Organizmas greitai įsisavina kofeiną ir per dvi valandas pasiekia maksimalų poveikį, nors iš organizmo jis pasišalina tik po 9 valandų. Be to, jis tirpsta vandenyje ir riebaluose, todėl prasiskverbia į visus organizmo audinius.
Suaugusiesiems rekomenduojama per dieną suvartoti ne daugiau kaip 400 mg kofeino (maždaug keturis puodelius).
Viršijus šią dozę, gali atsirasti raumenų drebulys, pykinimas, galvos skausmas ir padažnėti širdies plakimas, rašo Rte. Mitybos specialistės Orla Walsh ir Doncha O'Callaghan išsamiai aprašė, kaip kavos atsisakymas paveiks organizmą.
Specialistai įspėjo, kad kofeino atsisakymas gali sukelti galvos skausmus ir nuovargį. Taip yra dėl to, kad organizmas išsiugdo toleranciją kofeinui. Kofeinas prisijungia prie smegenyse esančio receptoriaus, naudojamo adenozino.
Dėl kofeino prisijungimo prie šių receptorių organizmas atitolina nuovargio atsiradimą. Tačiau laikui bėgant smegenų ląstelės pagamina daugiau adenozino receptorių, kad adenozinas galėtų normaliai prisijungti.
Taigi, nustojus vartoti kofeiną, adenozino receptorių, prie kurių galima prisijungti, yra perteklius. Dėl to nuovargis pasireiškia kaip įprasta, ir žmogus jaučiasi labiau pavargęs nei anksčiau.
Galvos skausmas atsiranda dėl kofeino trūkumo. Galvoje ir kakle kofeinas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, todėl sumažėja kraujo pritekėjimas į smegenis.
Nustojus gerti kofeiną, maždaug po 24 valandų kraujagyslės grįžta į normalią būseną, dėl to padidėja kraujo tekėjimas į smegenis ir atsiranda galvos skausmas. Vidutiniškai jie gali tęstis iki 9 dienų.
O kadangi kofeinas jungiasi su adenozino receptoriais, kofeino vartojimo nutraukimas gali laikinai padidinti skausmo suvokimą ir jautrumą jam dėl didesnio receptorių skaičiaus.
Specialistai pažymėjo, kad kofeinas iš tikrųjų turi įtakos miegui tik tada, kai jis geriamas po pietų arba vakare. Taip yra todėl, kad kofeinas 40 minučių uždelsia melatonino (nuovargį sukeliančio hormono) išsiskyrimą.
Kofeinas taip pat sutrumpina bendrą miego laiką ir sutrumpina gilaus miego laikotarpį. Tai gali padidinti jūsų nuovargį kitą dieną, todėl, norėdami pabusti, cikliškai vartosite kofeiną, tačiau dėl to vėliau sunkiai užmigsite.
Atsisakius kofeino, pagerės miegas. Kai kurie duomenys rodo, kad pagerėjimas pastebimas jau po 12 valandų.
Kofeinas taip pat siejamas su padidėjusiu nerimu ir panikos priepuoliais - ir ne tik žmonėms, turintiems polinkį į psichikos sveikatos problemas.
Sumažinus kofeino kiekį arba jo atsisakius, gali pagerėti nuotaika. Iš dalies dėl to gali būti, kad jis gerina miegą. Dėl miego trūkumo gali sustiprėti nerimas ir kiti nuotaikos sutrikimai.
Sumažinus kofeino kiekį arba jo atsisakius, taip pat galima išgydyti rėmenį ir skrandžio sutrikimus.
Kofeinas sukelia rūgšties išsiskyrimą skrandyje ir susilpnina stemplės sfinkterį, kuris kontroliuoja skrandžio turinio refliuksą į stemplę, todėl sukelia rėmenį ir skrandžio sutrikimus.
Be to, ekspertai priminė, kad kavos atsisakymas gali pagerinti dantų baltumą.
Specialistai patarė nevartoti šio gėrimo iš karto pabudus. Analitikai pabrėžė, kad ką tik pabudusio žmogaus organizme streso hormono - kortizolio - lygis yra didžiausias, o kava skatina jo gamybą. Jie pažymėjo, kad kavą reikėtų gerti po to, kai kortizolio lygis šiek tiek sumažėja.
Rašyti komentarą