Mokslininkai pasakoja apie medžius, kurie gali „vaikščioti"

Indijos subkontinento miškuose vyksta nuostabus reiškinys - banjano medžiai „vaikšto". Medis juda miško paklote žmogui beveik nepastebimu greičiu, reaguodamas į aplinką ir prisitaikydamas prie ekosistemos.

Šie hinduizme šventi medžiai plečia savo aplinką lanksčiomis šaknimis, kurios gali „šliaužti" taip, kad pakeistų savo padėtį, siekdami optimalios saulės šviesos ir maistinių medžiagų. Dėl šio gebėjimo banjano medžiai pripažįstami didžiausiais pasaulyje pagal plotą, kurį gali užimti pavieniai individai, pranešė IFLScience.

Indijoje auga didžiausias pasaulyje banjanas. Jis yra Andhra Pradeše, žinomas kaip Timmamma Marriman, jo plotas - 19 107 kv. m. Toliau rikiuojasi Kabir Wad medis (17520 kv. m) Gudžarate ir milžiniškas banjanas Madžoje (16 770 kv. m).

Banjano medžiai dar vadinami „dusinančiosiomis figomis". Jie auga iš sėklų, kurios nukrenta ant kitų medžių ir paskui siunčia savo šaknis žemyn, kad juos uždusintų. Kai medis šeimininkas žūsta, banjanas išleidžia savo būdingas šaknis, kurios palaiko šakas, atrodančias kaip kitų medžių.

Be biologinio unikalumo, banjano medžiai Indijoje turi svarbią simbolinę reikšmę. Jie vadinami „Vata-Vikša" ir siejami su mirties dievu Jama. Todėl kai kuriuose kaimuose šis medis dažnai auginamas šalia krematoriumų.

Pasak hinduizmo, Krišna šventąjį Bhagavadgytos pamokslą pasakė stovėdamas po banjano medžiu. Induistų kosminis „pasaulio medis" taip pat vaizduoja apverstą banjano medį, kurio šaknys yra danguje, o šaknimis auga į žemę.

Per amžius banjano medis buvo siejamas su gyvybe, vaisingumu ir prisikėlimu.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder