Muzikanto galvos trauma sukėlė retą reiškinį, dėl kurio jis „matė“ muziką
Vyro trauminis smegenų sužalojimas (TBI) akivaizdžiai paskatino išsivystyti sinesteziją – retą neurologinę būklę, dėl kurios „susimaišo“ pojūčiai.
Pavyzdžiui, kai kurie sinestezija sergantys žmonės mato tam tikras spalvas ar formas, kai girdi tam tikrus garsus, kurių įprastai žmonės nemato.
Vyras girdėdamas muziką mintyse pamatė muzikos natas, kurios buvo užrašytos ant natų, ko jis niekada anksčiau nebuvo patyręs. Jis taip pat įgijo galimybę pavadinti dainos akordus vien tik klausydamas muzikos. Taip pat vyras pranešė, jog jis jautė norą kurti muziką iki vėlaus vakaro.
Anksčiau buvo pranešta apie įvairius atvejus, kurių metu žmonėms po smegenų traumos išsivysto sinestezija arba padidėjęs kūrybiškumas, tačiau naujasis atvejis yra vienas iš pirmųjų, pranešančių apie abu reiškinius vienam pacientui, rašo atvejo ataskaitos autoriai.
Vis dėlto tyrimo autoriai įspėjo, kad jie tiksliai nežino, ar vyro smegenų sužalojimas tiesiogiai sukėlė sinesteziją ir padidėjusį kūrybiškumą, nes jei taip ir nutiktų, tai - labai retas reiškinys.
Vyras teigė patyręs kūrybiškumo pliūpsnius, daugiausia nuo vidurnakčio iki 4:00 val. ryto. Šie epizodai truko apie keturis mėnesius, per tą laiką pacientas sukūrė ansamblį, kurį vėliau pamiršo. Kai jis ir jo žmona klausėsi kūrinio, abu apibūdino jį kaip „įdomų ir keistą“.
Unikalūs vyro simptomai išnyko praėjus trims mėnesiams po avarijos, jis taip pat pranešė, kad jo kognityvinė pažaida taip pat išnyko.
Sinestezija yra nedažnas reiškinys, pasireiškiantis maždaug 1 iš 2000 žmonių. Dauguma žmonių, sergančių šia liga, gimsta su ja, tačiau buvo pranešimų apie žmones, kuriems po smegenų sužalojimo išsivystė sinestezija.
Šaltinis: https://www.livescience.com
Rašyti komentarą