Mažasis demonas: tyrimu nustatyta, kas skatina persivalgymą

Jie nustatė, kad vienas komponentas neleidžia žmonėms įveikti potraukio kaloringam maistui.

Fruktozė yra piktybinis demonas, kuris daugeliui žmonių sukelia nutukimą. Nors ji nėra didžiausias kalorijų šaltinis, ji sukelia norą valgyti daugiau riebaus maisto, o tai lemia viršsvorio augimą.

Kolorado universiteto gydytojo Ričardo Džonsono (Richard Johnson) atlikta didelės apimties analizė rodo, kad sprendimas numesti svorio gali būti susijęs ne su pasirinkimu, ar vengti angliavandenių, ar riebalų, bet su atsakingu abiejų kartu mažinimu, rašo Sciencealert. Tačiau turint didelį kiekį fruktozės savo racione tai padaryti nebus lengva.

Specialistai pažymi, kad fruktozė yra cukraus rūšis, randama vaisiuose. Tačiau vaisiuose ji randama subalansuotai su vitaminais ir skaidulomis, todėl kasdieniai obuoliai, bananai ir apelsinai nėra didelė problema.

Kai saldiklių su dideliu fruktozės kiekiu dedama daug, šio cukraus koncentracija maiste gali greitai padidėti, dažnai mums to net nesuvokiant.

Džonsonas su kolegomis atliko visų žinomų nutukimą lemiančių veiksnių tyrimą ir nustatė, kad organizme vykstant fruktozės apykaitai sumažėja junginio, vadinamo adenozintrifosfatu (ATP), kiekis. Kai ATP kiekis labai sumažėja, tai signalas organizmui, kad jam reikia daugiau degalų. Dėl to jaučiate alkį, todėl valgote.

Tai mokslininkai vadina fruktozės išgyvenimo hipoteze, kuri susieja įvairias teorijas apie nutukimo priežastis.

"Šios teorijos, pagal kurias nutukimo epidemijos priežastimi laikomi įvairūs medžiagų apykaitos ir mitybos veiksniai, yra dėlionės dalys, kurias sujungia paskutinė detalė - fruktozė", - komentavo Džonsonas.

"Būtent dėl fruktozės mūsų medžiagų apykaita pereina į mažos energijos režimą ir praranda apetito kontrolę, o riebus maistas tampa pagrindiniu kalorijų šaltiniu, dėl kurio auga svoris", - aiškino ekspertas.

Net kai sukauptų riebalų pavidalu turime daug energijos, fruktozė neleidžia organizmui jos panaudoti.

"Šis evoliucinis mechanizmas naudojamas siekiant padėti gyvūnams kaupti riebalus, kai maisto dar yra, prieš numatomą maisto trūkumą. Nors toks mechanizmas sukurtas tam, kad padėtų išgyventi trumpuoju laikotarpiu, kai jis veikia per ilgai, iš naudingo jis tampa daugelio šiuolaikinių ligų priežastimi", - teigė mokslininkai.

Kitaip tariant - žmonių vartojamas saldus maistas ir gėrimai yra kelias į antsvorį.

Pasaulio gyventojų nutukimas

Mokslininkai jau seniai skambina pavojaus varpais dėl nutukimo. Jie mano, kad jis tapo toks masinis, jog po poros dešimtmečių planetoje neliks lieknų žmonių. Specialistai ragino mažinti saldumynų ir greito maisto vartojimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder