kaitinkite dar 20–30 minučių, kol viskas pavirs į kreminę masę su svogūnų gabalėliais. Pašalinkite lauro lapą ir supilkite pagamintą svogūnų džemą į švarų, sterilų stiklainį.

Karamelizuotų svogūnų ir ožkos sūrio skrebutis

Jums reikės:

Naminių karamelizuotų svogūnų

Duonos

Ožkos sūrio

Šviežio čiobrelio

Gaminame:

Pirmiausia mėgstamą duoną reikėtų susipjaustyti riekelėmis. Tuomet šiek tiek paskrudinti orkaitėje. Jeigu norite, prieš skrudinant galite duoną šiek tiek apšlakstyti alyvuogių aliejumi. Galiausiai ant duonos tepti ožkos sūrį, dėti karamelizuotų svogūnų ir viską apibarstyti šviežiu čiobreliu.

Vokiška bulvių ir karamelizuotų svogūnų mišrainė

Jums reikės:

Kelių puodelių virtų supjaustytų bulvių

Kelių šaukštų naminių karamelizuotų svogūnų

Kelių gabalėlių keptos susmulkintos šoninės

Šaukštelio garstyčių

Druskos

Susmulkintų česnakų laiškų

Balzaminio acto

Gaminame:

Bulves, šoninę ir svogūnus reikėtų sumaišyti dideliame inde. Tuomet atskirame dubenėlyje garstyčias sumaišyti su balzaminiu actu ir druska. Gautą padažą pilti ant mišrainės, viską išmaišyti, papuošti smulkintais česnakų laiškais. Skanaus!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder